"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Ekspert hoiatab: tulekul uus narkomaanialaine! (0)
15. juuni 2009

Eesti tuntuim aidsiennetaja Nelli Kalikova leiab, et narkomaania ja HI-viiruse kandjate arv võib Eestis kriisiaja tõttu hüppeliselt kasvada.

Kuigi aidsiteadlikkus on viimastel aastatel oluliselt paranenud ja uute HIV-i nakatunute arv näitab vähenemistendentsi, pole olukord Eestis kaugeltki kiita.

«HI-viiruse kandjate suhtarvult on Eesti Euroopa riikide hulgas esimene,» märgib Nelli Kalikova. «Meil võideldakse eeskujulikult tagajärgedega, aga ennetus- ja teavitustöö on nõrk. Samas, kui sa ei investeeri üht krooni ennetusse, siis aasta pärast pead investeerima 100 krooni raviks.»

Aidsiennetaja sõnul on riik teinud traagilise vea, jättes rahastamata noorte HIV-alase nõustamise. «Igas koolis peaks olema terviseõpetaja, kes räägib probleemist järjekindlalt ja sihipäraselt, sellise meditsiinitöötaja-pedagoogi palkamiseks aga koolidel raha pole,» mainib Kalikova. «Üks võimalus on teha ennetustööd vabatahtlikega, kuid pole ju õige panna riigi ülesanne nende õlgadele.»

Kalikova sõnul on tulekul uus HIV-i laine, sest kasvatamata-teavitamata noored hakkavad taas tihemini nakatuma: «See protsess pole praegu nähtav, aga mõne aasta pärast annab ta endast valusalt märku.»

Olukorda raskendab majanduskriis, ja Kalikova sõnul narkomaania rahapuudusel mitte ei vähene, vaid suureneb. «Kui narkomaanil on probleem, lahendab ta seda narkootikumiga, mitte ei pöördu abi saamiseks spetsialisti poole,» tõdeb aidsiennetaja. «Ta saab oma doosi kätte ja mõtleb, kust uut saada. Nad varastavad rohkem ja tarbivad rohkem.»
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.