"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Odavaim peavari raskustesse sattunud perede jaoks (0)
11. mai 2009
Pesuruum on küll mitme peale, aga pesumasina kasutamisega saab igaüks ise hakkama. Iseseisvad inimesed, ütleb üksuse juht Aime Lauton.

Oma elukoha kaotanud, kolme last kasvatavale 30-aastasele Kristi Roosale oli sotsiaalmajutusüksusesse elama sattumine kui viimane õlekõrs.

Praegu kolme lapsega Tuulemaa sotsiaalmajutusüksuses elav Kristi Roosa veetis esimesed 20 eluaastat lapsepõlvekodus. Tema ema suri, kui tüdrukul oli paar eluaastat üle kümne. Kooli järel, kui neiu pidi hakkama ise endale ülalpidamist teenima, lootis ta oma ema korteris edasi elada. Kuna aga tööd leida kohe ei õnnestunud, tekkis Roosal mitme tuhande krooni suurune üürivõlg, ning kohtu otsusega tõsteti ta korterist välja.

Esimesest suhtest sündis naisel laps, kuid tema isaga mindi pärast kolme aastat lahku. Siis jäi naine teist korda elamiskohast ilma. Teine mees suri, kui teine laps oli üheksakuune. Peagi saab noorim laps kolmeaastaseks ja Kristi loodab siis jälle tööle saada. Seni on ta töötanud restoranis koka abina ja aiandis töölisena. Naine tahaks minna taas tööle restorani, kas koka abiks või ettekandjaks.

«Õnneks pole sotsiaalmajutusüksuses elamine väga kallis, samas on siin olemas kõik mugavused,» sõnab Kristi. «Neile, kes on raskustesse sattunud, on see linna pakutud peavari ikka hea võimalus.»

Üür kõige odavam

Sotsiaalmajutusüksuses saavad raskustesse sattunud inimesed nö armuaega, et oma elu taas korda seada ja uus kodu leida. Üür on siin kordades väiksem kui linna munitsipaalmajades, 300 krooni.

«Siin elavad peavarjuta jäänud inimesed,» nendib Tuulemaa sotsiaalmajutusüksuse juht Aime Lauton. Kes on võlgade tõttu varasemast elukohast välja tõstetud, kellelt elamispind välja petetud. Mõnikord astutakse lihtsalt kodust välja ja tagasi enam ei minda. «Igaühel on oma põhjus, miks ta siin on,» mainib Lauton. Tallinna linna rajatud sotsiaalmajutusüksustes, sealhulgas Tuulemaal, elavad nii pered kui ka üksikud inimesed, 1. mai seisuga kokku 207 inimest.

Tuulemaa majas on end sisse seadnud 49 peret. Suur osa neist emad lastega, aga leidub ka kahe vanemaga peresid. Kolm siinsetest peredest koosnevad isast ja lastest.

Üksinda sotsiaalmajutusüksuses elav 63-aastane Peeter Tamm oli ligi nelja aasta eest avatud Tuulemaa üks esimesi elanikke. Selleks ajaks oli ta aastaid maitsnud sundüürniku kibedat leiba.

Nuriseda ei saa

«Elasin majas, kus omanikud iga natukese aja tagant vahetusid. Üks omanik tahtis teha alumisele korrusele poodi, järgmine tahtis ehitada majale kolmanda korruse, üks omanik tahtis hoovi töökoda teha,» meenutab mees. Lõpuks soovis üks omanikest maja üldse üürnikest tühjaks teha. Ta pakkus sundüürnikele küll asenduskortereid, kuid Peetri sõnul ei saanud ühtki neist pakkumistest tõsiselt võtta.

Lõpuks õnnestus omanikul Peeter majast välja saada jutuga, et kui viimane paar kuud ühes suvalises hoones mööda saadab, saab tema uueks eluasemeks omaniku välja vaadatud Suur-Ameerika tänava korter. Ajutisele eluasemele Peeter koliski, korterit aga ei saanud. «Ise olin süüdi,» ütleb Peeter, «poleks pidanud teda kuulama.»

Kui Peetril tuli järjekordselt kinnitada oma korterivajadust, oli ta pikka aega haiglas ja järjekord läks käest ära.

«Eks siin selline ühiselamu moodi elamine ole,» mainib Peeter. «Aga nuriseda ei saa, 300 krooni on sümboolne hind kõigi nende mugavuste eest. Kui mul on jalad parasjagu rohkem haiged, aitavad sotsiaaltöötajad isegi poes käimisega.»

Üldiselt on sotsiaalmajutusüksused siiski mõeldud ajutise eluasemena. «Nende eesmärk on, et inimene läheks siit iseseisvalt elama kas tema enda üüritud või linna antud munitsipaal- või sotsiaalkorterisse,» ütleb Tallinna sotsiaaltöökeskuse sotsiaalteenuste osakonna juhataja Eve Võrk. Seetõttu on sotsiaalmajutusüksuses elamise aeg piiratud – esimene resotsialiseerimise plaan tehakse kuueks kuuks, selle aja möödudes vaadatakse koos kliendiga plaan üle ja otsustatakse, mis saab edasi. Kui plaani läbivaatamise käigus jõutakse järeldusele, et klient on saavutanud teatava toimetuleku ja tal on püsiv sissetulek, antakse talle aeg leida endale uus eluase.
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.