"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Kooliülesanne: kui palju raha saab poole kilo kokaiini eest? (0)
18. oktoober 2010

«Prostituutidest ja narkootikumidest võib õpetada vanglas, üldhariduskoolis peavad kooliülesanded viitama helgemale tulevikule,» leiab koolidirektor Märt Sults.

Internetis ringleb juba pikemat aega intrigeeriv tekst, väidetavalt Kopli kunstikooli matemaatikaeksami näidis, mille sisuks on kurjategijate elu kirjeldamine mitmete inetute ja ka slängisõnade abil.

«Vasja sai röövmõrva eest kuus aastat, saagiks aga 350 tuhhi, mille asukohta ta ei avaldanud. Kui Vasja ema raiskab 33,1 tonni kuus, siis kui palju pappi on alles, kui Vasja välja saab?» on vaid üks näide.

Koplis asuva Tallinna kunstigümnaasiumi muidu julgete väljaütlemiste ja ekstravagantsuse poolest tuntud direktor Märt Sults pole nõus arvamusega, et tegu on nende koolist pärinevate ülesannetega. «Prostituutidest ja narkootikumidest võib õpetada vanglas, üldhariduskoolis peavad ülesanded viitama helgemale tulevikule,» ütles Sults. «Meie koolis on sellised tekstid absoluutselt välistatud, pealegi on selles vead. Kõik ülesannete tekstid peavad minu juurest läbi käima ja need saavad pitsatiga kinnitatud. Võin ette näidata kõigi 15 aasta ülesanded, mil ma olen siin koolis tööl olnud.»

Kokteiliülesanded keemia tunnis

Sultsi sõnul ei karda ta, et internetis teismelistele nalja pakkuvad ülesanded tema kooli mainele halvasti mõjuda võiks. «Kõik vähegi mõistlikud inimesed ju teavad, mis meie kooli nimi on,» ütles direktor. «Kopli keskkooli ei ole olemas. Kui ülesanded oleks meie koolist pärit, oleks seal kindlasti ka õige kooli nimi. Lasin meie IT-mehel asja uurida. Antud ülesannete puhul on tegemist teises koolis käinud õpilaste 2006. aastast pärineva halva naljaga. Selle vastu, et internetis midagi taolist üleval on, me midagi teha ei saa. Ise me õpetame noori internetti kasutama.»

Samas tunnistas Sults, et teab koole, kus sarnased ülesanded on siiski käibel. «Ja ega ma isegi päris puhas ei ole,» lisas direktor. «Olen hariduselt keemik ja alkoholi käsitlevateks tundideks olen ikka naljaülesandeid ka koostanud. Ühes Lasnamäe koolis asendustunde andes ei saanud ma piiritusest rääkides protsendiülesandeid seletada muidu kui kokteilide näitel, sest varasematel aastatel oli nende õpetaja jätnud protsentide arvutamise selgeks tegemata. Kokaiinist aga ei räägiks ma ülesannetes mingil juhul.»

Pikka aega tegutses õpiraskustega õpilastele mõeldud klass Tallinna ühisgümnaasiumis. Selle direktori Mehis Peveri sõnul aga ei tule ka taoliste noorte tähelepanu võitmiseks vägivalla ja uimastite mainimine kõne alla.

Kaklejaga ei saa rääkida kaklusest

«Kasvatusraskustega noored vajavad rohkem aega ja tähelepanu,» selgitas Pever. «Kui 35 õpilasega klassis ei saa osa õpilasi hakkama ja neil pole ka kodust tuge, tuleb teha väiksem klass, kus õpetaja jaksab iga õpilasega eraldi ja põhjalikumalt suhelda. Selle käigus siis selgub, mis üht või teist õpilast paremini motiveerib.»

Peveri sõnul tuleb õpilasi kohelda võrdselt, nagu kõiki teisi inimesi.

«Loomulikult ei saa rääkida õpilasega elukaugetest asjadest ja tuua näiteid, millest nad aru ei saa,» ütles Pever. «Kui aga õpetaja räägib õpilastega tundides kaklemisest ja uimastitest, näitab see õpetaja ja kooli suhtumist õpilasesse, kes siis võtabki rolli, mida temalt justkui oodatakse.»

Keskkooli matemaatika eksam

Nimi:________

Hüüdmini:________

Gängi nimi:_____________

1. Vasjal oli 0.5 kilo kokaiini. Kui ta müüb 80 g sellest oma vennale 3 sotiga ja 90 g enda isale 4 soti eest siis mis on ülejäänud koguse tänavahind, mis talle kätte jäi?

2. Vasja sai röövmõrva eest 6 aastat, saagiks aga 350 tuhhi, mille asukohta ta ei avaldanud. Kui Vasja ema raiskab 33,1 tonni kuus, siis kui palju pappi on alles, kui Vasja välja saab?

Boonuspunktid: Kui palju saab Vasja juurde pärast oma ema mahalöömist?

3. Vladim varastab Vasja rula ja põgeneb Vasja eest ära 50 km/h, Marko laeb seejärel oma väikest 9 mm’st sõpra. Kui relva laadimine võtab 20 sekki, siis kui kaugele jõuab Vladim põgeneda, enne, kui ta vagaseks tehakse?
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.