"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
«Sain abi, et tööandja vastu kohtusse minna!» (0)
04. mai 2009
Tõnu Leetberg käis linna töönõustaja juures abi saamas mitu korda, lisaks sellele hankis ta endale riigipoolse tasuta advokaadi. «Enda eest tuleb väljas olla,» leiab mees.

Tõnu Leetberg, kes on enda sõnul ebaseaduslikult vallandatud, sai tööandja vastu kohtusse minekuks olulist abi linna tasuta õigusnõustajalt. «Enda eest tuleb väljas olla,» leiab mees.

Neljakümnendates eluaastates Tõnu Leetberg töötas ühes firmas hooldustöötajana. Kui ta tööle võeti, ei rääkinud mehe sõnul keegi midagi sellest, et tal tuleb ka lumesahaga tööle hakata. Sellega Leetberg aga töötada ei osanud. Seepeale tuligi tööandja jutuga, et kirjutagu mees lahkumisavaldus, et lahkuks nagu omal soovil. «Teadsin, et ise ära minna ei tohi,» rääkis Leetberg, «sest siis ei saa ju töötukassast pärast mingit toetust. Muid probleeme mul polnud, tööl käisin korralikult, oma teised ülesanded täitsin ära.»

Sellegipoolest vallandas tööandja Leetbergi, tuues ettekäändeks ikka sellesama õnnetu lumesaha. Millest polnud töölevõtmisel juttugi ja mida polnud mainitud töölepingus ega ametijuhendis.

Leetberg hakkas otsima juriidilist abi ja jõudis lõpuks otsapidi linnavalitsuse infosaalis (Vabaduse väljak 7) töötutele tasuta pakutava tööõiguse nõustaja juurde.

Poole aasta palk ja abitööd

«Linna töönõustaja aitas mul täita taotluse riigi õigusabi saamiseks,» räägib Leetberg. «Ta oli väga abivalmis, andis mulle tõesti palju nõu, nii et olen väga rahul. Ilma abita poleks ma ehk osanud kohtusse minnagi.»

Leetberg käis linna töönõustaja Jelena Trubatseva juures abi saamas mitu korda, lisaks sellele hankis ta endale riigipoolse tasuta advokaadi. «Enda eest tuleb väljas olla,» leiab mees.

Leetbergi soov on saada oma endiselt tööandjalt poole aasta palk – nii nagu seadus ebaseadusliku vallandamise puhul ette näeb. Lisaks tööõigusnõule on töötuks jäänud mehel võimalik teenida väikest lisaraha Tallinna linna poolt töötutele pakutavatel abitöödel. «Parkide riisumine konti ei murra,» mainib Leetberg, kes tunneb sellise võimaluse üle heameelt.

Praegustel andmetel peaks kohus algama tõenäoliselt juunis – järjekorrad on veninud päris pikaks.

Linna tööõigusnõustaja Jelena Trubatseva sõnul on Tõnu Leetberg pigem erand, sest tavaliselt piirduvad inimesed tööõigusnõustajalt abi otsides ühe visiidiga. Seetõttu pole nõustajal oma töö kohta eriti palju tagasisidet, kuid see, mida ta on saanud, on olnud positiivne. «Sellise teenuse pakkumine on paljudele suureks toeks,» ütleb Trubatseva.

Teadmatust kasutatakse ära

«Tööandjad kasutavad praeguses olukorras sageli ära, et töötajad ei tunne tööõigusalast seadusandlust,» nendib abilinnapea Jaanus Mutli. «Advokaadi või juristi poole pöördumast takistab aga nende kõrge hind. Seetõttu rahastabki Tallinn praegu nii tööõigusnõustamise teenust kui ka hagiavalduste koostamist.»

Keskmiselt käib linnavalitsuse infosaalis tasuta tööõigusnõu otsimas 400 inimest kuus ning pöördujate arv kasvab tasapisi. Linnal on leping ka SA-ga Õigusteenuste Büroo, kes aitab vajadusel koostada avalduse töövaidluskomisjonile või hagiavalduse kohtule.

Saatekirja õigusabibüroosse saavad linna õigusnõustajalt eelkõige need inimesed, kelle puhul paistab olevat tegu tööandjapoolse seaduserikkumisega ja kelle kindlustatus on niigi nõrk. Näiteks inimesed, kellel pole regulaarset sissetulekut või kes peavad hakkama saama riiklike toetuste jm toimetulekutoetuste najal, sh pensionärid, suurte perede vanemad, töötud, töö kaotanud isikud, invaliidid jne. Suunatu õigusabi eest tasub sihtasutusele linn.

Tallinn eraldas tasuta tööõigusnõu rahastamiseks oma reservfondist 270 000 krooni.

Kõrgharidusega töötute arv kasvab

• Endiselt on inimesed hädas töölepingu lõpetamise probleemidega ja saamata palkadega. Keskmine pöörduja on kesk- või vanemaealine ja lihtsamaid töid tegev kohe töötuks jääv inimene või juba töötu. Kõrgharidusega noored inimesed, kes on tööd kaotamas või juba kaotanud, saavad linna tööõigusnõustaja Jelena Trubatseva sõnul sageli ise hakkama, otsides teavet näiteks internetist. Nõustaja juurde tulles on neil konkreetsed küsimused, näiteks kuidas koostada töövaidlusavaldust.

• Linna tööõigusnõustaja on aasta algusest alates aidanud juba ligi 1700 inimest. Neist 136 on saanud saatekirja SA-sse Õigusteenuste Büroo.

• Tasuta tööõigusnõu osutatakse Vabaduse väljak 7 infosaalis neile linlastele, kes on lähemas tulevikus tööd kaotamas või selle juba kaotanud, ja muude töösuhte lõpetamisel tekkinud probleemide lahendamiseks.

• Tööõigusnõustaja töötab esmaspäeval kl 8.15-18, teisipäeval, kolmapäeval, neljapäeval 8.15-17 ja reedel 8.15-14. Tööõigusalaseid küsimusi on võimalik esitada ka meili teel. Küsimused võivad puudutada töölepingut, puhkust, töötasu, töö- ja puhkeaja küsimusi ja kollektiivseid töösuhteid. Päringuid oodatakse e-posti aadressil reet.vare@tallinnlv.ee
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.