"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Tuhanded tallinlased naudivad lumerohkel talvel tasuta suusaradu (0)
25. jaanuar 2010
Eestis visiidil viibinud Gruusia president Mihheil Saakašvili käis koguni kaks korda Harju mäel uisutamas. «Gruusias saab uisutada vaid sisehallis, siin aga sai olla värskes õhus,» ütles Saakašvili Pealinnale.

«Meie suusarada võib pidada vastu kuni aprilli lõpuni, kui mitte kauem,» ütleb Pirita spordikeskuse juht Aavo Aunroos.

Aunroosi sõnul kasutas jaanuari esimese tosina päevaga nende liuvälja 2990 uisutajat ja suusarajal käis 2335 inimest. «Suusatajatest on selle numbri sees vaid suusavarustuse laenutajad, nende üle, kes oma suuskade-keppidega tulevad, me arvestust ei pea,» lisas ta. «Kui suusatajaid soosiv ilm jätkub, siis võib nende arv veebruari lõpuks tõusta enam kui kümne tuhande kanti.»

Pirita valgustatud suusaraja pikkuseks on 8 km, valgustus töötab kella 23-ni. Velodroomi peahoones avatud suusalaenutus tegutseb kella 10–20, varustust antakse välja kella 19-ni. Täiskomplekti (suusad, saapad, kepid) saab üheks tunniks 50 krooni eest. Eelkooliealistel lastel, õpilastel, üliõpilastel ja üliõpilastel tuleb maksta 20 krooni vähem, kuid loomulikult peab kaasas olema soodustusõigust kinnitav dokument.

Aunroos peab tänavust rada väga heaks. «Nelja kilomeetri ulatuses on 40 cm paksune kunstlume kiht all ja selle peal paksult looduslikku lund. See rada võib aprilli lõpuni vastu pidada, kui mitte kauem!» lausus ta.

Direktorile valmistab rõõmu seegi, et esmakordselt on Piritale rajatud 500 meetrit pikk suusarada väiksematele lastele ja kelgumägi. «Ehitasime keskkonnaameti loal tehisnõlva, mäel on liu pikkus 22 meetrit ja pärast võib libiseda veel 45 meetrit,» rääkis Aunroos.

Teist talve Pirita jõe ääres töötav tehisjääväljak on 42×42 m suur ning see on avatud iga päev kella 10-22. Tund aega uisutamist oma uiskudega maksab 30 krooni, uiskude laenutamine 30-50 krooni.

Varustust saab laenutada

Nõmme spordikeskuse juures on 15 km valgustatud suusaradu ja Stroomi metsas 2 km pikkune valgustatud rada. Lisaks Külmallika 15a asuvale suusalaenutusele Nõmme spordikeskuse peamajas on võimalik suusavarustust rentida Hiiu staadionimajas Pidu 11. Suusarent on avatud kella 9-21.

Suusavarustuse laenutamine maksab Nõmmel sama palju kui Pirital, uisud saab kätte veidi odavamalt – üks tund 40 krooni (lapsed kuni 16 ja pensionärid 25 krooni).

Nõmme 800-ruutmeetrine uisuplats on täiesti looduslik ehk külmutusseadmete abi siin kasutatud pole, lisaks asub see looduskaunis kohas.

Samuti saab liugu lasta lauluväljaku suurest nõlvast.

Nii sularahas kui ka pangakaardiga

Harju tänava uisuplatsil läheb juba neljas hooaeg. Liuväli on avatud iga päev kella 10-22. Tund uisutamist läheb esmaspäevast neljapäevani maksma 35-55 krooni, reedest pühapäevani 40-70 krooni. Kõige odavam perepilet (üks laps ja üks täiskasvanu) maksab nädala sees 80 krooni ja kõige kallim (kaks last ja kaks täiskasvanut koos uisulaenutusega) nädalavahetusel 275 krooni. Kümne korra piletite hinnad algavad 4-15-aastastele 320 kroonist.

Kui soovite uiske laenutada, siis tuleb midagi tagatiseks jätta – mobiiltelefon, 500 krooni, garantiikiri või pildiga dokument.

Loomulikult võib alati tulla ka isiklike uiskudega, mis vajaduse korral 40 krooni eest ka teravaks tehakse.

Väikseimad uisud laenutuses on nr 24, mis sobivad umbes nelja-aastasele.

Uisuplatsi ääres on ka turvakapid, kuhu saab panna riideid, kotte, jalanõusid jm isiklikke asju, mis jääl tüli tekitaks. Kapi kasutamine maksab 10 krooni. Uisuplatsil saab maksta nii sularahas kui ka pangakaardiga.

Linnaosades uued uisuplatsid

• Põhja-Tallinna linnaosas on jaanuari keskpaigast avatud kaks uisuväljakut – Kalamaja põhikooli (Vabriku 18) hoovis ja Stroomi rannas rannahoone läheduses. Neist viimane, nagu ka Merimetsa metsas asuv suusarada, on valgustatud ja võimaldab sportimist ka pimedatel õhtutundidel.

• Mustamäe Männipargis, Sõpruse puiestee ja Mustamäe tee vahel hiljuti avatud tasuta uisuväli ootab uisutama nii Mustamäe kui ka kogu Tallinna elanikke, eelkõige väikesi uisutamishuvilisi.

• Sütiste pargis on avatud uus suusarada. «Praegu on meie metsarajal vähe rahvast ja see on mõistagi eelis teiste suusaradade ees,» nentis linnaosavanem Lauri Laats.

• Kristiine linnaosas on avatud Rävala pargi liuväli. Lisaks rajati Kotka ja Spordi tänava vahelisele staadionile laste liumäed, millest kõrgem on mõelnud suurematele lastele ja väiksem mudilastele.

• Ka Haabersti linnaosa vanema Viktor Vassiljevi sõnul on neil plaanis avada kunstkattega uisuväljak ja hakata seal lasteüritusi korraldama.
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.