"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Joobnud tänavatelt ära (0)
26. aprill 2009

• Eestlane tarbib 15 liitrit puhast alkoholi aastas ehk kolm korda rohkem kui Euroopa Liidus keskmiselt. Helsingi eeskujul saab Tallinn endale kainestusmaja, mis peaks hõlbustama nii haiglate, politsei kui ka varjupaikade tööd. «Ööpäevaringse järelevalve ja meditsiinilise abiga kainestusmaja täidab tühiku, mis on täitmata olnud vene aja lõpust saadik,» ütles abilinnapea Merike Martinson kainestusmaja nurgakivi panekul. «Aastaid on selle ehitamise vajadusest räägitud, nüüd teeme asja teoks.»

Praegu viiakse napsused ärplejad, kes korralike kodanike rahu ja turvalisust rikuvad, politsei arestikambrisse rahunema, need joomased kodanikud, kes arstlikku turgutust vajavad, satuvad aga traumpunkti. Selline olukord on pannud nii politseile kui ka haiglatele lisakoorma. Rahumeelsed, kuid suuna kaotanud joobnud jõuavad politsei saatel Kopli 79 varjupaiga ukse taha, kuid seegi tekitab probleeme. On ju varjupaiga klientuur Tallinna sotsiaaltöö keskuse juhi Kersti Põldema sõnul sedavõrd suureks paisunud, et öistele tulijatele ei jagu tihti kohti. «Pealegi ei peaks me alkoholi pruukinud inimesi üldse vastu võtma,» nentis Põldema. Joobnuid ei võta vastu ka kodutute öömajad.

Spartalikud tingimused

Martinsoni sõnul aitab rajatav kainestusmaja kõik need probleemid lahendada.

50-kohalises kainestuskambritega arestimajas korraldatakse kainenemisele toodud isikutele meditsiiniabi ja ööpäevaringne järelevalve. Kainenejad paigutatakse kahekohalistesse kasina sisustusega kambritesse.

«Turvalisuse tagamiseks ja sanitaarsuse huvides saab kambri sisustus olema ülimalt spartalik,» märkis Raivo Allev linna sotsiaal- ja tervishoiuametist. Kunded pannakse peatäit välja magama põrandale, vakstuga kaetud poroloonmadratsile. Kliimaseade ja põrandaküte tagavad sellise temperatuuri, et tegelikult pole ka tekke vaja.

Kainestusmaja näol on tegemist politseiasutusega, mille eesmärk on raskes alkoholijoobes isikud kaaskondsete turvalisuse tagamiseks kuni kainenemiseni isoleerida. Samas vajavad napsitajad tihti ka arstlikku turgutust.

Terviseprobleemidega kainenejatele on kainestusmajas ette nähtud kümme kohta. Raskemate tervisehädade puhul saab abi naabruses asuvast Lääne-Tallinna keskhaiglast. «Kui tekib kahtlus, et inimene vajab põhjalikumat arstiabi, siis saadetakse ta kõrvalasuvasse erakorralise meditsiini osakonda, samas haiglas saab vajadusel teha ka uuringuid,» selgitas Allev. Lihtsamate tervisemurede murdmiseks on kavas palgata kainestusmajja meditsiinipersonal – arst, viis õde ja viis arsti abi. Meditsiiniteenuse osutamise leping sõlmitakse Lääne-Tallinna keskhaiglaga.

Kainestusmaja asub tööle ka sotsiaaltöötaja, kelle käest kainenevad kliendid soovi korral nõu saavad.

Allevi sõnul võiks ühe isiku kainenemisele kuluda maksimaalselt 15-16 tundi. «Me ei osuta öömajateenust – kui inimene on kainenenud, pole endale, teistele ega ühiskonnale ohtlik ning tema terviseseisund ei vaja enam jälgimist, saadetakse ta välja,» lisas ta.

Desokamber teeb puhtaks

Kõrgtasemel puhtuse tagamiseks saab kainestusmaja ka ülimoodsa desinfektsioonikambri, milles puhastatakse pahadest bakteritest ja putukatest kõik madratsid, voodipesu jms riidekraam. «Kui kirbust ja täist saab lahti ka keemiliste vahenditega, siis verega levivad nakkused vajavad kõrgel kuumusel hävitamist,» rääkis Allev. «Eri pahalaste hävitamiseks on desokamber varustatud eri töörežiimidega..»

Kolm miljonit maksma läinud uus
desinfektsioonikamber hakkab asendama ka Lääne-Tallinna keskhaigla nõukogudeaegset amortiseerunud desokambrit.

Statistika järgi tarbib eestlane 15 liitrit puhast alkoholi aastas, seda on kolm korda rohkem kui Euroopa Liidus keskmiselt. Kuigi maailma terviseorganisatsiooni (WHO) hinnangul on alkohol kogu maailmas terviserikete tekitajate hulgas kolmandal kohal, võib Eestis napsi arvele panna suurema osa aset leidvatest vigastustest ja mürgistustest.
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.