"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Saksamaa pealinn Berliin loob samuti sotsiaalseid töökohti (0)
22. veebruar 2010
Düsseldorfis saab liikumisraskusega inimene endale sotsiaalsest töötajast abilise ka koju tellida, et too aitaks tal pikemaid retki teha.

«Reisijate teenindajate töökohtade loomine on väga õnnestunud projekt,» leiab Düsseldorfi Rheinbahn AG esindaja Hans Opdelocht ja lisab, et kasu saab nii töötu kui ka inimesed, keda ta teenindab.

Reisisaatjaid, keda Saksamaal nimetatakse reisijate teenindajateks, näeb Düsseldorfi tänavapildis ja ühistranspordis kolmes rollis. Ühed töötavad sõitjate teenindajatena ühissõidukites, teised abistavad suurtes sõlmjaamades ja kolmandad saadavad pikematel sõitudel liikumisraskustega inimesi.

Düsseldorf rakendab reisijate teenindajaid juba neli aastat ja praegu on neid ligikaudu 120.

«Sellel projektil on mitu plussi – pikka aega tööta olnud inimesed saavad sissetuleku, nad ei heitu, nad pole üksi ning nad tunnevad, et neist on kasu,» märgib Opdelocht.

Tema sõnul on reisijate teenindajate töö ka teistele väga vajalik. «Vanemal ja puudega inimesel võib tekkida hirm, et kas ta ikka saab sõidukisse või tuleb ühes või teises olukorras toime, aga nüüd ta teab, et teda aidatakse,» selgitab Opdelocht. «Eesmärk on, et puudega inimene saaks minna sinna, kuhu ta muidu minna ei saaks või kuhu jätaks hirmu pärast minemata.»

Düsseldorfis on bussides-trammides töötavate teenindajate ülesanne liikumisraskustega sõitjate abistamine sisenemisel ja väljumisel, pakkide paigutamine ning vajadusel ka inimeste aitamine piletiaparaatide käsitsemisel.

Sõlmjaamades ja terminaalides annavad sotsiaalsed töötajad teavet tariifide, piletitsoonide, liinide kohta ning abistavad elektrooniliste piletiaparaatide käsitsemisel.

Düsseldorfis sotsiaalsete töökohtade programmiga teiste seas tutvumas käinud Tallinna autobussikoondise infojuht Sirje Roht ütleb, et terminaalides piletimüügi aparaatide juures rakendatavad sõitjate teenindajad on eriti populaarsed vanemate inimeste ja turistide seas.

Kolmas rühm sotsiaalseid töötajaid on need, keda saab ette tellida juhul, kui liikumisraskustega inimene vajab saatjat sihtkohta ja tagasi. Saatja abistab inimest tema kodu ukse eest kas siis bussi või elektrirongi peale, sõidab temaga koos sihtkohani ning aitab pärast jälle koju tagasi. Saatja appi tellimine tuleb ööpäev varem telefonikeskusega kokku leppida.

Sõitjate teenindajad läbivad Düsseldorfis põhjaliku nädalase õppeprogrammi ja saavad selle kohta ka sertifikaadi, mida on võimalik kasutada edaspidi tööd otsides. Sotsiaalsetel töökohtadel kestab tööleping keskmiselt 9-11 kuud ja enne uuesti kandideerimist peab vähemalt aasta vahet olema.

Berliinis töötavad sotsiaalsetel töökohtadel ka kunstnikud

Berliinis on sotsiaalsetel töökohtadel inimesi näha terves linnas, kus nad täidavad mitmeid sotsiaalselt vajalikke ülesandeid. Näiteks aitavad puudega inimesi ühistranspordis, lükkavad ratastoole, on nö koduõpetajateks või kasvatajateks sisserändajate peredes ja probleemsetes peredes (ka üksikvanemaga peredes, kus lapsevanem käib näiteks õhtul koolis või tööl), päevakeskustes, viivad läbi arvutikoolitusi. Kunstnikele pakutakse töökohti koolides, kultuurimajades jm. Lisaks pakutakse töökohti koristustöödel, prügikäitluses ja reisijate teenindamisel ühistranspordis.

Ka Berliini sotsiaalsed töötajad on eelkõige pikaajalised töötud. Näiteks saavad KommunalKombi programmis osaleda need, kes on olnud töötud 24 kuud ja saanud aasta aega töötu abiraha. Kui Eestis ei anna riik Tallinnale sotsiaalsete töökohtade loomiseks sentigi, vaid saab nende loomisest maksude näol ise kasu, siis Berliinis on teisiti. Saksamaal kannab riik 50% palgakuludest, 30-tunnise töönädala puhul maksimaalselt 500 eurot, lisaks 100 eurot sotsiaalkindlustusele. Ülejäänu lisab liidumaa. Ka on töökohtadega seotud programme, kus riik rahastab isegi suuremat osa – riik 75% ja liidumaa üksnes 25% kuludest.
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.