"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Võitlus vee hinna pärast jätkub uue hooga (0)
14. september 2009
Abilinnapea Jaanus Mutli on veendunud, et praeguses majandusolukorras pole vee hinna tõus põhjendatud.

• Kuigi kolmikliidu aegne erastamisleping näeb ette vee hinna tõusu, tahab Tallinn veefirmat veenda hinnatõusu ära jätma.

«Vee hind ei tohi praeguse raske majandusolukorra ajal kindlasti tarbijatele tõusta,» kinnitab abilinnapea Jaanus Mutli.

Linna eesmärk on jõuda kokkuleppele, et vee hind Tallinnas tuleval aastal ei tõuse. Selleks moodustas linnavalitsus Tallinna ja AS Tallinna Vesi läbirääkimiste töörühma.

«Kui vaadata omaaegset lepingut, mille meie eelkäijad sõlmisid, siis selle järgi peaks vee hind Tallinnas järgmisel aastal tõusma,» ütles abilinnapea Jaanus Mutli. «Me ei pea sellist vee ja kanalisatsiooni hinna tõusu praeguses majandusolukorras põhjendatuks ning hakkame hinna üle vaidlema.»

Rasked läbirääkimised

Mutli sõnul on linnal vähemusaktsionärina Tallinna Veega palju probleeme, mille juured peituvad Reformierakonna, Isamaaliidu ja sotside võimuloleku ajal toimunud linna vee-ettevõtte erastamises. «Ühe probleemi me hiljuti lahendasime, kui meil õnnestus poole miljardi võrra odavamaks muuta veevärgi ja kanalisatsiooni väljaehitamine Tallinnas,» ütles Mutli. «Läbirääkimiste tulemusi tahame saada selle kuu lõpuks, siis võime Tallinna rahvale öelda, milliseks kujuneb vee hind järgmisel aastal.»

Kahel eelmisel aastal õnnestus linnal Tallinna Veelt küsitud hinnatõusust alla kaubelda 0,6 protsendipunkti. 2007. aastal 12,3 protsendilt 11,7 protsendile ja 2008. aastal 13,4 protsendilt 12,8-le. Lepingu kohaselt peaks vee hind 1. jaanuaril tõusma 1,1 protsenti. «Hinnatõus on seotud tarbijahinnaindeksiga, mis varasematel aastatel on olnud kõrge, kuid tänavu juunis oli see vaid -0,9%,» selgitas Mutli.

Mutli sõnul ei pruugi läbirääkimised kerged tulla: «Tallinna Veel on ju aktsionärid, kes tahavad dividende.»

Vigade parandus

Lisaks Mutlile kuuluvad komisjoni abilinnapea Deniss Borodits, linnakantselei õigusteenistuse direktor Priit Lello, linna sisekontrolöri teenistuse ekspert Väino Sarnet, ettevõtlusameti linna äriühingute järelevalve osakonna juhataja Vello Ervin ning hinna- ja tarbijakaitse teenistuse direktor Aave Jürgen. Läbirääkimise algavad tõenäoliselt selle nädala teisel poolel.

AS-i Tallinna Vesi erastamisel tehti Isamaaliidu linnapea Jüri Mõisa ajal 2000. aastal suuri, pöördumatuid ja strateegilisi vigu. Linna tegelik kontroll aktsiaseltsi juhtimise üle asendati vaid paberil olevate ja sisuliselt minimaalsete õigustega.

Reformierakonna, Isamaa ja Mõõdukate häältega volikogus võttis Tallinn 2000. aastast alates lepinguga kohustuse tõsta igal aastal vee hinda nii tarbijahinnaindeksi suurenemise kui ka nn K-koefitsiendi võrra.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.