"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Järgmisel rahvaloendusel saab end ise internetis üle lugeda (0)
14. detsember 2009

Seekordsel rahvaloendusel, mille peaproov algab juba vana-aasta õhtul, on esimest korda võimalik end loendada ka elektrooniliselt internetis.

2010.–2011. aastal loeb enamik maailma riike oma elanikud üle. Kuigi arenenud maades on info elanike kohta registrites olemas, pole inimeste üha suurema mobiilsuse tõttu enamasti päris täpset ülevaadet rahvastiku paiknemisest. Nii on rahvaloendus ka Eesti puhul ainus võimalus hankida andmeid elanike ja eluruumide kohta, samuti saab vaid loendusega infot väikeste piirkondade, näiteks kohalike omavalitsuste kohta.

REL 2011 toimub kolme kuu jooksul 31. detsembrist 2011 31. märtsini 2012, kui Eesti esimese paberivaba rahvaloenduse käigus loetakse kokku kõik alalised elanikud, leibkonnad ja eluruumid. See tähendab, et statistikaamet on jätnud minevikku paberankeedid ja loendaja sisestab andmed otse sülearvutisse, kust need edastatakse kohe mööda turvakanaleid serverisse. Kõige olulisema uuendusena saab esimest korda Eesti loenduste ajaloos ka ise end loendada internetis e-ankeeti täites. Selline paberivaba rahvaloendus on väljakutse, mille on maailmas vastu võtnud vähesed riigid.

REL 2011 toimub kahes osas. Kahe kuu jooksul, 31. detsembrist 21. veebruarini saab end ja oma leibkonda loendada statistikaameti elektroonilises andmekogumiskeskkonnas eSTAT. Neile, kes seda võimalust ei kasuta või täidavad küsimustiku puudulikult, tuleb loendaja koju. Seega ei jää keegi loendamata. Mida rohkem inimesi edastab andmed e-loenduse käigus, seda vähem on tarvis loendajaid ning seda kiiremini selguvad loendustulemused.

Isikuankeedi küsimused puudutavad rahvust, enda ja vanemate sünnikohta, emakeelt, rännet, haridust, töötamist, perekonnaseisu, naiste puhul ka sünnitatud laste arvu.

Eluruumi puhul kogutakse infot selle tüübi, suuruse ja olmemugavuste kohta. Lisaks küsitakse leibkonna koosseisu, eluruumi omandisuhte ning põllumajandusliku majapidamise olemasolu kohta.

Põhiloendusele eelneb tänavu 31. detsembrist järgmise aasta 31. märtsini kestev prooviloendus, mille käigus katsetatakse loenduseks valitud meetodit ja korraldust. Ajaliselt ja korralduslikult toimub prooviloendus täpselt samades oludes nagu põhiloendus 2011. aastal. Nii toimub ka prooviloendus kahes osas: e-loendus (31. detsember 2009 kuni 21. veebruar 2010) ja küsitlusloendus (5.–31. märts 2010), kus küsitlejad käivad nende leibkondade kodudes, kes e-loendusel ei osalenud või täitsid ankeedi puudulikult.

Varasemat testimist on tarvis, et tagada 2011. aasta rahva ja eluruumide loenduse tõrgeteta läbiviimine. Seetõttu analüüsitakse prooviloenduse käigus kogutud andmeid väga põhjalikult ja vajadusel tehakse loendusprotsessi ka muudatused.

Prooviloendusel loendatakse kokku üle 10 000 inimese Tallinnas, Narvas, Püssis, Pärnu-Jaagupis, Paides, Aravetel, Rae, Rõuge ja Viimsi vallas.

Prooviloendusel osalemise kohta saadetakse detsembri keskpaigaks igale valimisse kuuluvale leibkonnale posti teel voldik.

Prooviloendus Tallinnas

Kesklinna linnaosa: Raua tänav

Lasnamäe linnaosa: Narva mnt, Ussimäe ja Linnamäe tee vaheline piirkond

31.12.2009 (kell 00:00, s.o 30.12 vastu 31.12) kuni 21.02.2009 – e-loendus

05.03.2009 – 31.03.2009 – küsitlusloendus

lisainfo www.stat.ee/rel2011, klienditugi alates 17.12.2009 rel2011@stat.ee,

tel 625 9100
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.