"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Päikesepaneelidega ökomaja hädalistele (0)
25. mai 2009
Kauge tänava sotsiaalmajutusüksuse avamisel linti lõikamas, esiplaanil abilinnapead Eha Võrk ja Merike Martinson ning Nõmme linnaosa vanem Rainer Vakra.

Männikul Kauge tänaval avatud sotsiaalmajutusüksuses leiab alates juulist peavarju umbes 70 elukohaga jännis inimest.

Endise trööstitu, lagunenud ja lääbakil öömaja-varjupaiga asemele on kerkinud tõeliselt stiilse disainiga maja. «Kindlasti on tegemist ühe ilusama ehitisega selles piirkonnas,» ütles abilinnapea Merike Martinson. Uus sotsiaalmajutusüksus on eriline ka oma moodsa küttelahenduse poolest – nimelt hakkavad seal osaliselt energiat tootma päikesepaneelid.

«See on esimene linna hoone, mille projekteerimisel ja ehitamisel seati eesmärgiks energiasäästlike tehnoloogiate rakendamine,» selgitas elamumajanduse abilinnapea Eha Võrk. «Maja katusele on paigaldatud 38 m² päikesepaneele, sealt saadud energiat kasutatakse esmajärjekorras sooja vee tootmiseks ja võimalusel ka ventilatsiooni eelsoojendusena.»

Võrgu sõnul võimaldavad paneelid päikesepaistelise ilma korral toota kuni 300 liitrit sooja vett tunnis. Prognoosi kohaselt peaks selline energiaallikas vähendama aastas soojakulusid umbes kolmandiku võrra, sest päikesepaneelid ammutavad energiat ka pilvise ilma korral.

Samuti on katusele paigaldatud õhk-vesi tüüpi soojuspump, mille toodetud energiat kasutatakse soklikorruse põrandaküttes ringleva vee soojendamiseks.

Sotsiaalmajutusüksuse esimesele korrusele on kavas osaliselt majutada puuetega inimesed. Osa ruume on kohandatud liikumispuudega elanikele, ratastooliinimeste tarbeks on kahekorruselises majas lift.

Vaimselt häiritud asukad hakkavad elama väikestes ühe kohaga tubades. Ülejäänud toad mahutavad kuni neli inimest. Esimesel korrusel on kolm tualettruumi koridori peale, teisel korrusel mõnes toas aga päris oma WC koos dušinurgaga – sotsiaalmajutusüksuses täiesti ainulaadne luksus. Hoone soklikorrusel asub majutuskeskuse teenindamiseks väike pesumaja, saun, tehnoruumid ning piirkondlik konstaablipunkt ümberkaudsete elanike turvalisuse tagamiseks ja majas korra hoidmiseks.

Et elukohast ilma jäänud perede arv ei näi niipea vähenevat, leiab abilinnapea Merike Martinson, et olemasolevast ligi 400-st sotsiaalmajutusüksuse kohast (Akadeemia teel, Paljassaare teel, Tuulemaa ja Kauge tänaval) jääb Tallinnale väheks. «Kui 2006. aastal sotsiaalmajutusüksuste rajamisega alustasime, tegime plaanid toonaste vajaduste järgi. Nüüd aga on hädalisi juurde tekkinud, sealhulgas väikeste lastega peresid, seepärast peab keskuste rajamine jätkuma,» sõnas ta.

Martinson avaldas lootust, et Tallinn saab Euroopa struktuurfondidest järgmisel aastal toetust veel ühe sotsiaalmajutusüksuse ehitamiseks. See peaks kerkima aadressile Varre 7.
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.