“Elus ja maadluses ei tule midagi lihtsalt, tööd peab tegema.”

Epp Mäe, maadleja
Peatoimetaja veerg: Valeotsuste rägastikus (0)
26. aprill 2009

Eelmisel nädalal taunisid mitmed maailma je Euroopa tippeksperdid nii Eesti valitsuse kärpeotsuseid kui ka riigi üldist majanduspoliitikat.

Näiteks arenenud riikide majandusarengut vedav OECD ütles väga selgelt, et mitmed meie maksupoliitika põhialused on tegelikult valed. Senine ettevõtete tulumaksust vabastamise mudel pole nende hinnangul suurendanud ei tööhõivet ega ergutanud majandust.

Samuti on valed kogu Eesti riigieelarve tegemise aluspõhimõtted. Ühe Euroopa riigi peamine eesmärk ei saa olla eelarve iga hinna eest sendi pealt tasakaalu ajamine, lausuvad eksperdid. Riigieelarve tegemise eesmärk on ikka kas majandust ergutada või vajadusel hoopis maha jahutada. Eesti on eiranud majanduspõhimõtteid ja käitunud risti vastupidiselt, rõhutavad eksperdid.

Teisisõnu – riigieelarve ei saa olla vaid kuiv bilansitegu. See peab olema nii majanduse juhtimise kui ka sotsiaalsete probleemide lahendamise vahend.

Lisaks öeldi otse välja, et arvestades tuluprognooside kallutatust (!), tuleks asutada eelarvete järgmiseks iseseisev organisatsioon. Mis teisisõnu tähendab, et Eesti Pank ja riigivõim pole olnud võimelised ja lausa pole tahtnud hinnata majanduse seisu objektiivselt.

Küsimus pole selles, nagu peaksime me alati järgima väljastpoolt Eestist tulnud ekspertide öeldut. Pigem on küsimus selles, et paljud Eestis aset leidvad poliitikad ja otsused ongi olnud täiesti ebaeuroopalikud.

See, et riik pole erinevalt Tallinnast omanud rohkem kui 15 aasta jooksul kunagi aktiivset elamupoliitikat, on täiesti ebaeuroopalik. See, et meie sotsiaalsete kulutuste suurus SKT-st on võrreldes ülejäänud Euroopaga äärmiselt madal, on väga ebaeuroopalik. Ka see, et riik jätab meil inimese hädas sageli üksi, on ebaeuroopalik. See, et riik sisuliselt ei juhi oma majandust, on ebaeuroopalik. Et meie riik ei hooli oma töötutest ja vähekindlustatud peredest, on täiesti ebaeuroopalik.

Jäägem eestlasteks, ent saagem eurooplasteks – seda põhimõtet peaks Eesti hakkama ka sisuliselt järgima. Muidu pole meil ju mõtet sinna Euroopasse minna.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.