"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Tormijooks linna pakutud töökohtadele (0)
25. mai 2009
Trammi- ja trollipargi ning bussipargi tööbörsidel täideti kaugelt üle tuhande töösooviankeedi. Tatjana on töötu olnud juba aasta ja kaks kuud. «Minu eas pole enam kerge tööd leida,» ütleb ta. Ta on nõus juba igasuguse tööga.

Trammi- ja trollipargi korraldatud tööbörsile kogunes tuhatkond inimest, kellele isegi miinimumpalgaga töökoht on nagu õlekõrs meeleheitel uppujale. «Töökaotus on nii valus teema,» nendib tuhande saatusekaaslase hulgas tööbörsile saabunud Livia. «Polegi tähtis, kas mind koondati või mitte, praegu on põhiline, et mõne ankeedi siit kätte saaksin.» Naine vaatab murelikult rahvahulka, mille tagant töösoovijate registreerimislauad enam ammu välja ei paista, ja kibeleb minekule.

Ametnike sõnavõttude ajal on osa inimesi, kes suutnud registreerimislaudadele kõige lähemale trügida, võtnud sisse hüppevalmis tiigri hoiaku. Kui antakse märku, et võib minna ankeete täitma, jõuavad nad viskuda esimeste hulgas kallihinnalise paberini, mis viib nad sammukese lähemale sotsiaalsele töökohale.

Tööd raske leida

Esimesed töösoovijad tulid oma võimalust ootama juba hommikul. Veerand tundi enne kaht päeval lookleb trammipargi värava taga silma järgi hinnates 500-inimeseline järjekord. Osa neist on igati viisaka väljanägemisega, osa kohta võib aga arvata, et nende elu pole kulgenud kõige sirgemaid radu pidi. Mehi, eriti keskealisi, on rohkem kui naisi.

Maitsekalt riietatud Tatjana räägib, et on juba üle aasta töötu. «Minu eas pole enam kerge midagi leida,» räägib ökonomistiharidusega naine ankeeti täites. «Nüüd sobib mulle ükskõik missugune töö.»

Seni tõi raha koju Tatjana mees, aga nüüd vähendati tal tööaega. «Laps õpib Tartus, ja teda on ka vaja toetada,» mainib naine murelikult ja lisab, et loodab konduktoriameti peale – eesti keele oskus lubab seda.

Jaanuaris töötuks jäänud Jaroslav ütleb, et praegu trammipargis pakutav töö ja palk teda küll ei rahulda, aga võib-olla avanevad juba ametis olles paremad võimalused, kui end heast küljest näitad.

«Midagi tuleb teha, et olukorrast välja rabeleda,» lausub Jaroslav, kes tunneb keevitajatööd ja on olnud torulukksepp. «Kui ettevõtteid kogu aeg suletakse, siis kust see töö peaks tulema? Mul on kaks sõpra, kellel on veel ametikoht olemas, kummalegi neist jagub tööd kaheks nädalaks kuus.»

Töötuleiba sööv Heino on vähenõudlikum ja ütleb, et hea, kui sellegi töö saab. «Välismaale ehitajaks ka praegu eriti ei oodata,» mainib ta.

Kõik ankeedi täitjad saavad lipiku, kus kirjas töövestluse aeg.

Trammi- ja trollibussikoondise juhatuse esimees Toomas Sepp ütleb, et nii suur inimhulk tuli talle üllatusena. «Kui kaks aastat tagasi otsisime töötajaid tikutulega, siis nüüd on olukord palju muutunud,» tõdeb Sepp ja kiidab linna, kes on inimestele selle töövõimaluse välja ajanud.

Tallinna trammides pole seni reisisaatjaid olnud, Saksamaal Düsseldorfis aga palgati nad Sepa sõnul juba mõni aeg tagasi ametisse. Hiljem selgus, et sõitjad olid teenusega väga rahul ja ja tundsid ennast trammis turvalisemalt.

Olukord on meeleheitlik

Tallinna abipaketis on kirjas, et linn hakkab sotsiaalseid töökohti looma siis, kui tööpuudus tõuseb üle viie protsendi. Praeguseks on töötus aga ületanud juba kaheksa protsendi piiri.

«Meil oli valida, kas suurendada sotsiaaltoetusi või maksta inimestele töö eest palka,» ütleb linnapea Edgar Savisaar. «Valisime teise tee. Loodetavasti nägi ka peaminister vähemalt teleuudistest, kui raskes olukorras on suur hulk inimesi, ja teeb sellest nii lisaeelarve kui ka koalitsioonikõneluste läbirääkimistel konstruktiivseid järeldusi.»

Trammipargis saab 400 inimest tööd, koristajatena ja reisisaatjatena.

Autobussikoondises saab tööd kokku 60 bussikoristajat ja septembrist 540 reisisaatjat, kelle ülesanne on sõitjate meeldiva teenindamise ja turvalisuse tagamine. Reisisaatjad müüvad sõidutalonge, jagavad infot liinide kulgemisest, aitavad noori emasid ja puuetega inimesi, abistavad bussijuhti.
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.