"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Euroopa koputab valitsuse südametunnistusele (0)
04. mai 2009

Riik peab tagama kriisiohvrite sotsiaalse kaitse ja abistamise, tagades selleks rahalised vahendid ka omavalitsustele. Sellise signaaliga Eesti valitsuse suunas naasid linnade liidu esindajad eelmisel nädalal Euroopast. Euroopa enam kui 37 riigi omavalitsuste koostööorgan andis Eesti valitsusele sisuliselt väga selge sõnumi: linnu ja valdu ning sealtkaudu ka elanikke ei tohi kriisiajal majanduslikult kägistada.

Eesti on aga sisuliselt seda ju teinud, rikkudes ka Euroopa kohalike omavalitsuste hartat, kui otsustas vähendada linnadele ja valdadele tulumaksust jagatavat osa. Sest kuhu läheb inimene esmalt abi küsima? Ei, mitte Toompeale, vaid ikka oma linnaosa ametniku juurde.

«Kaitstud peab olema omavalitsuste rahaline baas ning ressursid,» öeldakse Euroopa kohalike ja regionaalsete omavalitsuste nõukogu (CEMR) üldkogu poolt 24. aprillil Malmös heaks kiidetud resolutsioonis. «Me märgime, et mõned riigid on leidnud vahendeid hüvitamaks omavalitsustele nende suurenenud kulutused kodanike kasvanud abivajaduste rahuldamiseks. Me julgustame teisi valitsusi nende riikide head eeskuju järgima.»

«Need selgesõnalised üleskutsed on kindlasti toeks ka Eesti omavalitsuste põhiõiguste rikkumise lõpetamiseks,» ütles linnade liidu tegevjuht Jüri Võigemast. «Linnade liit pöördub Euroopa poole järelevalve algatamiseks omavalitsusharta rikkumiste suhtes Eestis.»

CEMR hõlmab 41 omavalitsuste liitu 37 Euroopa riigist enam kui 100 000 kohaliku ja regionaalse omavalitsusega. Kohalik demokraatia on kõikide demokraatlike riikide avaliku elu alus. Eesti linnade liit on CEMR-i liige 1995. aastast.
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.