"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Raamatuvõlg võib kalliks maksma minna (0)
04. mai 2009

Tallinna keskraamatukogu lugejad, kes on unustanud raamatud õigeaegselt tagastada, võivad sattuda kohtutäituri huviorbiiti.

2008. aasta algusest on Tallinna keskraamatukogu lugejate kätte jäänud 10 830 trükist – ilukirjandust, ajakirju, teatmeteoseid, õpikuid. Et oma vara tagasi saada, on raamatukogu sunnitud pöörduma kohtutäiturite poole, kuid enne seda teeb ta võlgnikele ettepaneku lahendada probleem sõbralikult.

Keskraamatukogu teenindusosakonna direktori Triinu Seppami sõnul on lugejate arv möödunud aasta esimese kvartaliga võrreldes kasvanud 4,7%, külastuste arv 11,6%, laenutatud raamatute arv 11,9%. Raha raamatute muretsemiseks on aga vähemaks jäänud, mistõttu uudisteosed on lugejatele raskemini kättesaadavad. «Seepärast on eriti oluline, et laenutatud raamatud toodaks tagasi õigel ajal,» ütleb Seppam.

23. aprilli seisuga oli võlgnikke 4431, neist 594 laenutasid ramatu möödunud aastal. Kõige rohkem võlgnikke on suurtes osakondades – eestikeelse kirjanduse osakonnas Estonia puiesteel ja väliskirjanduse (peamiselt vene keeles) osakonnas Liiva-
laia tänaval. Võlgnike seas on nii mehi kui ka naisi, nii vanu kui ka noori.

Raamatukogu hakkas saatma võlgnikele asjakohaseid teateid. Esimesed 26 on kirjad juba kätte saanud, peagi jõuab teade ka kõigi teisteni.

Seppam soovitab teate saanud võlgnikul kohe raamatud tagastada, makstes ühtaegu ära viivise. Viivis on praegu 50 senti iga ületatud päeva eest ühe laenutatud ühiku kohta 30 päeva jooksul, seejärel kasvab ühe kroonini raamatu eest päevas.

Kui raamatuid soovitatud aja jooksul tagasi ei tooda, annab raamatukogu asjaajamise edasi kohtutäiturile, kes lisaks viivisele nõuab raamatu kümnekordset hinda ning kohtutäituritasu maksmist.

Kui raamatukogu raamat on kadunud või kapsaks loetud, võib asemele osta samasuguse, olgugi hilisema väljaande. «Erandjuhtudel, kui raamatut enam müügil ei ole, võib võlgnik selle asendada raamatuga, mida raamatukogu juhataja või teenindusosakonna-
juhataja samaväärseks peab. Niisuguses asenduses on vaja enne kokku leppida,» selgitab Seppam.

Kohtutäituri poole lubab raamatukogul pöörduda raamatukogude kohta käiv seadus ja Tallinna keskraamatukogu eeskirjad.
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.