"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Sotsiaalsed töökohad paelusid lõunanaabreid (0)
11. mai 2009

«Te ei paku oma elanikele mitte üksnes õnge, vaid lausa turvavõrku,» leidis Riia linna esindaja pärast tutvumist Tallinna abipaketiga.

«Tegemist on väga professionaalselt koostatud abipaketiga,» ütles Riia abilinnapea Ja¯nis Dinevicˇs (pildil) pärast tutvumist Tallinna abipaketiga, mis on mõeldud elanike ja ettevõtjate abistamiseks raskel ajal. «Mõeldud on kõigile ühiskonnakihtidele ja tegu pole mitte vaid õnge, vaid lausa turvavõrgu pakkumisega oma elanikele.»

Dinevicˇsi sõnul ületavad Lätis riigi väljaminekud sissetulekuid iga päev peaaegu viie miljoni lati (100 miljonit krooni) ulatuses. Käibemaksu tõstmine 18%-lt 21%-ni viis aga Lätis hoopis eelarvesse laekuvate maksete vähenemiseni. Seadus keelab kohalikel omavalitsustel pikaajalisi krediite võtta. Selle tulemusena on Riia linn väga raskes olukorras ning oli sunnitud erinevalt Tallinnast vähendama investeerimist – 130 miljonilt latilt 30 miljonini.

Suurt huvi äratas Balti riikide linnapeade kohtumisel Riias sündinud munitsipaalpanga loomise idee. Arvestati, et linna rahadelt teenivad kommertspangad aastas 80 miljonit latti, sellest rahast oleks aga rohkem kasu, kui see investeeritaks linna infrastruktuuri loomisesse. Arutati ka võimalust luua edaspidi Balti munitsipaalpank.

Riia esindaja kinnitas, et Tallinna eeskuju abipaketi koostamisel väärib järgimist ning kuna pealinnade probleemid on sarnased, tuleks neid lahendada ühiselt. «Probleeme tuleb lahendada just sellelt tasandilt, mis on inimestele kõige lähemal,» lisas ta.

Vilniuse linnapea nõunik Darius Indriu¯nas leidis, et Tallinna abipaketi huvipakkuvaim osa on just sotsiaalsed töökohad. «Tahame seda ideed kindlasti oma linnas tutvustada,» lausus ta. Vilnius on kuulutanud praegu prioriteetseteks valdkondadeks sotsiaalsfääri ja energeetika. Pooleteise aastaga tahetakse rekonstrueerida sada linna kooli, seda koostöös erasektoriga. See annab inimestele tööd ja lubab edaspidi kokkuhoidu küttekulude vähenemiselt.

Vastse Vilniuse juhtkonna kogemus – seal toimusid valimised alles kuu aega tagasi – tõestab, et linn saab raha teenida ka näiteks müües erafirmadele õigust nimetada enese järgi park, puiestee või isegi tänav.

Tallinna linnapea Edgar Savisaare sõnul oli kohtumine õpetlik, näiteks saadi teada, et Lätis andis käibemaksu tõstmine loodetule vastupidise tulemuse – tarbimine vähenes ja käive langes, seega vähenes ka käibemaksuna riigieelarvesse laekuv summa. «Meil tasuks sellest õppust võtta,» rõhutas Savisaar.
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.