"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Tallinn jagab kultuuripealinna tiitlit teiste Eesti linnadega (0)
25. mai 2009
Tiitli jagamise idee autor on Tallinna linnavolikogu esimees Toomas Vitsut.

Tallinn teeb 2011. aastal kultuurikoostööd kõigi Eesti suuremate linnadega, et üheskoos tutvustada võimalusi, mida meie maa pakub.

Tallinna päeval allkirjastasid Haapsalu, Narva, Paide, Pärnu, Rakvere, Tartu, Viljandi, Võru ja Tallinna linna esindajad protokolli, et moodustada üle-eestiline kultuurilinnade võrgustik.

Algatus pärineb Tallinna linnavolikogu esimehelt Toomas Vitsutilt. «Tallinna missioon on suurem, kui sisustada üksnes 2011. aasta kultuuriprogramm,» selgitas Vitsut. «Eesti on nii väike, et tema rahvaarv annab just parasjagu välja suure linna rahvaarvu. Kandideerides lubasime kaasata kultuuripealinna tegemistesse ka teisi linnu, see andis neile lootust ja võttis pingeid maha. Teiste linnadega koostööd tehes saame pakkuda rohkem võimalusi ja kindlustada, et Eestit külastatakse suure huviga ka pärast 2011. aastat. Ühtlasi on koostöö eesmärk edendada ning elavdada Eesti linnade omavahelist kultuurisuhtlust.»

Tartu linnavolikogu esimehe Olev Raju kinnitusel võttis Tartu Tallinna pakkumise kultuuripealinnana osaleda rõõmuga vastu. «Me konkureerisime koos Tallinnaga kultuuripealinnaks saamise nimel, Tallinn võitis, kuid tegi meile ometi viisaka pakkumise projektis osaleda,» rääkis Raju. «Oleks rumalus ja suisa häbematus ära öelda, seda enam, et kõik teised suuremad linnad osalevad. Kultuuripealinna projekt aitab tutvustada tervet Eestit. Loodame, et turistid tulevad ka meie teatrit vaatama ja ülikooli võimalustega tutvuma.»

Raju sõnul ei tohiks poliitilised erimeelsused nii tähtsa ürituse puhul mingit rolli mängida. «Ürituste ärajätmiseks pole ju normaalne põhjus, et meie teiega ei mängi ja minge teise liivakasti,» lisas ta.

Haapsalu linnapea Ingrid Danilovi sõnul on Haapsalul tulnud aeg end laiemalt näidata. «Tallinna pakutud koostöö annab selleks suurepärase võimaluse,» märkis Danilov. «Haapsalu on ju tuntud kui suvise kultuuriprogrammi pakkuja ning kunstilinn. Eriti ootame külalisi oma kuulsatele Valge daami päevadele. Koostööst tõuseb kahepoolne kasu. Tallinn saab teiste linnade abiga pakkuda rikkamat kultuuriprogrammi üle terve Eesti.»

Vitsuti sõnul on kultuuripealinna aasta 2011 Tallinna ajaloos suurema tähendusega kui aasta 1980, mil linnas toimus olümpiaregatt. «Kultuur on laiem ja võimsam nähtus kui purjesport või isegi sport tervenisti,» rääkis Vitsut. «Kultuur on inimeste elulaad ja nende looming, kultuur on nii rahva füüsilise, vaimse kui ka moraalse edasikestmise viis.»

Vitsuti kinnitusel on 2011 terve riigi enesetõestuse aasta. «Otsustades saada Euroopa kultuuripealinnaks, võttis Tallinn endale vastutuse terve Eesti ees,» ütles linnavolikogu esimees. «Tallinn on värav, mis avaneb Eestisse, ja 2011 on terve riigi enesetõestuse aasta. See, mille oleme ära teinud aastaks 2011, jääb Eesti kultuuri püsima.»

Tallinna päeva tähistasid linnad ühiskontserdiga Raekoja platsil. Edaspidi on kavas kujundada Tallinna päevast Tallinna kuu, millest ühe päeva võiks sisustada partner- ja sõpruslinnad nii kodu- kui ka välismaalt.

Tallinn annab pealinnana tavaliselt üle talve-, kevad- ja suvepealinna ning varsti ka sügispealinna tiitlit.

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.