"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Edgar Savisaar: Võimuliit ei taha lasta meil inimesi aidata (0)
26. aprill 2009
Linnapea Edgar Savisaare sõnul oli Tallinna haldusreformi eesmärk hoida kokku raha ja suunata see pealinna kriisiaja abipaketi teokstegemisse. Linn viib abipaketi siiski igal juhul ellu – hoolimata haldusreformi saatusest.

• Kabuhirmus valitsus lõpetas Tallinna haldusreformi, mille eesmärgiks oli kokku hoida enam raha ka kriisiaja abipaketi elluviimiseks.

«Võimuliidu üks eesmärke on takistada meil inimeste aitamist ehk Tallinna kriisiaja abipaketi elluviimist,» kommenteerib linnapea Edgar Savisaar oma arvamusloos valitsuse ja presidendi samme haldusreformi peatamiseks.

Praeguste valitsusparteide majanduspoliitika on sedavõrd läbi kukkunud, et Reformierakond, IRL ja sotsid ei näinud enam muud võimalust oktoobrikuistel kohalikel valimistel pinnale jääda, kui selleks valimisseadust endale soodsamaks pöörates. Selleks kas või toorelt põhiseadust eirates.

Tallinna eesmärk haldusreformi algatamisel oli muuta linna juhtimine tõhusamaks ja hoida kokku valitsemiskulusid, mida suunata raskel ajal elanike abistamiseks mõeldud teenustesse ning sotsiaaltoetustesse. Valitsuserakonnad on aga Toompeal läbi surunud seaduse, millega kulude kokkuhoiu asemel hoopis suurendatakse Tallinna linnavolikogu koosseisu veerandi võrra.

Vähem poliitikuid, rohkem abi

Soovisime muuta Tallinna juhtimist ka vähem poliitiliseks, kaotades poliitiliste linnaosavanemate ametikohad. Endiste Tallinna linnaosavanemate valitsus (Paet, Pentus, Pevkur, Kiisler) ei saanud aga ilmselt leppida mõttega, et neid poliitikuna ilmale kandnud ametipostid oleks Keskerakonna poolt depolitiseeritud.

Valitsusparteide tegutsemine Tallinna haldusreformi uputamisel näitab, et nad on sellised, kes ei tee ise ega lase teha ka teistel. Samal ajal kui Tallinna haldusreformi takistamiseks nuputas skeeme IRL-i poliitik Urmas Reinsalu, mängis tema erakonnakaaslasest regionaalminister Siim Kiisler topeltmängu, püüdes IRL-i näidata suure haldusreformi vedurina. Reformierakond ütles vähemalt koalitsioonikaaslastele ausalt välja, et ta ei ole enam reformi–erakond.

Praeguse valitsuse poliitika on omavalitsuste ning inimeste aitamise asemel taotluslikult laostada omavalitsused ning jätta elanikud ilma teenustest ja abist, mis on majanduskriisi tingimustes ainsaks toeks väga paljudele Eesti inimestele.

Presidendi maine kannatab

On hämmastav, et valitsuskoalitsioon astub selliseid samme vahetult enne Euroopa Parlamendi valimisi, minnes vastuollu just Euroopa omavalitsushartas sätestatud põhiväärtustega, millele arenenud Euroopa riikides tuginevad omavalitsuste ja riigi vahelised suhted.

Valitsusparteid on oma seadusandlike algatustega, mille eesmärgiks on iga hinna eest valimiskaotuse vältimine, kahjustanud lisaks Riigikogule nüüd ka presidendi institutsiooni mainet. Sunniti ju riigipead seadustama selgelt Eesti põhiseaduse ning meie rahvusvaheliste kohustustega vastuolus olevat akti. Ma tunnustan presidenti, et ta juhtis nn
Reinsalu seaduse väljakuulutamisel tähelepanu praeguse valimiseelse olukorra õiguslikule selgusetusele, aga ma saan ka aru, et tegemist on ikkagi selle koalitsiooni presidendiga.

Valitsuserakondade taktikaline võit valimisreeglite endale soodsamaks muutmiseks jääb siiski üürikeseks.

Majanduskriis vajab leevendamist

Juba 7. juunil saavad inimesed europarlamendi valimistel anda valit-suserakondade käitumisele ka oma selge hinnangu. Me ei saa saata Brüsselisse niisuguseid inimesi, kes väänavad seadusi ja ei taga tallinlaste häälte esindatust valimistel. Veel suurem võimalus sellistele poliitikutele hinnangu andmiseks on sügisestel kohalike omavalitsuste valimistel.

Ning valik muutus ju selle trikitamisega veelgi lihtsamaks. Ühel pool on Keskerakond, kes töötab inimestele kõige lähemal asuvate Eesti omavalitsuste võimutasandi tugevdamise nimel. Teisel pool aga need, kes loodavad seadusi väänates kõverteid mööda üksnes pealinnas võimule tulla.

Usun, et valijad annavad Reformierakonna, IRL-i ja sotside intriigidele õige hinnangu ja Keskerakonna võit valimistel on nüüd isegi kindlam. Me võidame ka seekord niikuinii, nagu oleme võitnud valimised juba kahel eelmisel korral.

Arvan, et Reformierakonnal, Isamaaliidul, sotsiaaldemokraatidel ja nende huve kaitsval presidendil on ainult üks eesmärk – nad püüavad takistada Tallinna poolt käivitatud kriisiaja abipaketi elluviimist ja majanduskriisi leevendamist Tallinnas. Me viime ta iga juhul ellu, loome mitu tuhat uut sotsiaalset töökohta, toetame ettevõtlust, ehitame uusi lasteaedu ja koole, ükskõik milliseid trikke ka meie kolm valitsusparteid ja president ei teeks, et valimistulemusi enda kasuks pöörata.

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.