"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Birgitta festival pakub sel aastal erilise sõnumiga muusikat (0)
25. mai 2009
Eelmisel aastal kandis Moskva J. Kolobovi nimeline Novaja Opera Birgitta festivalil ette Gaetano Donizetti ooperi «Maria Stuart».

13.-23. augustini toimuv Birgitta festival Pirita kloostris rõõmustab sel aastal 1400 muusikasõpra kõige erinevamate etendustega.

Festivali kunstiline juht Eri Klas pidas oluliseks, et tänavu avab ürituse Eesti algupärane teos. «Noor andekas helilooja Tauno Aints on kirjutanud suurvormi «Aeg armastada» rahvusmeeskoorile ja kahele solistile, kelleks festivalil on Jassi Zahharov ja Urmas Põldma,» ütles Klas. «Esituse juurde kuulub tantsuetendus. Lisaks saab festivalil näha eksootikat ja ainult kõrgetasemelist kunsti.»

Festivali kava kiitis ka ettevõtmise korraldaja, Tallinna filharmoonia produtsent Heili Vaus-Tamm. «Birgitta festivali muusikateatri lavastuste puhul on tähtis, millised trupid ja millise sõnumiga esinema tulevad,» lausus Tamm. «Lihtsalt hea lugu soodsa hinnaga ei lähe meie juures läbi.»

Klasi sõnul on viiendat aastat toimuva festivali maine ütlemata hea. «Väliskülalisi toob siia põnevus, mida üritus pakub,» mainis ta. «Teeme kogu aeg tööd, et tase ja tuntus kasvaks. Soome Savonlinna festivali korraldajad on juba meie peale kadedad.»

Birgitta festival sai alguse siis, kui dirigent käis igal suvel Savonlinna festivali juhatamas. «Edgar Savisaar küsis korra, mida oleks võimalik Tallinna jaoks teha. Vastasin, et küll oleks tore, kui teeksime ka siin samasuguse festivali, millel oleks rahvusvahelist kaalu,» meenutas Klas. «Et võiksime esitada ja esitleda oma muusikat, muusikuid ja teatriinimesi, samuti kutsuda külalisi esinema, vaatama ja kuulama.»

Sel aastal on kloostri varemetel lisaks katusele olemas spetsiaalsest võrgust aknad, et vihm ja tuul külastajaid kätte ei saaks. Saalis on tänavu 1400 istekohta ja ühtekokku astub üles üle kahesaja esineja.

«Võib ehk arvata, et filharmoonias tegeleb festivaliga suur hulk töötajaid,» ütles Klas. «Tegelikult on meid seitse inimest ja festivali ajaks kolime ehk kõik Piritale, kus ka mina elan. Ööd ja päevad vaeva nähes saab sellist üritust korraldada ka väikese seltskonnaga.»

Tallinna linnapea Edgar Savisaar tõdes, et maestro Eri Klasi tuntus ja laiahaardelisus on festivali edu pant. «Mul on hea meel, et Pirita kloostri varemetes toimuv festival on kujunenud tõepoolest üheks suuremaks muusikateatri festivaliks Põhja- ja Baltimaades,» rääkis Savisaar. «Festival on olnud algusest peale mitmekesine ja kõrgetasemeline. Võib öelda, et korraldajad on teinud head tööd. Birgitta festivali peame üheks tähtsamaks kultuurisündmuseks ka 2011. aastal, kui Tallinn on kultuuripealinn.»

Festivali kava.

13.08 kl 21

Tauno Aints «Aeg armastada»

14.08 kl 20

Aram Hatšaturjani ballett «Spartacus»

15.08 kl 11

Kloostripäev

15.08 kl 20

Sergei Prokofjevi ballett «Romeo ja Julia»

16.08 kl 20

Pjotr Tšaikovski ballett «Luikede järv»

20.08 kl 20

Umberto Giordano ooper «Siber»

21.08 kl 20

Opera@Jazz

22.08 kl 20

Giuseppe Verdi ooper «Falstaff»

23.08 kl 20

Taiwani mütoloogilis-rituaalne etendus «Ookeani hääl»

* Festivali soodushinnaga piletid on saadaval 31. maini!
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.