"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Ettevõtja, taotle toetust! (0)
01. juuni 2009

• Ettevõtja võib saada iga sotsiaalse töökoha loomiseks kuus toetust 5880 krooni. Alates tänasest saavad ka eraettevõtjad esitada Tallinna linnale taotlusi sotsiaalsete töökohtade loomise toetuse saamiseks. Vähem kui kaks nädalat tagasi jooksid tallinlased tormi linna pakutud töökohtadele, mida Tallinn loob talle endale kuuluvates ettevõtetes – bussipargis ning trammi- ja trollipargis. 1. juunist pakub linn töökohtade loomise võimalust ka eraettevõtjatele endile. Ettevõtetele mõeldud töökohtade loomise toetus on Tallinna abipaketi osa, et firmadel oleks võimalik raskel ajal luua juurde töökohti ning parandada niiviisi ka oma teenuse kvaliteeti.

Ettevõtlusamet on kohtunud juba mitmete huvilistega, kes soovivad luua oma ettevõttesse sotsiaalseid töökohti. Mootor Grupp AS kinnisvarahalduri Oskar Gustavsoni sõnul on AS-il Sebe plaanis esitada taotlus viie sotsiaalse töökoha loomiseks. «Kaalusime asja ja leidsime, et abitöödele oleks vaja viit inimest, kuna praegu käivad meil suured rekonstrueerimistööd,» rääkis Gustavson. «Renoveerime hooneid ja laiendame parkimisplatse.»

Häid töötajaid jagub

Sotsiaalse töökoha saab luua minimaalselt kuueks kuuks, ning selle kasutab AS Sebe ära. «Kui nende töötajate hulgas on tublisid tegijaid, siis on võimalik, et võtame mõne pärast pikemaks ajaks tööle,» mainis Gustavson. «Kuna Sebel on sõitjateveos märkimisväärne osa, tuleb pidevalt arendada.»

Küsimusele, kas AS Sebe plaanib tulevikus rohkemgi sotsiaalseid töökohti luua, vastas Gustavson, et eks nad vaata, kuidas praeguste loomine ennast õigustab.

OÜ Jaaksoni Linnahaldus juhataja Urmas Teeorg ütles, et ka neil on plaanis võtta esialgu tööle viis inimest. «Ühelt poolt on see suurepärane võimalus saada linnalt toetust ning teisalt pakkuda töötutele tööd ja sissetulekut,» selgitas Teeorg. «Võimalik, et firma võidab tänu sotsiaalsetele töökohtadele ka kvaliteedis, meie teenus muutub paremaks ja linn saab puhtamaks.»

OÜ Jaaksoni Linnahaldus on varem rakendanud töötuid linna abitööde raames. «Praegu on abitöödele saabuvad inimesed palju paremini motiveeritud kui varem,» nentis Teeorg. «Käivad korralikult tööl ja annavad mõnikord isegi meie oma töötajatele silmad ette.»

Lisaks linna loodud töökohtadele trammi- ja trollibussikoondises ning autobussikoondises, kus juba 1. juulist alustab ligi sada töötajat, toetab linn ettevõtetes loodavate sotsiaalsete töökohtade palgakulusid koos maksudega u 5800 krooni ulatuses kuus.

Ettevõtte omafinantseering peab olema vähemalt üks kolmandik ja loodavaid töökohti vähemalt viis. Toetust taotlema oodatakse äriühinguid, mis on tegutsenud vähemalt kaks aastat ja kus töötajate arv on vähemalt 20.

400 töökohta

Abilinnapea Jaanus Mutli sõnul on väga positiivne, kui ettevõtted tahavad tänu linna rahatoele oma teenuse kvaliteeti parandada. Ta lisas, et Tallinn on sel aastal valmis toetama ettevõtteid ligi 400 sotsiaalse töökoha loomisel. Lepingute pikkuseks kujuneb 6-12 kuud.

Linnale endale kuuluvates ettevõtetes luuakse sel aastal 1000 sotsiaalset töökohta. Lisaks on linn abipaketi raames lihtsustanud seniseid ettevõtetele mõeldud töökohtade loomise toetuse tingimusi. «See toetus on nö tavapäraste töökohtade juurdeloomiseks ettevõttes,» mainis Mutli. Kui seni sai töökohtade loomise toetust taotleda kuni 30 töötajaga firma, siis nüüdsest ka kuni 250 töötajaga ettevõte. Samuti saavad linna abipaketi raames soodustust linnalt äripindu rentivad või linnalt hoonestusõiguse saanud firmad, kes loovad vähemalt kolm töökohta.

Taotlemise vorme ja lisainfot saab ettevõtlusameti ettevõtja infopunktist Vabaduse väljak 7, I korruse teenindusbüroost ning Tallinna kodulehelt http://www.ettevotja.tallinn.ee/ , toetust saab taotleda jooksvalt.

Linnapea Edgar Savisaare sõnul pole sotsiaalsed töökohad maailmas küll uus nähtus, kuid Eestis on just Tallinn esimene, kes neid looma hakkas.
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.