"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Salamajad saavad kaardile (0)
11. mai 2009

• Lennukilt tehtud fotode ja geoinfosüsteemi abil paljastuvad loata või lubatust suuremana kerkinud ehitised. Ehitusbuumi ajal kerkis linna mitmeid loata rajatud ehitisi, mille Tallinn tahab korra ja linnapildi täieliku selguse huvides nüüd kõik kaardile saada. Ehituskontrolli osakonna juhataja Elvis Tõnnisoni sõnul kerkis Tallinna ehitusbuumi ajal nii mõnigi kord ehitisi, mille olemasolust pole linn teadlik. «Ehitati kas ilma ehitusloata või ei peetud näiteks projektist kinni,» ütles Tõnnison, «mõnikord jälle on hooned lubatust suuremad.»

Tõnnisoni jutu järgi on illegaalsetest ehitistest sageli teatanud naabrid. «Eks inimeste teadlikkus kasvab ja kui liiga suure maja pärast suhted sassi lähevad, palutakse meil asja kontrollida,» selgitas ta. «Põhjenduseks tuuakse näiteks, et suur maja varjab vaadet. Kui naabrid kaebavad, on tavaline, et omanik mängib inspektoritega kassi ja hiirt, põgeneb ja ei taha ennast kätte anda.»

Ka lisakorrus paistab kätte

Et linnast sõna otseses mõttes korralik pilt ette saada, alustas linnaplaneerimisamet ebaseaduslike ehitiste leidmiseks geoinfosüsteemi GIS kasutamist. Selle abiga on võimalik ükskõik millised infopangas rippuvad andmed teha ka kaardil nähtavaks. Sisuliselt aitab GIS võrrelda kaht andmebaasi. Tallinna ruumiandmete registrisse andmete saamiseks tellib linn riigi maa-ametilt lennukilt tehtud fotod, riiklikus ehitisregistris on andmed seaduslikult kerkinud hoonete kohta. Kahe baasi abil hoonete ehitusalust pinda võrreldes saab teada, kas fotol paistev ehitis vastab neile andmetele, milline ta ehitisregistris olema peaks. Võrdluse tulemused lähevad ehitusjärelevalve spetsialistidele ülevaatamiseks ja ebaseaduslike ehitiste kindlakstegemiseks.

«Võimalikke ebaseaduslikke hooneid võib nüüd avastada lausa töölaua taga ning probleemse hoone asukohta kohe kaardil näha,» ütles linnaplaneerimisameti geomaatikateenistuse direktor Kristel Lelov, kelle sõnul käivad praegu süsteemi esimesed katsetused.

GIS-i abil saab teha ka põhjalikuma analüüsi. See leiab hooneid, kus ehitusalune pind ei ole lubatust suurem, kuid ebaseaduslikult võib olla kerkinud mõni korrus.

Saades ehitisest elektroonilise teabe, kontrollib ametnik esmalt selle kohta arhiivis olevaid andmeid. «Kui andmed ei kattu või arhiivis puuduvad andmed ehitustegevuse kohta, kontrollib ametnik olukorda kohale minnes,» mainis Lelov.

Ehitusjärelevalve teenistuse direktori Rain Seieri kinnitusel võtab ehitusseadus omavolilist ehitamist kui omaniku kohustuste eiramist. «Seadus näeb selle eest karistusena füüsilisele isikule ette rahatrahvi kuni 300 trahviühikut ehk 18 000 krooni,» ütles Seier. «Sama teo eest karistatakse juriidilist isikut rahatrahviga kuni 500 000 krooni.»

Probleemsemad piirkonnad ebaseaduslike ehitiste osas on Pirita ja Nõmme linnaosa. Suurem osa eramurajoonides kerkinud ebaseaduslikest rajatistest on majade juurdeehitised, lisaks kuurid.

Seieri sõnul läheb olukord tegelikult aina paremaks. «Eelmisel aastal tegi linn esimese kolme kuuga ettekirjutusi 103 ebaseadusliku ehitise omanikule, sel aastal on neid tehtud 29,» nentis ta.

Salamaja raske müüa

Ehituskontrolli osakonna juhataja Elvis Tõnnison peab ebaseadusliku ehitise lammutamist äärmuslikuks vahendiks. «Igal juhul tasuks oma juba ebaseaduslikult ehitatud maja seadustada, see on omaniku enda huvides,» märkis Tõnnison. «Näiteks kui inimene tahab kunagi oma maja maha müüa, võib ostja öelda, et lasku hinnast pool alla, sest tal ei ole ehitus- ja/või kasutusluba.»

Kui hoone on detailplaneeringuga vastuolus, võiks algatada uue planeeringu, sel juhul kaasatakse loomulikult naabreid. Tagantjärele saab taotleda nii ehitus- kui ka kasutusluba.

Tõnnison rõhutas, et kel plaanis maja ehitada, tehku seda kohe seaduslikult, sest pärast on kogu protsess pikem, tüütum ja palju kallim.

Praegu üritavad oma hoonet seadustada Haaberstis asuva Lillevälja 14 kortermaja elanikud.
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.