"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Vabaduse väljaku muinasaarded vaatamiseks väljas (0)
04. mai 2009
Arheoloog Villu Kadakas näitab Vabaduse väljaku väljakaevamistelt pärit leide, haruldasemad neist on kuldmünt ja –sõrmus.

Vabaduse väljaku väljakaevamistel leitud haruldasi muinasaardeid võib igaüks tasuta vaadata linnavalitsuse teenindussaalis (Vabaduse väljak 7).

Platsi servast servani läbi kaevanud arheoloog Villu Kadakas peab väärtuslikumateks leidudeks nooremast kiviajast pärit tarbeesemeid. «Sellist kraami leidub maa sees vähe, eriti veel Põhja-Eestis,» ütleb Kadakas. «Väljapanekus on näiteks luust ahingute ja harpuunide tükke, nooleotsi ja õngekonks ajast, mil Pärnu maantee kuni Jaani kirikuni oli merepõhi ja rand asus Vabaduse väljaku Tõnismäe poolses küljes.»

Kiviaega kajastab väljapaneku alumine klaasriiul, keskmine riiul on keskaja ja ülemine varasema uusaja tarbeks.

Kuldmünt säras sõiduteel

Teenindussaali seinal on ka väljakult leitud kahe harulduse suurendatud fotod ja tutvustus. Üks neist on sõjamehe kujutise ja Lääne-Friisimaa lõvivapiga kuldmünt ehk tukat 1602. aastast, mis tuli välja kunagise Pärnu maantee sillutisest. «Tegu on nii haruldase leiuga, et turvalisuse kaalutlusel ei saagi seda päriselt välja panna,» selgitab Kadakas. «Lääne-Euroopas pole see münt erakordne, Tallinna kontekstis aga küll. Tukati väärtus võiks olla kroonides neljakohaline summa ja selle müügist keegi rikkaks ei saaks, kuid see on esimene Tallinnast arheoloogilistel kaevamistel välja tulnud kuldmünt.»

Kadaka kinnitusel on münt väga heas seisus. «See näeb välja, nagu oleks alles eile tehtud,» nendib arheoloog. «Tekkis lausa tunne, et mõni naljamees on tukati koopia mulda sokutanud, sest see läikis nagu uus. Münt on nii puhtast kullast, et see polnud pinnasega reageerinud ega näita oksüdeerumise märke.»

Leiud maa alla tagasi

Teine haruldane leid on linnavalitsuse hoone lähedalt välja tulnud Bag-gehufwudtide aadlisuguvõsale kuulunud pitsatsõrmus, mille kivi sisse on lõigatud suguvõsa vapp.

«Harva tuleb välja midagi, mida saab seostada konkreetse ajaloolise isikuga,» räägib Kadakas. «See ehe kuulus tõenäoliselt Johann Baggehufwudtile, Norra päritolu mehele, kes tuli 17. sajandi alguses Eestisse, oli Rootsi kuninga teenistuses ja suri 1680. aastal Tallinnas. Suguvõsa hilisem esindaja omas Saku mõisa ja õlletehast.»

Tulevikus rändavad haruldased leiud Tallinna Ülikooli ajaloo instituuti.

«Näitus linnavalitsuse teenindussaalis annab pisikese ülevaate Tallinna ajaloost,» ütleb abilinnapea Taavi Aas. «Edaspidi aga peaks Vabaduse väljaku maa-alusesse ossa Ahhaa keskuse juurde tulema suurem platsi ajalugu kajastav väljapanek. See hakkab koosnema põhiliselt pildimaterjalist, aga näha saab ka esemeid. Peame ajaloolastega kokku leppima, mida me seal täpselt välja paneme.»
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.