"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Kuidas ravimite eest vähem maksta? (0)
22. august 2010

Ravimite pealt on võimalik märkimisväärselt kokku hoida, kui osta apteegist originaaliga sama toimeainega, kuid sageli mitmeid kordi odavam koopia- ehk geneeriline ravim.

Ravimites on mitmeid aineid, aga enamasti ainult ühel neist on raviv toime. Selliseid aineid nimetatakse toimeaineteks. Teised ravimi koostisosad ehk abiained annavad kas värvi, hoiavad ravimit koos vms. See kehtib nii käsimüügis vabalt saada olevate kui ka ainult retseptiga müüdavate ravimite kohta. Sama toimeainega ravimeid on sageli mitmeid, kuid hind on neil erinev. Hind sõltub taolisel puhul sellest, kas tegu on originaal- või geneerilise ravimiga.

Ravimi teekond alates selle loomisest kuni apteegiletile jõudmiseni on kallis ja pikk protsess. Seepärast on ravimi leiutanud ja turule toonud firmal õigus patendiajale ehk ravimi ainumüügiõigusele – tavaliselt umbes kümme aastat –, et saada oma leiutatud nn originaalravimist kasu ning säilitada edaspidigi motivatsioon uute ravimite väljatöötamiseks. Pärast patendiaja lõppu võivad ka teised firmad hakata tootma originaalravimiga sama toimeainega ravimit, mis on mõeldud täpselt samade haiguste raviks. Neid nimetatakse geneerilisteks ravimiteks või koopiaravimiteks.

Geneeriline ravim on sama efektiivne, ohutu ja kvaliteetne kui originaalravim, kuna sisaldab sama toimeainet samas koguses kui originaalravim ja on kontrollitud ravimiametis.

Geneeriliste ravimite tootjad ei kanna kulutusi, mis on seotud ravimi leiutamisega ja turule toomisega. Samuti ei pea geneerilise ravimi tootja läbi viima kalleid kliinilisi uuringuid, tõestamaks ravimi toimet konkreetse haiguse korral, nagu seda teeb originaalravimi tootja. Seetõttu saab geneerilise ravimi tootja müüa ravimit tunduvalt odavamalt kui originaalravimi tootja. Tavaliselt on apteegis müügil erinevate ravimitootjate valmistatud sama toimeainega geneerilised ravimid, ka nende hinnatase võib olla erinev, kuid nad on kõik sama toimega.

Arstil on kohustus kirjutada ravimiretsept enamasti toimeainepõhiselt ehk viisil, mis apteegis võimaldaks inimesel valida talle sobivaima hinnaga ravim. Samuti on apteekril kohustus pakkuda inimesele kõige soodsamat sama toimega ravimit, kuid osake ja julgege seda kindlasti ka ise küsida, sest kokkuhoid võib olla märkimisväärne. Võtame näiteks suhteliselt sageli esineva kõrgvererõhktõve ja sellega kaasuva kolesterooliprobleemi. Haigekassa tehtud arvutused näitavad, et kui inimene tarbib Eestis hetkel enimkasutatava kaubamärgiga vastava toimeainega vererõhu ja kolesterooli ravimeid, maksab ta kuus umbes 310 krooni. Kui ta kasutaks aga soodsaimaid saadaolevaid sama toimeainega ravimeid, maksaks ta kuus 85 krooni. Vahe ühe kuu kohta on 220 krooni, aasta peale tuleks kokkuhoid aga juba ligi 3000 krooni. Seega tasub apteegist soodsaimat sama toimeainega ravimit alati küsida, rahaline kokkuhoid võib olla märkimisväärne.

Allikas: Eesti Haigekassa

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.