"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
400 vaba töökohta ootab töötegijaid (0)
15. veebruar 2010

• Tallinna korraldatud tööbörsil pakutakse nii pargivahtide, hooldustöötajate, abitööliste, koristajate, abikasvatajate kui ka reisisaatjate töökohti. 16. veebruaril kell 12 on lauluväljakul pakkumisel üle 400 linna sotsiaalse töökoha, muu hulgas võivad töötud saada näiteks pargivahi koha. «Meie jaoks polegi need töökohad nii väga sotsiaalsed,» ütles Tallinna Kalmistute juht Jaak Taevas.

«Kui ostsime kalmistuvahi teenust sisse, oli see palju kallim, nii et meil oli võimalik vahti pidada vaid kolmel kalmistul. Lisaks sellele polnud teenus eriti kvaliteetne. Nüüd, kui linn loob kalmistuvahtide töökohad, on võimalik neid rohkem ametisse võtta. Usume, et kui inimene meie juures töötab, on ta meile ka lojaalne ja teeb head tööd.»

Seni ostsid kalmistud kalmistuvahi teenust sisse turvafirmalt ja vaht tegeles tõesti ainult valvamisega. Taevase sõnul oleks aga vaja, et kalmistuvaht paneks ka ise käed külge, kui vaja, just päevasel vahetusel tuleks lisaks valvamisele ka koristada.

«Soovime võtta tööle inimesi, kes on võimelised väljas töötama ja kes oskavad riigikeelt,» mainis Taevas.

Kalmistuvahtide valimine algabki tööbörsilt, kus kogutakse kokku sooviavaldused. Osa soovijaid jäetakse reservi, lepingud sõlmitakse esialgu 6-9 kuuks. Kokku on Tallinna Kalmistutel tööbörsil pakkuda 32 töökohta.

Töökoht lillefestivalil

Kadrioru park võtab pargivahtide ja abitöölistena sotsiaalsetel töökohtadel ametisse 117 inimest, lisaks vajatakse alates aprillist 15 pargivahti-abitöölist Tallinna lillefestivalile. Kadrioru pargi direktori Ain Järve sõnul valitakse praegu välja viis aia- ja koristustööde juhendajat, kellega sõlmitakse tööleping 23. veebruariks. Märtsi lõpus alustavad abitöölised Kadrioru pargis, aprillist alates vajatakse töökäsi ja ka valvureid Tornide väljakul toimuvale lillefestivalile.

Tööbörsil on väljas ka Tallinna autobussikoondis, kes pakub 60 töökohta koristajatele. Sama palju praegusi koristajaid lõpetab töö maikuus. Nemad enam kandideerida ei saa, sest on tähtajalist lepingut juba kord pikendanud, ning seaduse järgi seda rohkem teha ei saa. «Et töötuid on praegu väga palju, siis on õige ka teistele võimalus anda,» ütles bussikoondise personalijuht Malle Säärekõnno.

Pole karjääri umbtee

Avalduse saab esitada ka reisisaatja kohale kandideerimiseks. Et reisisaatja koht pole karjääri umbtee, näitab see, et sel aastal lõpetas töölepingu 20 inimest, kes olid leidnud endale teise töö. Pea pooled neist pääsesid oma soovitud erialale.

«See on ju mõlemale suur rõõm,» rääkis Säärekõnno. «Nende asemele võtame siis uued.» Säärekõnno sõnul on sotsiaalsetele töökohtadele kandideerijatega kokku puutudes tunda, kui raske probleem on töötus. «Pisarates inimesi näha on ikka päris raske. Ja kui saame aidata, on väga hästi. Need inimesed on väga tänulikud, kui nad mingigi töö saavad, seda on liigutav näha,» ütles Säärekõnno. Uued koristajad alustavad juunis.

Abilinnapea Eha Võrgu sõnul on sotsiaalsete töökohtade loomine nii linnaasutustes kui ka eraettevõtetes läinud seni edukalt. Ta lisas, et kuna tööpuudus ei näita alanemise märke, pigem ennustavad eksperdid isegi selle süvenemist, tuleb probleemiga tegeleda.

Ilusast jutust ei piisa

«Inimestele on vaja reaalseid töökohti, võimalust oma materiaalset olukorda parandada ja säilitada tööharjumus,» lausus Võrk. «Kes on töötuks jäänud, sellele ei piisa jutust, et majandusel pole enam kuskile langeda ning on lootust, et enam halvemaks ei lähe.»

Tallinna sotsiaalsetele töökohtadele saavad kandideerida Tallinnasse registreeritud linnaelanikud. Samuti peavad kandideerijad olema registreeritud töötukassas. Tööbörs on kõigile külastajatele tasuta.

Sotsiaalsed töökohad on üks olulisematest Tallinna kriisiaja abipaketi «Tallinn aitab» meetmetest. Kokku on abipaketis 42 meedet, mis peaks aitama nii linnaelanikel kui ka ettevõtjatel raske aja kergemini üle elada.

Sotsiaalsed töökohad on linna rahastatud ajutised töökohad ajal, mil tööpuudus on üle 5%. Mõeldud on need töö kaotanud Tallinna elanikele. Töötasu suuruseks on vähemalt miinimumpalk.

Tänavu pakub linn 2500 töötule rakendust eri valdkondades, neist 1500 inimest leiab rakendust sotsiaalsetel töökohtadel.
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.