"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Noored hakkasid tööd murdma (0)
15. juuni 2009
«Esimene päev oli väsitav, hiljem pole enam viga olnud,» kinnitavad Kristina, Natalia, Andra ja Maili. «Ja millal muidu nii tihti, pealegi veel tasuta, loomaaeda pääseb!»

Suur konkurss ühele malevakohale ja töövestlused panevad noored suvel usinamalt tööd tegema.

«Meie rühma 20 kohale tahtis pääseda 160 inimest, loomulikult teeme hoolega tööd,» selgitavad loomaaia malevas töötavad Maili Tirel, Andra Grünberg. Natalia Konanchuk ja Kristina Posnograjeva. «Oli ikka tõeline võidutunne, kui selgus, et saime sisse.»

Kuigi ametliku malevasuve avamiseni läheb veel aega, sai osa rühmi juba eelmisel nädalal tööhoo sisse. Loomaaias toimetab Haabersti vaba aja keskuse töömalev.

300 inimest kohale

Traktor veab troopikamaja sissekäigu juurde suure kuhja puidukooretükke. Noorte ülesanne on see kõik majja tassida ja põrandale pehmeks katteks puistata. Töö saab tehtud imekiiresti.

Maleva kasvataja Siret Naberi kinnitusel on laagrilised tõepoolest agarad. «Noored on ehk isegi liiga tublid, nad ei adu, et tegemist on tunni-, mitte tükitööga,» lausub Naber. «Kell üks peaks olema lõuna, kuid neil on töönorm juba kell pool üksteist täidetud.»

«Suvel ei ole ju midagi teha, vaba aega on palju, samas on taskuraha vaja,» räägivad tüdrukud. «Malev on ainuke laager, kus palka saab, pealegi on ju majanduskriis ja suveks töö leidmine raske. Saame töö eest 27 krooni tunnis. Tegelikult on mõnus hea seltskonnaga koos tööd teha. Siin on nii omapärased inimesed kokku sattunud.»

Naberi sõnul konkureeris kõikidesse Haabersti vahetustesse 300 inimest ühele kohale. «Kolm või neli päeva pidasime töövestlusi, et välja selgitada, kes tõesti tahavad tööd teha,» meenutab Naber. «Andsime seal rollimänge mängida ja uurisime suhtumist töösse. Kui vanemad vägisi malevasse sundisid, paistis see kohe välja.»

Haabersti esimeses vahetuses töötavad segamini 13-16-aastased eesti ja vene noored. «Kohe esimesel päeval segunesid noored väga hästi ja võtsid üksteist omaks,» kinnitab Naber.

Pärast tööd tuleb lõbu

Rühma päevaplaan näeb ette, et kell 8.45 kogunetakse loomaaia värava juurde. Kell 9 algab töö ja kell 13 saab lõunaks korralikku praadi. Pärast lõunat ootavad malevalisi näiteks seltskonnamängud, paadisõit Harku järvel, bowling, Nõmme seikluspark ja esimest aastat paintball.

Loomaaia heakorra eest vastutava Hannes Maripuu sõnul on lastest loomaaiale suur abi. «Meie territoorium on kolm korda varasemast suurem, haljastajate arv aga samaks jäänud, nii et kõike ei jõua me enam väga hästi korras hoida,» räägib Maripuu. «Samas ei pea ju rohimiseks, riisumiseks ja koorepuru tassimiseks kõrgelt kvalifitseeritud tööjõudu palkama. See on töö, millega noored suurepäraselt hakkama saavad.»

Maripuu kinnitusel on noored viimastel aastatel eriti tublid. «Ilmselt on asi suures konkurentsis malevakohtadele,» mainib ta.

Juulist Eestit mööda laiali

• Esimestes malevarühmades leiab sadakond noort heakorratööd vanalinnas, Mustamäel, Lasnamäel ja Pirital. Ühtlasi teevad malevlased ettevalmistusi õpilasmaleva pargi rajamiseks.

• Malevasuve pidulik ametlik avamine toimub 29. juunil kell 12 Raekoja platsil, kust noored saadetakse laiali üle Eesti.

• Tänavu pakub õpilasmalev töövõimalust 1200 pealinna noorele ühtekokku 62 rühmas, millest 31 on kolmenädalased ööbimisega rühmad väljaspool Tallinna ja 31 linnasisesed.

• Peamiselt tegeldakse ka sel aastal heakorratööde ning marjade ja herneste korjamisega.

• Malevasuvi lõpetatakse suure kokkutulekuga 11.-13. augustil, kus osalevad malevlased ja rühmajuhid üle Eesti.
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.