"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Rainer Kattel: Müügimaks on mõistlik lahendus (0)
14. detsember 2009

Tallinna 2010. aasta eelarve eelnõud ja selle seletuskirja saab üldiselt lugeda õnnestunuks kahes aspektis: prognooside konservatiivsus ning püüe linna tulubaasi mitmekesistada.

Eelarve aluseks võetud väga konservatiivsed hinnangud 2010. aasta võimalike arengute majanduskasvu jt näitajate kohta on kahtlemata põhjendatud.

Samamoodi näib mõistlik linna püüe läbi kohalike maksude parandada eelarve tulude poolt. Eriti positiivne on nn luksusmaksu kasutamine eraomanduses olevate paatide maksustamisel. Eestis tasuks kaaluda ka teistes valdkondades (nt autod, diferentseerituna hinna, kubatuuri jms alusel) sellise lähenemise kasutamist.

Samamoodi on müügimaks 1% ulatuses suhteliselt mõistlik lahendus. Eriti USA-s on kohalikud ja märksa suuremad müügimaksud väga laialt levinud.

2010. aasta eelarve ja eelkõige selle põhjendus on samas silmatorkavalt reageeriva iseloomuga. Linna tegevuse keskmesse on asetatud sotsiaalsed teenused ja nendega seonduvad kulud. Loomulikult on see keset majanduskriisi enam kui õigustatud. Samas on töötuse jt sotsiaalsete probleemide kasvu taga raskused ettevõtluses ja eriti probleemid, mis seonduvad inimkapitali ja innovatsiooniga. Kuigi siin on linna võimalused olulisemalt piiratumad kui keskvalitsusel, tuleks rõhutada jätkuvaid tegevusi ettevõtluse valdkonnas.
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.