"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Tallinna päev: põnev keskaja rongkäik ja palju head muusikat (0)
11. mai 2009
Rongkäik Lübecki õiguse jälgedes annab aimu, kuidas elasid inimesed Tallinnas keskajal.

15. mail tähistatav Tallinna päev rõõmustab linlasi räpiliku oratooriumi, keskaegse rongkäigu ja pealinna vastse tunnuslauluga.

Tallinna päeva hommikul taasavatakse pidulikult Tondipoiste ausammas Tondi sõjakooli hoone juures.

Päeva avavad pidulikult kell 13 Raekoja platsil linnapea Edgar Savisaar ja kunstiajaloolane Jüri Kuuskemaa. Teist aastat tuleb ettekandele Tallinna oratoorium Jürgen Rooste ja Karl-Martin Sinijärve sõnadele.

Räpp Rannapi muusikale

Helilooja Rein Rannap lõi teosele saatemuusika. «Tekst meeldis mulle algusest peale väga, nii et teost luua oli suur mõnu,» rääkis Rannap. «Muusika dikteerib, kuidas tuleks teksti lugeda. Kohati peab lugema väga vaikselt, kohati väga kiiresti Muusikas on ka vihjeid rahva- ja rahvalikule muusikale. Tegemist on melodeklamatsiooniga, mis tähendab luule lugemist muusika saatel. Selline žanr oli kunagi väga levinud, kuid viimasel ajal unustusse vajunud.»

Sel aastal esitab teost kammerkoor Voces Musicales. Koori dirigent Risto Joost kinnitas, et muusikalises mõttes pole teos lauljale raske. «Pigem on oratoorium selline 20 minutit pikk räpivormis tsiteerimine,» selgitas Joost. «Kahtlemata on tegu omapärase teosega, mis keskendub sõnumile, jutustamisele, mitte muusikale. Meie pole teost varem esitanud ja loomulikult teeb head meelt, et Tallinn palus meid seda teha. Oleme ju Tallinna koor, kes põhiliselt vanalinnas esinebki.»

Lastesaated elustuvad

Kell 14 on Tammsaare pargis avatud kootud graffiti näitus. Kell 15 saab aga Raekoja platsil kuulata koguperekontserti «Kõige suuremad sõbrad». Lasteekraani laulustuudio ja Tallinna Filharmoonikud on kokku pannud lasteetenduse ETV ekraanilt tuntud tegelaskujude ja nende lauludega, laval taaselustuvad Leopold, Rebase-Rein, Mõmmi, Vandersellid, Postikana, Väike Nõid, Tipp ja Täpp, Kivi Nõid jt. Etendusel näidatakse ka lavastuste originaalkatkeid. Uued seaded sümfooniaorkestrile ja lastekoorile on teinud Tõnis Kõrvits ja Tõnu Naissoo, kes on ka enamuse laulude autorid. Osades Sylvia Krupp, Ivo Eensalu, Guido Kangur, Heino Seljamaa, Priit Volmer, Olari Viikholm.

Õhtul on võimalus osa saada Vanil-la Ninja suurejoonelisest tasuta kontserdist, sellele järgneb meelelahutusõhtu koos maskotiga. Lapsed saavad tasuta Vanilla Ninja jäätist.

Lübecki õiguse jälgedes

Kell 21.15 korraldab Toomklubi koos oma teatrite näitlejate ja keskaegseid lugusid mängivate muusikutega rongkäigu «Lübecki õiguse jälgedes».

Tõrvikute ja lippudega keskaegses stiilis protsessioon algab Raekoja platsilt ja sellest võivad osa võtta kõik soovijad. Rongkäigu kuues peatuspaigas esitavad näitlejad keskaegse elu stseene. Toomklubi töötaja Anne Velti kinnitusel meenutab rongkäik Tallinnale Lübecki õiguse saamist. «Sellega arvati Tallinn Saksa linnadega ühtsesse kultuuriruumi ja rongkäik annab aimu tolleaegsetest seadustest,» selgitas Velt. «Toomklubi liikmed loevad ette Lübecki õigust ehk reegleid, mille järgi käis keskaegse Tallinna elu – see puudutas nii tänavate koristust, öörahu kui ka näiteks karistusi varastamise eest.»

Leigarid esitavad protsessiooni ajal keskaegseid tantse. Kõigil esinejatel on keskaegsed kostüümid ja soovi korral võib ka linlane meeleolu loomiseks kostüümi selga tõmmata. Rongkäigu lõppedes pakub raeapteek tervistavat jooki.

Velti sõnul olid eri protsessioonid ka keskajal olulised. «Jõukam rahvas sai seal oma uhkeid riideid ja ehteid näidata, alamklassile oli protsessioon aga tõeline meelelahutus, mida jälgida,» rääkis Velt. «Kuna muid lõbustusi eriti ei korraldatud, oligi tolleaegne meelelahutus tavaliselt tänaval keev elu ise.»

Linn nagu paljukihiline pirukas

Jüri Kuuskemaa,
kunstiajaloolane

Tean selle paiga ajalugu tuhande aasta jooksul. Vaheldunud poliitilised režiimid ja eripalgelised kultuurid on jätnud siia oma mõjusid. Seetõttu on Tallinn nagu paljukihiline pirukas, täis saladusi ja avastamisvõimalusi.

Eestlastel pole olnud palju võimalusi mängida siin esimest viiulit, kuid nad on andnud Tallinnale selge omapära võrreldes läänepoolsemate hansalinnadega, ning seda mitte üksnes tänapäeva mõistes, vaid juba XV sajandist alates. Kuigi Tallinn on rajatud suuresti välismaalaste projektide järgi, on linna ehitanud eestlased Eesti materjalidest. Juba peamine ehitusmaterjal paekivi annab linnale erilise eluhinguse võrreldes valdavalt tellistest ehitatud hansalinnadega. Tallinn kuulub nende 130 linna hulka, mida maailm tänu meie vanalinnale tunnustab oma kultuuripärandina – mis võiks olla veel parem reklaam ühele linnale!

Vanalinna metafüüsiline õhkkond

Leonhard Lapin, arhitekt ja kunstnik

8 Mida rohkem ma olen maailmas ringi liikunud, seda kõrgemalt olen hakanud hindama Tallinna vanalinna.

Pühapäeva varahommikuti, kui turiste veel ei ole, olen hakanud käima Toompeal, sest seal on siis selline metafüüsiline õhkkond. Olen koguni alustanud litotehnikas sarja Vana Tallinn – ilma inimesteta linnast lumes, äikeses, kuuvalguses…

Samas olen ma muutunud vanalinna suhtes konservatiivsemaks. Mind šokeerivad uusehitised nagu näiteks Ujula tänaval.

Kindlasti teeb Tallinna minu jaoks eriliseks meri, mis linna sisse tungib ning on nüüd ka ligipääsetav. Kahjuks asub meri meist põhjas ja toob külma, nii et rannas promeneerida eriti ei saa.

Ainus koht, kus elada

Kerttu Rakke, kirjanik

8 Olen küll Võru tüdruk, aga juba 13 aastat Tallinnas elanud. Lisaks metsale on Tallinn Eestis ainus koht, kus elada. Tallinn on ka ainus linna moodi linn, sest teised on maailma mastaabis liiga väikesed.

Eelistan praegu linna maale, sest see tuleb odavam. Maal elamiseks oleks rohkem raha vaja – kindlasti kaks autot ja võib-olla ka mõned mehed rohkem. (naerab)

Ja kindlasti on Tallinn kohutavalt ilus linn.
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.