"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Kärpekirve vastu Euroopa kohtusse? (0)
25. mai 2009
300 linnade-valdade esindajat arutasid, mida võtta ette olukorras, kus Suur Peeter ehk riik võtab nende rahakotist ära aina rohkem raha, andes samas tööd ehk ülesandeid juurde.

Linna- ja vallajuhid protestisid selle vastu, et valitsus on vähendanud miljardite võrra nende rahalisi võimalusi elanikele teenuste pakkumiseks.

Neljapäeval Tallinnas toimunud teisest omavalitsusfoorumist osavõtjad avaldasid ühiselt nördimust, et vabariigi valitsus on kohalikule võimule selja pööranud ning käitub nii, nagu oleks tegu mingi salaorganisatsiooniga.

«Ükski valitsuse osapool pole minu andmetel julgenud suhu võtta sellist sõna nagu omavalitsus,» ütles Saue vallavanem Mati Tartu. «Tegelikult pole see nii ropp sõna, et sellise teemaga ei võiks tegelda. See süvendab arvamust, et meist püütakse teerulliga üle sõita. Proovime ühiselt sellele vastu seista.»

Kui 12. märtsil toimunud esimese foorumi kokkukutsumise põhjuseks oli riigi negatiivses lisaeelarves sisaldunud 2,5 miljardi krooni suurune kärbe kohalike omavalitsuste arvelt, siis nüüd räägiti ka sellest, mis on vahepealse kahe kuu jooksul muutunud ja kuidas oma õiguste eest seismisega edasi minna.

Esimesel foorumil tõstatatud teravate teemade käsitlemise vajalikkusest ja põhjendatusest andis tunnistust tõsiasi, et eelmise korraga võrreldes oli osalejate arv kasvanud 200-lt enam kui 300-ni.

Erilise tausta andis foorumile valitsuskriis. Sama päeva hommikul otsustas Reformierakonna, Isamaa ja Res Publica Liidu ning sotsiaaldemokraatide koalitsioonivalitsus anda Riigikogule üle 3,4 miljardi krooni suuruse eelarvekärpe kava.

Kärpekirves
omavalitsuste pea kohal

Just sel teemal pidas foorumil peaettekande Tallinna linnapea Edgar Savisaar. «Kuigi eurole üleminek on Eestile olulise tähendusega, ei suuda ma mõista, miks nüüdseks juba traditsiooniliselt iga paari kuu tagant tehtavaid riigieelarve kärpeid esitletakse kui euro tuleku vältimatut eeldust,» rääkis Savisaar.

Euroalaga liitumiseks peab olema viis võrdse tähtsusega kriteeriumi: hinnastabiilsuse kriteerium, eelarve tasakaalu ja võlakoormuse kriteerium, vahetuskursi kriteerium ja intressimäära kriteerium. Samuti tuleb täita euro kasutuselevõtu õiguslikud nõuded.

«Praegu tahab valitsus oma kärpekavadega astuda drastilisi samme selleks, et täita eelarve puudujäägi kriteeriumi,» nentis Savisaar. «Selle nimel rullitakse meie majandus kokku. Eelarve ehk saadaksegi lõpuks tasakaalu, aga nõnda seatakse ohtu hoopis teiste eurokõlblikkuse kriteeriumide täitmine. Tagajärg võib olla see, et me anname oma majandusele surmahoobi, aga oodatud tulemust – kõigi eurokõlblikkuse kriteeriumide täitmist – ikka ei saavuta.»

Linnapea sõnul on aeg näidanud, et ükski Ansipi lubadus ega prognoos ei pea paika: «Euroga liitumine on Ansipile vaid loosungiks, millega on viimasel ajal üritatud absoluutselt kõik valitsuse tegematajätmised kinni mätsida ja mis peaks nagu andma indulgentsi kõige eest, millega on vassitud ja millega pole hakkama saadud.»

Omavalitsuste tulu- ja kulubaas on otseses sõltuvuses pidevalt kasvavast tööpuudusest ja inimeste sissetulekute vähenemisest. «Omavalitsused on inimestele lähedal ja meil ei ole võimalust eirata hättasattunute muresid,» mainis Savisaar.

Omavalitsustele laekuva tulumaksuprotsendi vähendamisega tõstis riik Tallinna rahakotist oma kukrusse 126 miljonit.

Linnapea teatas, et ka Tallinn on lähiajal sunnitud vastu võtma selle aasta esimese lisaeelarve, kuid see pole võrreldav riiklike kärbetega, sest tänavuse eelarve koostamisel ei olnud linn põhjendamatult optimistlik. «Meie suuname vahendid ümber uute töökohtade loomisele ja olemasolevate säilitamisele, samuti välisrahastusega projektide finantseerimisele ning koostööle teiste omavalitsustega,» rääkis Savisaar. «Üritame leida võimalusi majanduse taas jalule saamiseks – niipalju, kui see üldse meie võimuses on.»

