"Tallinn on vinge koht, sest siin katsetatakse paljusid asju."

Jenni Partanen, Tallinna tehnikaülikooli tulevikulinna professor
Tarkade linnade seitsmik (0)
25. mai 2009
Tallinnas on loodud hulk võimalusi, et linnaelanik saaks end tunda intelligentse kogukonna liikmena.

Juba kolmandat korda valiti maailma seitsme intelligentsema kogukonna hulka 400 kandidaadi seast ka Tallinn.

«Te peaksite oma saavutustest lausa katuseharjadel rääkima ja olema rahvusvaheliste lehtede pealkirjades,» ütles intelligentsete kogukondade foorumi esimees John G. Jung. «Peaksite endast kõigile rääkima, et inimesed teaksid tulla siia tutvuma ja miks mitte ka investeerima.»

Kõige intelligentsem kommuun oli sel aastal Stockholm. Foorum pidas Rootsi pealinna heaks rollimudeliks, kuidas tehnoloogia aitab kaasa majanduslikule ja ühiskondlikule arengule.

Tallinn on suutnud olla intelligentsemate kogukondade seas juba kolmandat aastat järjest – varem pole keegi sellega hakkama saanud. Jungi sõnul seisneb Tallinna tugevus teaduses, tehnoloogias, tarkvaraarenduses ja -kasutamises. «Teil on ettevõtlus sama hästi arenenud kui teistes intelligentsetes linnades,» mainis ta. «Paljud linnad toovad endale WiFi ja ütlevad, et vaadake, meie oleme tark linn. Või see, et meil on ülikool, muudab meid kohe intelligentseks kogukonnaks. Teis on olemas sisu ja kogemus, siinsed inimesed on tegelnud tehnoloogilise arenguga juba aastaid.»

Jung seab Tallinna eeskujuks paljudele linnadele maailmas. «Lisaks kooliõpilastele ja tudengitele kasutavad teil arvuteid vanemad inimesed, teil on olemas nn tark äri. Lõppude lõpuks pole tähtsusetu seegi, et te võtate riski ja vastutuse, et anda kogu maailmale teada oma soovist olla tipptegija.»

Intelligentsete kogukondade foorumi valikukriteeriumideks on nii infrastruktuuri arengutase kui ka võime olla atraktiivne andekatele inimestele. «Kui te suudate õpetada lapsi juba koolis võimalikult targaks, samuti looma nende seas teadmisi väärtustavat kultuuri, kui sellele lisanduvad head ülikoolid ja muud tingimused, et hoida neid hästi õpetatud inimesi, et neist saaks teadmusettevõtjad, siis see ongi valikukriteeriumi suhtes positiivne,» rääkis Jung. «Oluline on seegi, et olete suutnud näidata end innovatiivse ja loovana, olete skype-linn ning loonud eri mobiilirakendusi ja e-teenuseid. Üks valiku-kriteerium on see, kas mõeldakse ainult ärile või kõigile ühiskonnaliikmetele – kuidas näiteks igaüks saab paremini kasutada tehnika võimalusi ja uuendusi kas või joogipudelit ostes. Ehk teisisõnu – kas olete hea kogukond igale kogukonna liikmele.»

Jung soovitab Tallinnal tegelda rohkem turundusega, sest see võimaldab saada juurde investeeringuid ja teenida maailma silmis positiivset märki.

Küsimusele, kumb on valiku puhul olulisem, kas tehnoloogia või inimesed, vastas Jung, et tehnoloogiliste uuenduste puhul on ju oluline, et inimesed neid toetaksid. «Tehnoloogia muutub, kümne aasta pärast on see hoopis teistsugune kui praegu. Aga kui kogukonnal on oskus tehnikat enda ja oma kaasinimeste kasuks tööle rakendada, siis see on muutus, mida otsime.»

Tark Tallinn

Valiku teinud žüriid paelus, et kõik Tallinna koolid on saanud arvutid ja internetiühenduse ning traadita internetti on võimalik kasutada rohkem kui 365 kohas, sealhulgas rohkem kui 60 kohas tasuta. Samuti pidas foorum Tallinna tugevuseks kõrgtehnoloogiliste asutuste, nagu Ülemiste City, Tallinna tehnoloogipark ja küberkaitsekeskus olemasolu ning igapäevaelu mugavamaks tegevaid IT-lahendusi, näiteks e-piletit. Oluline on kogu linna valitsemise üleviimine e-valitsuse põhimõtetele. Tallinna juhtide tugevuseks peeti avatust uute innovaatiliste lahenduste leidmisele ja rahvusvaheliste sidemete loomist, et kiirendada innovatsiooni.

Kokkuvõtlikult leidis žürii, et Tallinn on suutnud pärast nõukogude aja lõpu majanduskollapsit muutuda majanduslikult arenenud linnaks, seda suuresti tänu infotehnoloogia uuenduslike lahenduste juurutamisele igapäevaellu.
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.