"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Peagi pakub silmailu 35 purskkaevu (0)
26. aprill 2009
Kuigi lastel on purskkaevus ulpiva vahu üle hea meel, on selle eemaldamine tülikas ja aeganõudev töö.

Kui veel mõned aastad tagasi oli sillerdav purskkaev linnapildis üsna haruldane, siis lähiajal võib Tallinnas imetleda lausa 35 eri purskkaevu.

Purskkaeve haldava Kadrioru pargi töömehed on praeguseks käivitanud nn Nõmme ema, Viru poisi, Metskitse kaskaadi ning kaevud Kanuti aias ja Snelli tiigis.

Kadrioru pargi töötaja Marko Maasiku sõnul hakkavad kõik purskkaevud tavaliselt tööle 1. ja 15. mai vahel, aga muidugi peavad selleks valitsema püsivad plusskraadid. «Suurematele kaevudele ei tee ka viiekraadine külm liiga, kuid need, kus vett vähem, kipuvad külmuma,» selgitas Maasik.

Ka talvel tegemist

Maasiku kinnitusel on purskkaevude arv aastatega aina kasvanud. «Kadrioru park on linna purskkaeve hooldanud neli hooaega, alguses oli neid alla 20, nüüd juba 32,» mainis ta.

Tänavu pakuvad vee-ja valgusmänge purskkaevud Kadrioru Luigetiigil, Kadrioru Lilleaias, Apollo platsil, Kadrioru Kivisilla Kolmnurgas, Politseiaia pargis, Kosmose kino ees, Kopli pargis, «Naine vaagnaga» Tornide väljakul. Lisaks Parditiigi purskkaev Mustamäel, Õismäe tiigi purskkaev, Ravila ja Falgi pargi purskkaevud ning Harju tänava purskkaevud.

Maasiku sõnul tuleb purskkaevude töökorda sättimiseks ning ka pidevaks hooldamiseks ja remondiks kuus läbi sõita 150-160 kilomeetrit. «Isegi talvel, kui kaevud on katte all, sõidame kõik need kohad iga nädal läbi,» rääkis Maasik. «Suvel, kui vesi sees, teeme seda iga päev: kontrollime kaevude korrasolekut, peseme filtreid ja lisame keemiat, et vesi püsiks puhas ega läheks haisema.»

Maasiku sõnul on paraku levinud purskkaevude rikkumine või lusa lõhkumine. «Aasta ringi lõhutakse või varastatakse valgusteid, suvel lisatakse vette vahtu,» selgitas ta. «Meil on küll aine, mis vahu ära võtab, kuid pärast paari korda tuleb ikka kaev tühjaks lasta ja puhastada. See on töömahukas ja võtab palju aega.»

Uus silmailu tulekul

Abilinnapea Deniss Boroditši sõnul lisandub ka tänavu uusi purskkaevusid. «Sõpruse kino ette ehitatakse praegu purskkaevu, selle idee oli arhitekt Peeter Taevasel juba hoone projekteerimise ajal,» ütles Boroditš. «Kalamaja kalmistuparki on kavandatud kaks uut purskkaevu, millest üks imiteerib vikerkaart kui elutee sümbolit, ja uus purskkaev tuleb ka Nõmme turu territooriumile.»

«Sõpruse purskkaev on üks esimesi, mis saab endale andurid, mis annavad häiret, kui midagi lõhutakse,» lausus Maasik. «Seni on olnud iga purskkaevu juures vaid väike putka, kust selle tööd juhitakse ja vett puhastatakse.»

Purskkaevud lõpetavad tegevuse oktoobri alguses.
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.