"Iga piirkiirusele lisatud kilomeeter suurendab tõenäosust sattuda õnnetusse ning raskendab võimalikke vigastusi."

Hannes Kullamäe, Politsei liiklusjärelevalve keskuse juht
Moodsaid avalikke tualette tuleb juurde (0)
04. mai 2009
Automatiseeritud tänavatualetis on ka puudega inimestele vajalikud abivahendid.

Täieliku isepuhastumisvõimega moodsaid tualette saab Tallinn tänavu juurde vähemalt kaheksa, paiknema hakkavad need rahvarohkemates kohtades.

Tallinnas on rohkem üldkasutatavaid tualettruume kui meie lähinaabrite juures, kuid seni siiski veel veidi vähem, kui Lääne-Euroopa riikides. Näiteks Riias on vaid kaks üldkasutatavat tualetti, Vilniuses neli ja Peterburis mitte ühtegi. Tallinnas on neid praegu seitse, aga veel sel aastal lubatakse ehitada veel vähemalt kaheksa. Lisaks saab lauluväljak 20. juuniks noore portugallase Nuno Olivier’ projekteeritud ülimoodsad tualetid, kuhu mahub sada külastajat ja roheline elus puu.

Seitse pealinlikku tualetti

Esimene põhimõtteliselt uut tüüpi, automatiseeritud tänavatualett avati Tallinnas 2008. aasta mais. Elegantne paviljon, mis sarnaneb Pariisi, Londoni ja Lissaboni samasuguste asutustega, kerkis Balti jaama jalakäijate tunneli linnapoolse väljapääsu juurde. Tualett vastab kõige rangematele eurostandarditele – täielik desinfektsioon pärast igat kasutajat, võimalus sooja veega käsi pesta, puudega inimestele vajalikud abivahendid…

«Seitsmest tänasest Tallinna ühiskasutatavast tualetist neljas on abivahendid puudega inimeste tarvis,» täpsustab Tallinna ettevõtlusameti juht Kairi Teniste.

Lisaks Rannamäe 1 asuva majakesele on puudega inimestele kohandatud tualetid Kadriorus Rohelise Aasa tänaval ja Toompeal nn Piiskopi aias, samuti Mustamäel Männi pargis.

Suurem osa eurotualettidest asuvad peamiste turismimarsruutide lähikonnas, näiteks Politseipargis, Kanutiaias ja Toome pargis. 15. maist 15. septembrini paigaldab kommunaalamet lisaks 25 ajutist tualetti. Pirita linnaosa plaanib paigaldada ajutised tualetid Rannametsa piirkonda.

Ettevõtlusametis ollakse veendunud, et tualetiraha müntideks vahetamine pole probleem — lähikonna kioskite ja kaupluste müüjad peavad olema valmis aitama. Paraku pole viimased ööpäev läbi avatud…

Vana ja uus

Kaheksa uut eurotualetti tulevad Lembitu parki, Narva maantee ja mere vahelisse nn rohelisse tsooni, Kadriorgu Liivamäe asumisse, Skoone bastionile, Uue tänava lõppu Paksu Margareeta juurde, vabaõhumuuseumi väravate juurde Rocca al Mares, Falgi teele, Pirita kloostri varemete juurde. Täiendavalt võidakse tualetid rajada veel Mere puiestee ja Kanuti tänava ristmikule ning Nõmme raudteejaama lähikonda. Vähemalt kaks rajatavatest tualettidest on kohandatud ka puudega inimeste vajadustele.

Mõnes Euroopa pealinnas kehtivat reeglit, mille järgi on kohvikute ja pubide valdajad kohustatud laskma oma tualettruumidesse mitte ainult kliente, vaid kõiki soovijaid, Tallinn ei järgi. Ka ei pruugi tualettruumi kasutamine Tallinna söögikohtades isegi klientidele tasuta olla. Ainsad kindlasti tasuta tualettruumid asuvad suurtes kaubakeskustes, lennujaamas ja ühes sadamaterminalis.

Avalikud WC-d

• Kõige esinduslikum tualett: tuleb lauluväljakule ja see on plaanis valmis saada tänavuseks jaanipäevaks. Tualeti projekteeris noor portugallane Nuno Olivier, sinna mahub sada külastajat ja roheline elus puu.

• Kõige skandaalsem: Dunkri tänaval Kullassepa tänava lähedal, üks esimesi eraettevõtluse loodud tualette. 1990. aastate alguses kutsusid kliente kaugele paistvad tähed WC, kuid need kästi maha võtta 1993. aasta septembris, Rooma paavsti visiidi eel. Tualett ise on tänini alles.

• Kõige mahukam: 1970ndate lõpus Valli tänaval Musumäe all avatud tualett, kus 200 m2 pinda. Omaaegsest suurusest on alles vaid neljandik, ülejäänud pinnal on platsi võtnud suveniiripood, alkoholikauplus ja kasiino.
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.