"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Lapsed ja pensionärid soodsamalt trenni (0)
26. aprill 2009
Nõmme spordiklubi lauatennisetreener Katrin Marks treenib ka perekond Tamme lapsi, kellele on toetus suureks abiks.

Majanduslikult vähem kindlustatud vanemad võivad oma lapse trenni panekuks linnalt pearaha saavatelt spordiklubidelt alati toetust küsida.

Nõmme spordiklubi on üks 225 klubist, kes saab linna toetusena kuus lapse kohta keskmiselt 4500 krooni nn pearaha, et noortel oleks võimalus odavamalt trennis käia.

Tänu pearahale peab Nõmme spordiklubi lauatennisemängija tasuma umbes 350 krooni kuus ehk 11 krooni ühe treeningtunni eest.

Treener julgustab

Majanduslikult vähem kindlustatud, kuid püüdlikel spordihuvilistel on aga võimalus taotleda veel poole odavamat trenniskäiku või suisa õppemaksust vabastamist. Treener Katrin Marksi kinnitusel saab näiteks Nõmme spordiklubi lauatennisetrennis selliseid soodustusi üle kümne lapse. «Ühelgi lapsel, kes tahab sporti teha, ei peaks jääma trennis käimata sellepärast, et vanematel pole võimalik maksta,» ütleb Marks. «Seejuures pole alati oluline mitte niivõrd andekus, kui see, et laps tõesti tahab trennis käia, naudib seda ja on tragi. Lapse puhul on tähtis ehk 1% andekust ja 99% töökust.»

Marks on lisaks treeneriametile ka kehalise kasvatuse õpetaja Nõmme põhikoolis, kus ta veab lauatennise ringi. «Sinna tulid kaks õpilast, ilmselt õed. Nägin, et nad on hästi hea käega ja küsisin, kas nad trennis ei tahaks käia,» räägib Marks. «Tüdrukud vastasid, et vanemad ei jõuaks maksta. Ütlesin siis, et las ema helistab mulle, lahendame selle probleemi. Aega läks, aga lõpuks nad tulidki trenni. Väga armsad tüdrukud on, käivad korralikult koral.»

Marksi sõnul peavad tublid lapsed alati võimaluse saama. «Kui on näha, et lapsele tõesti meeldib trennis käia, siis ma vestlen vanematega,» mainib ta. «Kui vanematel pole võimalik trenni eest maksta, ütlen, et las laps käib pealegi, vormistage ära ainult pearaha, mida linn maksab. Mina teen ettepaneku spordiklubi juhatusele, kes tavaliselt usaldab minu valikut. Vanemas rühmas on üks tüdruk saanud juba 13 aastat maksuvabastust.»

Tallinlasel Margit Tammel käib lauatennist mängimas korraga kolm last: seitsmene Tarvi, 12-aastane Marian ja 14-aastane Meril. Kõigil on juba häid saavutusi ja tänu klubi toetusele peab ema maksma ainult kahe lapse eest. «Kindlasti on abi sellest, et klubi ja linn toetavad,» ütleb Tamm. «Ikka on võimalus minna treeneri juurde ja talle öelda, et võistlus tuleb vist vahele jätta, sest raha ei ole. Treener Katrin on alati lahenduse leidnud ja vajadusel toetuse taotlemisel abistanud.»

Riik ei kohusta toetama

Uue riigieelarvega ei kohustanud valitsus enam kohalikke omavalitsusi noorsootööd ja sporditegevust toetada. Kuna riik vähendas maksutuludest omavalitsustele eraldatavat raha, siis võib nii mõneski Eestimaa paigas sporditegevuse toetamine väheneda.

Abilinnapea Kaia Jäppineni sõnul jätkab Tallinn kindlasti sporditoetuste maksmist. «Sport ja selle toetamine on linnale väga tähtis,» ütleb Jäppinen. «Kui inimene peaks kõik ise kinni maksma, siis ta ei jõuakski oma lemmikeriala harrastada.»

Toetust saab 20 000 sportijat

• Linna ja klubide vahel sõlmitud lepingus on muu hulgas kirjas, et 10% lastest tuleb üldse klubi maksust vabastada ja 20% lastele peab klubi tegema hinnaalandust vähemalt poole võrra. Toetuse saamiseks peab lapsevanem pöörduma spordiklubi juhatuse poole.

• Klubid võivad saadud toetust kasutada ka treenerite palkadeks ja üürikuludeks, ülejäänud 30% aga inventariks ja varustuseks ning võistlustele ja treeninglaagritesse sõiduks.

• Linnalt saab kokku toetust 19 414 sporditegijat, kelle hulka kuuluvad ka lapsed, invasportlased ja 90-aastased (!) pensionärid.

• Esialgu on linn näinud ette toetusi pooleks aastaks kogusummas 46 miljonit krooni.
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.