"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Meikar: Eestis kerkisid palgad liiga kiiresti! (0)
25. mai 2009

Peame eurole ülemineku vajadust rahvale paremini seletama, leiab Silver Meikar, Reformierakonna üks kandidaate europarlamendi valimistel.

Mida peaks Eesti riik Euroopast üle võtma?

Euroopa Liidus on väga erinevaid riike ja palju standardeid. Eelkõige aga tuleks meil omaks võtta euroopalik poliitiline kultuur, vaadates sealjuures põhja poole – Rootsi, Taani, Soome suunas. Nendes maades on tugev kodanikuühiskond, kus tähtsaid otsuseid tehakse konsensuse alusel.

Peaksime senisest rohkem tähelepanu pöörama otsuste selgitamisele. Meil tehakse palju õigeid otsuseid, kuid põhjendused ei jõua inimesteni. Seetõttu tekib ka võõrandumine võimust ja pettumus.

Näiteks nii riigi kui ka kohaliku omavalitsuse tasandil pole piisavalt hästi lahti seletatud eurole ülemineku vajadust.

Miks on Eesti Euroopas paljude sotsiaalsete parameetrite osas edetabelite lõpus?

Sotsiaalküsimustes pole Euroopa Liidus ühtset valemit, süsteemid on väga erinevad. Meil, nagu teistelgi Ida-Euroopa riikidel, pole nii pikka heaolu ajalugu nagu Lääne-Euroopa riikidel. Meil on veel väga palju edasi minna, nagu lähevad edasi ka meist arenenumad riigid.

Tööhõive on tänasel päeval väga terav probleem, ja mitte ainult Eestis. Meil on tööpuuduse kasv küllaltki suures osas seotud tööturul tekkinud mutatsiooniga – ehituses tekkinud ebaproportsionaalselt suure nõudmisega. Ehituses kerkisid palgad uskumatult kiiresti, nii et isegi arstid ja õpetajad jätsid oma töö ja võtsid kellu pihku.

Tööpuudus annab sellistele inimestele võimaluse naasta oma eriala juurde. Kui nad on vahepeal kvalifikatsioonis kaotanud, siis tuleb neile pakkuda võimalusi täiendõppeks.

Mille poolest võiks Tallinn Euroopas silma paista?

Elan Nõmmel ja tahaksin jalgrattaga tööl käia, kuid kasutan elektrirongi, sest näiteks Järve keskuse juures on jalgrattaga sõita väga ohtlik, lausa võimatu. Soovin, et Tallinn oleks rohkem roheline pealinn – väga hea ühistranspordi ja kergliiklusteedega.

Mulle väga meeldib Patarei piirkond. Sooviksin, et mereäär oleks seal rohkem välja arendatud – kohvikutega, jalutuskohtadega. Siin võiksime rohkem eeskuju võtta Helsingist ja Stockholmist.

Aga Tallinnas on ka väga toredaid asju nagu uuenenud Nõmme turg, kus müüakse Eesti kaupu ja kuhu mul on hea meel lapsega minna.

Kas infrastruktuuri ettevõtted peaksid olema pigem avaliku võimu kontrolli all või erakätes? (Reformierakond toetas 2000. aastal linnavolikogus Tallinna Vee müügiotsust – toim.)

Vee, elektri ja prügiga on Euroopas nii ja naa. Kui avalik sektor sellega hakkama ei saa, siis on need funktsioonid antud erakätesse.

Tallinna Vee erastamislepinguga jäeti linnale liiga vähe õigusi. Seetõttu ei olnud ka pärast eelmisi kohalikke valimisi Keskerakonnal võimalust täita oma valimislubadust hoida vee hind kontrolli all. Infrastruktuuri ettevõtted võivad küll olla erakätes, kuid kohaliku võimu kontroll ja koostöö omanikega võiksid olla paremad.
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.