"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Päästetud arhitektuuripärlist sai päästerõngas talunikele (0)
16. oktoober 2009
Laiakase talu perenaine Evelyn Kuusk pakub asendust värvitud ja eksootilistele puuviljakrõbinatele ning naudib Nõmme turuhoones müümist.

Vammist ja lagunemisest pääsenud Nõmme turuhoone pakub talutoodangut ning peagi ka odavalt sooja kõhutäit.

Tallinnas avati eelmisel nädalal talunikele ja kauplejatele renoveeritud Nõmme turuhoone, mis taastati võimalikult originaalilähedaselt. Ehitis, mis vastab kõigile tervisekaitse- ja tuletõrjenormidele, on andnud paljudele talunikele võimaluse kriisiajal ellu jääda.

Laiakase talu perenaine Evelyn Kuusk Jõgevamaalt müüb turul värskeid jõhvikaid ning põnevaid kuivatatud marju ja aedvilju. Ta kutsub neid maitsma ja särab seejuures nagu päike. «Sattusime kokku ühe läti teadlasega, kes oskab kuivatada marju suhkruga nii, et need säilivad hästi ja on tervislikud,» räägib naine. «See teadlane oli kui kingitus, sest ega ainult värskete marjade müügiga ära ela – konkurents on kõva. Kõik on looduslik ja hoopis kasulikum, kui poes pakis müüdavad lõunamaised ning värvitud-pritsitud ananassid ja papaiad.»

Kuivatatud jõhvikad, sõstrad ja isegi kõrvitsatükid näevad tõepoolest isuäratavad välja, maitsevad hästi ja meelitavad õues möllavast tormist hoolimata kohale hulga külastajaid.

Võimalus igale talunikule

Kuuse sõnul on ta Nõmme turul kohal alles kolmandat päeva, nii et pole jõudnud veel müüjat välja koolitada ega end reklaamidagi. «Aga mulle meeldib siin müüa,» kinnitab ta. «Kui turuhoone valmis, saime kohe tulla. Ei teagi, kus mujal oleks see võimalik olnud. Meie kaup on selline, et seda peab müüma siseruumis. Siin on just parajalt jahe, pealegi on hall ilus, korras ja puhas. Paljud kliendid räägivad, et nad enam poes ei käigi, ainult Nõmme turul.»

Turu direktori Vello Loki kinnitusel ongi uude hoonesse oodatud just talutoodang. «Vahet pole, kas müüvad talunikud ise või on nad endale müüja võtnud,» räägib ta. «Kodumaised väiketootjad ei pääse ju tihti suurtes poodides löögile.»

Esialgu oli korrastatud hoone mõeldud puhtalt puu- ja köögivilja müügiks, nüüd aga leiab sealt ka piimatooteid, maiustusi ja sinki. «Mõtlesime, et tuleks anda ka teistele võimalus uhkes hoones kauplemiseks, mitte ainult köögiviljakasvatajatele,» lausub Lokk.

Peagi uus kohvik

Turu direktori kinnitusel saab peahoone rõdul peagi odavalt einestada. «10. novembril avatakse seal kohvik, kust saab ka sooja toitu osta,» räägib Lokk. «Saadaval on nii supid kui ka praed, 15-18 krooni eest peaks kõhu täis saama. Kui kohvikupidajal hakkab äri hästi minema, saab laieneda teiselegi rõdule.»

Linnapea Edgar Savisaar rõhutab, et väärt hoone on päästetud varjusurmast. «Me kõik mäletame, kui räämas see oli,» tõdeb ta. «Nüüd võib kena peahoonega Nõmme turgu pidada kogu Tallinna ja ka terve Eestimaa uhkuseks. Järjest sagedamini kuuleb, et teeme samasuguse turu, nagu on Nõmmel.»

Loki sõnul pole hoone ainult turule vajalik kauplemiskoht. «See on Nõmme keskuse sümbol, paljud elanikud on sellega koos üles kasvanud,» nendib ta. «Hea, et see Robert Natuse arhitektuuripärl on nüüd päästetud.»

Arhitektuuripärl turuservas

• Nõmme turuhoones on 450 ruutmeetrit, sellest 200 ruumeetrit müügipinda, ja sinna mahub 25 müüjat.

• Turuhoone renoveerimiseks kulus 3,5 miljonit krooni.

• 1930. aastal valminud turuhoone autor on ka linnavalitsuse peahoone arhitekt Robert Natus.
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.