"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Juristide liit lõpetab silmast silma tasuta õigusabi andmise (0)
10. mai 2010
Juuratudengid jätkavad Tallinna linnavalitsuse infosaalis tasuta õigusabi andmist selle aasta lõpuni.

Maikuu lõpus lõpetab juristide liit tasuta õigusalaste konsultatsioonide andmise, kuna riik ei eralda selle programmi jaoks enam raha.

Kuigi peagi alustab selle asemel tööd eestikeelne internetiportaal, kust võib saada juriidilist abi, ei suuda see juristide meelest asendada nö silmast silma õigusabi. Juristide liidu direktori Krista Paali arvates viib see olukorrani, kus vähekindlustatud ja internetile ligipääsuta inimesed ei saa juriidilist abi ning jäävad oma probleemidega üksinda.

«Terevisioonis» esinedes märkis Paal, et möödunud aastal ületas tasuta juriidilist abi otsima tulnud inimeste arv tublisti varasemate aastate oma. Ainuüksi esmaseid konsultatsioone sai rohkem kui 3000 inimest. «Me arvestame ainult neid, kes tulevad esimest korda, aga paljud inimesed tulevad veel mitu korda tagasi,» rääkis Paal.

«Kogemus näitab, et tasuta abi otsivad peamiselt vanema põlvkonna esindajad ja need, kelle materiaalne olukord jätab paremat soovida: üksik- emad, üliõpilased. Need inimesed ei saa tõenäoliselt kasutada ka uue portaali pakutavaid võimalusi. Paljud neist ei pääse internetti, teisest küljest ei suuda paljud inimesed isegi juristiga kohtumisel oma probleemi kohe piisava täpsusega sõnastada, täiendavatest küsimustest on alati abi. Vaevalt oskavad niisugused inimesed oma küsimust kirjalikult piisavalt täpselt esitada, saamaks konkreetset, aga mitte standardset vastust.»

Ministeerium probleemi ei näe

Ajaleht Pealinn palus kommentaari justiitsministeeriumi pressiesindajalt Valdek Laurilt, kes aga keeldus probleemi tunnistamast. «Sel aastal, nagu ka varem, viis ministeerium läbi taotluste konkursi tasuta juriidilise abi osutamise toetuste saamiseks,» lausus ta. «Juristide liit konkursil ei osalenud, seepärast ei saanud nad ka vahendeid konsultatsioonideks. Konkursi tulemuste põhjal eraldati raha kurtide liidule, puuetega inimeste kojale ja sihtasutusele Õigusteenuste Büroo, kes hakkavad Tallinnas ja Harjumaal abistama konkreetseid sihtgruppe.»

Paali sõnul liit tõesti ei osalenud varem konkursil, sest justiitsministeerium eraldas ainult 80 000 krooni juriidilise abi osutamiseks erivajadustega inimestele või töötingimuste tõttu töövõimetuks muutunud inimestele «Me oleme palju aastaid aidanud vähekindlustatud inimesi 12 maakonnas, see projekt oli meie jaoks liialt spetsiifiline,» nentis ta.

Küsimusele, miks otsustas ministeerium osutada abi ainult invaliididele, vastas justiitsministeeriumi pressiesindaja järgmiselt: «Jutt ei ole mitte riiklikust tasuta juriidilisest abist, vaid neist vahenditest, mida ministeerium eraldab kolmandale sektorile tasuta juriidilise abi osutamiseks. Otsus, millist elanikkonnarühma aidata, võetakse vastu igal aastal eraldi. Näiteks möödunud aastal eraldati kolmandale sektorile tasuta juriidilise abi osutamiseks 500 000 krooni, sellest 100 000 abi osutamiseks erivajadustega inimestele ja 400 000 abi osutamiseks raskes majanduslikus olukorras olevatele inimestele. 2010. aastal otsustati eraldada 80 000 krooni invaliidide aitamiseks ja 375 000 õigusabi andva internetiportaali loomiseks, mille vajadust tunnetati juba ammu. Vahendid portaali loomiseks ja selle portaali kaudu tasuta juriidilise abi osutamiseks sai 2010. aasta lõpuni Eesti Juristide Liit.»

Mida aga peaksid tegema need inimesed, kes vajavad tasuta juriidilist abi, kuid mingil põhjusel ei saa või ei oska internetti kasutada? «Uuest portaalist võivad tasuta abi saada kõik Eesti elanikud, sõltumata nende elukohast või probleemi olemusest,» vastas ministeeriumi esindaja.

Pärnu linnavalitsuse pressiesindaja Maria Murakas-Ollo tõdes, et niisuguse abi vajadus on silmnähtav. Kui juristide liidu konsultandid enam tasuta abi ei anna, muutub juriidiline nõuanne osale inimestele kättesaamatuks. Linna eelarvest pole tasuta juriidilise abi andmist võimalik rahastada, Pärnu eelarves ei ole selleks vahendeid.

Enim soovisid abi naised elatisemurega

Möödunud aastal sai juristide liidult tasuta juriidilist abi 3112 inimest. Tallinnas andis nõu kolm juristi, maakondades 12. 15 juristi aitasid üldistes küsimustes veel 30–40 õiguseriala tudengit.

Kõige sagedamini tulid abi otsima naised, kellel oli vaja kirjutada avaldus ja koguda kokku dokumendid, esitamaks kohtusse elatise nõue. Teisel kohal olid mitmesuguste laenude ja liisingute võlgnikud.

Eestlaste ja venelaste probleemid olid ühesugused.

2010. aasta lõpuni osutavad Tallinnas tasuta juriidilist abi õiguseriala üliõpilased.

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.