"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Euroopa taunib Eesti valitsuse kärpepoliitikat (0)
26. aprill 2009
Toomas Vitsut

Euroopa Liidu regioonide komitee täiskogu kiitis Brüsselis heaks Tallinna ettepanekud, mis taunivad kohalike omavalitsuste eelarvete riiklikku kärpimist.

 

Tallinna linnavolikogu esimehe Toomas Vitsuti (pildil) ettepanekul juhtis regioonide komitee Euroopa Komisjoni tähelepanu vajadusele tagada Euroopa kohaliku omavalitsuse harta tingimusteta täimine kõigi liikmesriikide poolt. Vitsuti sõnul on harta rikkumine Eestis ja veel mõnes liikmesriigis sedavõrd ilmne, et ka Euroopa pidas vajalikuks sekkuda.

Regioonide komitee rõhutas ka, et kohalike omavalitsuste põhiülesannete täitmise ohustamine mõne liikmesriigi valitsuse poolt takistab eelkõige neil liikmesriikidel ja üldisemalt kogu Euroopa Liidul saavutamast Lissaboni eesmärke. Samuti süvendab see Euroopa Liidu eri piirkondade ebavõrdsust. Selle ettepaneku heakskiitmine on Vitsuti arvates eriti oluline innovatsiooniaasta kontekstis.

«Ühtlasi on see selge märguanne Eesti valitsusele, et omavalitsustelt jalgu alt lüües langeb järsult terve Eesti võimekus sügavast majanduskriisist väljumiseks,» mainis Vitsut.

Ta pidas eriti oluliseks regioonide komitee poolt heaks kiidetud üleskutset liikmesriikidele vältida otseseid eelarvekärpeid kohalike omavalitsuste arvelt, kes kannatavad majanduskriisi tõttu niigi vähenevate tulude läbi. «Järjekordse kärpehoo käes vaevlevale Eesti valitsusele on siin selge rõhutus, et omavalitsuste rahakotist tuleb riikidel käed eemal hoida,» lausus Vitsut.

Regioonide komitee juhib samuti tähelepanu mitme liikmesriigi headele tavadele, sest nad on majanduslikust olukorrast hoolimata leidnud viise, kuidas toetada kohalikke omavalitsusi ja hüvitada nende kasvanud vajadusi avalike teenuste järele, andes kohalikele omavalitsustele täiendavaid laene ja lisavahendeid. Vitsuti hinnangul on oluline arusaam, et tuleb hinnata ja tugevdada Euroopa omavalitsussektori rolli majanduskriisi ületamisel.

Vitsuti esitatud muudatusettepanekuid Saksa liberaaldemokraadi Dietmar Brockesi arvamusele «Majanduse taastamise kava ning linnade ja piirkondade roll» toetasid 3. aprillil Rakveres kogunenud regioonide komitee Balti riikide delegatsioonid.

«Nüüd on eriti oluline edasi minna ning taotleda, et regioonide komitee ja teiste omavalitsuste esinduskogud koostaks tervikliku ülevaate Euroopa omavalitsussektori tegelikust majandusolukorrast,» selgitas Vitsut.
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.