“Elus ja maadluses ei tule midagi lihtsalt, tööd peab tegema.”

Epp Mäe, maadleja
Käpiknukkudega mudilaste seas kiusamist ennetamas (0)
04. mai 2009
Pallipõnni lasteaia õpetaja Katrin Kuld näitab, kuidas võiks välja näha kiusamist ennetav vestlusring.

Pealinna lasteaiad hakkavad mudilaste seas kiusamist ja tõrjutust ennetama mänguloomade ja ka massaaži abil

Kui laste väärtushinnangutega ei hakata tegelema juba lasteaias, kipub kiusamine peagi juuri ajama. Seetõttu soovivad Tallinna haridusamet ja lastekaitse liit järgmisest aastast rakendada lasteaedades uudset koolitust «Kiusamisest vabaks», mis mänguloomade ja massaaži abil ennetaks koolivägivalda.

Õppematerjaliks on Taanist pärit lastepärane kohver, kus on kõigepealt üks suur käpiknukust mänguloom, näiteks karu.

«Õpetaja käes olev mängukaru kutsub lapsed ringi istuma, et arutleda rühmaga sõprusest, kaaslaste toetamisest, piiride seadmisest ja sallivusest,» selgitas Eesti lastekaitse liidu koolituskeskuse juhataja Liivia Tuvike. «Karu julgustab lapsi kaasa rääkima ja mõtlema.»

Iga laps saab rollimänguks ka oma väikese mängulooma. Õpetaja innustab lapsi oma muredest rääkima lihtsate küsimustega: «Mis teeb mulle mängides rõõmu?», «Mis teeb mind mängides kurvaks?». Niiviisi aidatakse lastel seada piire endale ja teistele, ja koos sõnastatakse lihtsad reeglid, kuidas teistega ringi käia.

Väiksematele sõbraks

Kohvrit kasutavad õpetajad ühistel koosistumistel lastega, kus võivad osaleda ka vanemad. «Koosistumine algab nii, et lapsed saavad oma karud kätte ja istuvad ühises ringis,» rääkis haridusameti alushariduse osakonna juhataja Marika Kallas. «Õpetaja käes olev suur karu tervitab ja kallistab kõiki lapsi ning nende karusid.»

Kallase sõnul arutlevad õpetajad lastega nende möödunud nädala käitumise üle, selleks teevad õpetajad eelnevalt tähelepanekuid ja märkmeid. Siis lähevad käiku vestluskaardid, millel kujutatakse eri käitumisolukordi. Näiteks kui mõnda last ei võta teised mängu ehk tõrjuvad teda; kui kedagi narritakse ta erinevuse pärast, tõugatakse või naeruvääristatakse.

Õpetajad ja lapsevanemad julgustavad lapsi kohe sekkuma, kui keegi kedagi eirab või halvasti käitub. «Nad ergutavad lapsi teistesse sallivalt suhtuma,» selgitas Kallas.

Täiskasvanud pööravad seega laste tähelepanu turvalisusele ja igaühe vastutusele, mis tuleneb rühma kuulumisest. Eri mängude ja lugude abil räägitakse erineva käitumise, väljanägemise ja arvamuste paljususest ning vajalikkusest.

Projekt õpetab ka vanemaid lapsi noorematesse sõbralikult suhtuma. «Selleks paluvad õpetajad vanemaid lapsi näiteks uutele noorematele lastele lasteaeda tutvustada,» rääkis Kallas. «Vanemad lapsed võivad aidata ka noorematel riietuda ja kiigele või liumäele minna.»

Iga positiivse ja selgeks õpitud käitumise kasutamise puhul peavad vanemad ja õpetajad lapsi kiitma. Kohvris on olemas ka kleepsud, mis kleebitakse tublimate laste tunnustamiseks nende riietele või näiteks stendile.

Puudutus teeb lähedaseks

Ühistel ringiaegadel teevad lapsed üksteisele massaaži. Siin lähtutakse põhimõttest, et sellega, keda puudutatakse, saadakse ka lähedasemaks, ja seda, kellele ollakse lähedane, mõistetakse paremini. Kohvris leidub ka juhendav käsiraamat.

Kuigi praegu veel ainuke programmikohver Eestis on taanikeelne ja asub lastekaitse liidus, katsetas massaaži mõju Pallipõnni lasteaia õpetaja Katrin Kuld. «Selgitasime, et enne tuleb ikka küsida, kas tohib masseerida,» ütles ta. Lapsed võtsid massaaži hästi omaks. Nad joonistasid tuntud lastelaulu või luuletuse saatel kujutletava pliiatsiga kaaslase seljale.»

Tallinna Ülikooli kasvatusteaduste instituudi dotsendi Kristina Nugina sõnul aitab massaaž lastel tundma õppida nii piire kui ka ennast. «Mõnele lapsele ei meeldi isegi see, kui tal käest kinni võetakse,» nentis Nugin. «Nemad õpivad oma keha tunnetama, teised aga õpivad, mis on lubatud ja mis mitte.»

Lapsevanematele on kohvris väike voldik nõuannetega, kuidas oma lastega programmi raames tegelda, samuti leiduvad seal postkaardid lahtiseletatud märksõnadega «Sallivus, Hoolivus, Austus ja Julgus», et vanem saaks kodus lapsega nende teemade üle arutada.

Veel sisaldab kohver DVD–d, mis on selgitav ja häid näiteid toov juhend kohvrile.

Tuvikese sõnul kirjutab lastekaitse liit projekti, et saaks järgmisel aastal lasteaedades programmiga pihta hakata.

«Meile tutvustasid projekti taanlased, neilt tuleb kohvri kasutamiseks luba küsida,» selgitas Kallas. «Taanlased omakorda tõid programmi Austraaliast sümboolse tasu, ühe dollari eest, meie unistame selle kahe Eesti krooni eest saamisest. Taani materjalid sobivad meie kultuuri.»

Projektiga said lastekaitse liit, haridusamet ja Tallinna ülikool lähemalt tuttavaks tänu aprilli keskel Riias toimunud koolitusele, kus oma kogemusi vägivalla ennetamisel jagasid Taani spetsialistid.

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.