«Omavalitsuse eelarvet kavandades tuleb tagada inimestele vajalike teenuste osutamine ja kindlustada selleks ka omavalitsuse asutuste ning ettevõtete igapäevane toimimine. Nii Tallinn kui ka teised Eesti omavalitsused on eelarve koostamisse alati suhtunud ülima tõsidusega. Eelarvega ei mängita – see ei ole tühipaljas paber, millele kirjutatakse suvalisi numbreid, et neid siis millal iganes parandada,» kinnitas Tallinna linnapea.

Revolutsiooniline abipakett

Paide linnapea Kersti Sarapuu rääkis oma ettekandes sellest, kuidas Paides rakendatakse töötuse ja kriisiga toimetulekuks Tallinna abipaketi eeskuju. Sarapuu sõnul on Järvamaal tööpuudus hüppeliselt kasvanud. Kui mullu maksti toimetulekutoetustena välja enam kui 1,22 miljonit krooni, siis käesoleva aasta nelja kuuga on kulunud juba pool sellest summast.

«Oleme olukorras, kus toimub igakülgne kärpimine alates riigi tasandilt kohaliku omavalitsuse tasandile välja,» ütles Sarapuu. «Nagu me näeme, on iga kärpimine eelduseks uuele kärpimisele, mis vähendab omavalitsuste võimalusi väga hästi toime tulla. Tallinn on asunud revolutsioonilisele teele ja alustanud oma abipaketiga juba praegu.»

Kriisist ei saa jagu omavalitsuste arvel

Tallinna linna esinduse juht Brüsselis Allan Alaküla andis ülevaate esimese foorumi pöördumise rahvusvahelise osa täitmisest. Esimese foorumi pöördumises otsustati riigi valitsuse poolt ebaõiglaselt koheldud omavalitsuste ja nende liitude positsioonide tugevamaks väljendamiseks ja kaitsmiseks Euroopa institutsioonides moodustada välisdelegatsioon.

Seejärel suudeti pöörata tähelepanu ka jõhkratele kärbetele. 24. aprillil kiitis Euroopa kohalike ja regionaal-sete omavalitsuste nõukogu heaks resolutsiooni, mille kohaselt peavad kohalike omavalituste rahaline baas ning ressursid olema kaitstud.

Ka Euroopa regioonide komitee on öelnud, et kohalike omavalitsuste põhiülesannete täitmise ohustamine mõne liikmesriigi valitsuse poolt süvendab Euroopa Liidu eri piirkondade ebavõrdsust.

Foorumil osalejad kiitsid heaks avalduse, milles muu hulgas kinnitati, et Eesti omavalitsused on valmis koostööks valitsusega, kes mõistab, et majanduskriisiga ei saa toime tulla omavalitsuste arvel, veeretades eelarvekärbetega lisaraskusi abivajajatele, ning et kriisist pole võimalik väljuda omavalitsusi riikliku poliitika kujundamise protsessi aktiivselt kaasamata.

Kas peame tulema tänavale?

Jüri Aavik, Väike-Maarja vallavolikogu juhatuse liige:

Foorumi avaldusele oleks pidanud lisama, et kui valitsus ja Riigikogu meie soovidega ei arvesta, siis võtavad kohalikud omavalitsused ette protestiaktsioone. Arvan, et me peame oma tegevust võimendama. Kaua me põske ette keerame, mul on sellest villand, et peame seda kõike alla neelama. Oma tahtmist on saanud need, kes on tulnud tänavale – õpetajad, raudteelased, arstid, kultuuritöötajad… Me saime Euroopast toetust, aga valitsus suhtub omavalitsustesse nagu salaorganisatsiooni.

Lähme Euroopa kohtusse!

Tarmo Tammiste, Narva linnapea

8 Kui keegi tahab sind pikali lüüa ja sinu peal jalgu pühkida, siis on võimalik väliste vigastuste vältimiseks ruttu pikali heita ja kõik alla neelata, mis tuleb, või võtta sisse õige poos ja vastu virutada. Ma arvan, et tuleb vastu anda. See on ka põhjus, miks Narva linn pöördus oma põhiseaduslike huvide kaitseks riigikohtusse. Tallinn oli seda juba teinud ning 26. mail on Tallinna küsimus arutlusel ja siis näeme, kui objektiivselt riigikohus sellesse suhtub. Edasi tuleb minna ka Euroopa kohtusse. Selleks on meil toetus linnade liidult ja ma arvan, et ka kohalike omavalitsuste foorumi poolt.

Linnu tahetakse lollitada

Taavi Aas, Tallinna abilinnapea:

Linnade liidu juhatuse liikmena olen üsna mitme aasta jooksul näinud eelarveläbirääkimisi riigiga ja seal on kujunemas üks väga ohtlik trend. Viimastel läbirääkimistel üritab valitsus oma läbirääkijate kaudu linnadel ja valdadel nahka üle kõrvade tõmmata

Kui me järgmistele kõnelustele läheme, siis tõenäoliselt peame hakkama fikseerima mitte ainult neid kokkuleppeid, mida me riigiga koos teeme, vaid ka neid asju, mida me kindlasti ei tee, et riik ei saaks lähtuda põhimõttest, et mis pole keelatud, on järelikult lubatud.
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.