“Elus ja maadluses ei tule midagi lihtsalt, tööd peab tegema.”

Epp Mäe, maadleja
Pensionirahad kokku kuivamas (0)
26. aprill 2009
Eestis tuleb keskmist pensioni saav inimene hädavaevu ots otsaga kokku, paljud aga virelevad lausa vaesuses.

Pensionide väljamaksmiseks jääb tänavu puudu kaks miljardit krooni, kinnitab rahandusministeeriumi prognoos.

Selle aasta kolme kuuga on riigikassasse laekunud 7,4 miljardit krooni sotsiaalmaksu ehk 24% eelarves planeeritust. Statistikaamet ennustab maksude laekumise vähenemist, muu hulgas «aitab» sellele kaasa üha suurenev töötus.

Sellest 20%-st, mis tööandja meie palgast sotsiaalmaksuks maksab, paneb riik seni veel neli protsenti pensioni teise sambasse. 2002. aastal solvas see meie pensionäre – kui sama raha oleks pensionidena välja makstud, oleks nende pensionid olnud suuremad. Lõpuks pensionärid siiski leppisid olukorraga, lootes, et vähemalt tulevastel pensionäridel saab parem olema.

Peatatav riigi osa väljamaksmine pensioni teise sambasse aitab riigil kokku hoida kõigepealt 1,4 miljardit krooni ja tuleval aastal veel 3 miljardit.

480 000-le pensionikindlustusega ühinenule tähendab see 5% kaotamist teisest sambast ehk 60 000 krooni (arvestatud on keskmist palka 13 000 krooni 30 kogumisaasta jooksul). Need, kes kasutavad pakutud võimalust ja jätkavad 1. jaanuarist 2010 isikliku 2% maksmist pensionisambasse, kaotavad 40 000 krooni.

Pensionärid koondamisele

Käesoleva aasta alguses naljatas Eesti pensionäride ühenduste liidu juhatuse esimees Valdek Mikkal kurvalt, et niisugune pensioni vähendamine tähendab pensionäride koondamist. «Uuringud näitavad, et Eestis tuleb keskmist pensioni saav inimene hädavaevu ots otsaga kokku. Suurem osa kulub eluasemele ja toidule, paljud ei suuda ravimeidki osta,» ütles Mikkal «Terevisioonis».

19. märtsil kinnitati uus pensioniindeks – 1,050. Lubatud 14%-lise tõusu asemel tõusis pension ainult 5%. «Selle tingis keeruline majandusolukord,» selgitas sotsiaalminister Hanno Pevkur. Niisiis hakkas 44-aastase tööstaažiga pensionär aprillist saama kuus 223 krooni rohkem ehk 4783 krooni. Kui palju muud hinnad selle aja jooksul tõusnud on, ei tasu mainidagi.

Valitsus võttis enesele küll kohustuse saamata jääv raha pensionäridele viie aasta jooksul kompenseerida, aga kas see ka juhtub, on raske öelda. Nüüd tuleb loota praeguse pensioni säilimisele. Baasindeks on Eestis võrdne ühega. Kui see majanduskriisi tõttu langeb, hakatakse ka pensione sellest lähtuvalt ümber arvestama.

«Prognoosid ütlevad, et aastatel 2010 ja 2011 on indeks alla ühe. See tähendab, et pensionid jäävad endisele tasemele,» ütles rahandusministeeriumi kindlustuspoliitika peaspetsialist Tõnu Lillelaid. «Nii on praegu kehtivate seaduste järgi, kuid juba räägitakse vajadusest muuta süsteem paindlikumaks, et pensioniindeksi vähendamisel oleks võimalik vähendada ka pensioni.»

Külmutamine ei aidanud

Kuigi poliitikud kinnitavad, et praegu on tegu pelgalt teoreetilise jutuga, teame, et see ei pruugi meie poliitikute puhul teooriaks jääda.

Rahandusministeeriumi prognooside järgi jääb juba tänavu pensionide väljamaksmisel puudu kaks miljardit krooni ja 2010. aastal on see summa veel suurem. Lillelaiu sõnul on riiklikuks pensionikindlustuseks praegu reserveeritud vaid 5 miljardit krooni.

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.