"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Lapsevanemad võtavad koolimineku toetuse abil töölt vaba nädala (0)
07. september 2009
Kersti Treulichi sõnul seisneb Tallinna 5000-kroonise ranitsatoetuse suurim väärtus selles, et vanem saab võtta nädala või paar palgata puhkust ja olla lapsele esimestel koolipäevadel toeks.

«See on väga tõhus abi!» ütleb esimese klassi tüdruku ema Karin ja lisab, et 5000-kroonisest koolimineku toetusest jagub hädatarviliku ostmiseks pere teistelegi lastele.

«Praeguseks olen tütrele enam-vähem kõik kooliasjad ära ostnud ja raha jäi natuke ülegi,» räägib Karin. «Väiksem laps läheb lasteaeda ja ilmselt saan temalegi üht-teist osta.»

Abilinnapea Merike Martinsoni sõnul on lapse esimesse klassi minek igale lapsevanemale küll suur rõõmupäev, kuid toob perele kaasa ka palju kulusid. «Lapse koolisaatmine on üsna kallis ja usun, et 5000-kroonine toetus on sel puhul peredele toeks,» mainib ta.

Dressid, tossud, sussid – kõik maksab

Tänavu jäid kõigi Eesti perede lapsed ilma riigi 450-kroonisest koolitoetusest, mille valitsus seoses riigieelarve katastroofilise seisuga ära kaotas. Valitsus säästis perede arvelt 78 miljonit krooni, seadis aga just suurperede lapsed väga raskesse olukorda. «Enamik linnu ja valdu ei suuda maksta 5000-kroonist koolimineku toetust, nagu seda teeb Tallinn,» lausus Martinson. «Seega oli teistes Eestimaa paikades riikliku koolimineku toetuse kadumine peredele kõva löök.»

Kuigi paljud vanemad ei pruugi kokku rehkendada, kui palju neil kooli alguse puhul raha kulub, on selge, et odav see lõbu pole. «Arvutasin oma lapse kooliminekuga seotud kulutused enam-vähem kokku ja sain 2500 krooni,» ütleb Kersti Treulich, kelle noorem tütar Marii tänavu samuti esimesse klassi läks. Kui väikse koolijütsi vihikud ja pliiatsid saab kätte saja krooniga, siis jalanõude-dresside-kottide jms peale kulub kindlasti üle tuhande. Lisaks vajab laps korralikku lauda-tooli ja ka näiteks mobiiltelefoni…

«Vihikute peale tõesti suurt midagi ei kulunud, ent kehalise kasvatuse tunniks peavad olema pikk dress, lühike dress, tossud, sussid, ja kõik see ühekorraga osta on üsna kulukas,» nendib Kersti ja lisab, et tegi kulutuste hajutamiseks kooliasjade ostmisega otsa lahti juba üsna suve alguses.

Vaba nädal vanemale

Treulichide perel ei ole vedanud selles mõttes, et kuigi lapsed käivad koolis Tallinnas, elavad nad hoopis Viimsi vallas. Seal saavad esimesse klassi astujad vaid 1000 krooni toetust.

«Kahtlemata on tuhandest kroonistki abi, aga kui oleksin saanud viis tuhat, oleksin kindlasti võtnud nädala või isegi paar palgata puhkust,» arutleb Kersti. «Praegu pole mul võimalik seda teha. Mul on kahju, et ei saa kooli alguses lapsel koolis järel käia. Tean Tallinnas lapsevanemaid, kes tänu linna antud rahale on saanud endale vaba nädala võtta – minu arvates on just sellel kõige suurem väärtus.»

Tallinn maksab suurimat koolitoetust

Nn ranitsatoetust makstakse ka teistes Eesti omavalitsustes, kuid mitte kuskil pole see pooltki nii suur kui Tallinnas. Pärnus ja Põlvas makstakse toetusena 2000 krooni, Haapsalus, Otepääl, Valgas ja Narva-Jõesuus 1000 krooni. 1000-kroonist ranitsatoetust saab ka Rakveres, kuid seal ei maksta seda välja sularahas ega pangaarvele, vaid kaardina, millega saab loetletud poodidest koolitarbeid soetada. Tartus on 1500-kroonine toetus ette nähtud vaid neile esimese klassi lastele, kelle pered saavad toimetulekutoetust. Tallinnas läheb sel aastal esimesse klassi 3727 last.

Kuidas saada toetust?

Toetuse taotlemise tingimuseks on seatud, et üks lapse vanemaist on elanud vähemalt aasta pealinnas ning laps elab vanemaga samal aadressil. Samuti peab laps minema Tallinna kooli.

Toetuse saamiseks tuleb esitada avaldus kolme kuu jooksul alates õppeaasta algusest elukohajärgsesse sotsiaalhoolekande osakonda. Avaldusi hakatakse läbi vaatama pärast 10. septembrit, kui koolid on oma nimekirjad kinnitanud. Raha kantakse vanema pangakontole. Linna eelarvest on toetusteks arvestatud 15 miljonit krooni. Tallinn on 5000-kroonist ranitsatoetust maksnud 2003. aastast.
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.