"Kõige rohkem ohustame eesti keelt me ise."

Ivo Linna
Valimised 2011 Tallinnas: umbusaldusavaldus Ansipi koalitsioonile (0)
13. märts 2011

Tallinnas võitis kaheksast linnaosast kuues kindlalt Keskerakond, ainult Pirital ja Nõmmel jäädi kolmandaks.

Võrreldes 2007. aasta valimistega kasvas tallinlaste toetus terves linnas 2005. aastast võimul olevale Keskerakonnale.

Pealinna pea püstitas neil Riigikogu valimistel ka Eesti absoluutse häälterekordi – 23 000 häält. Näiteks peaminister Andrus Ansipi (Reformierakond) häältesaak jäi Harjumaal Savisaarest 4000 hääle võrra maha. Kusjuures võrreldes eelmiste Riigikogu valimistega Savisaare häälte arv tõusis, Ansipi oma langes.

Sotsid linnast eriti hääli ei saanud

Ekslinnapea Jüri Ratas (Keskerakond) tegi samuti Tallinnas tugeva tulemuse – 7620 häält. Endistest Tallinna linnapeadest kandideeris neil valimistel veel Tõnis Palts, kes sai saartelt ja Läänemaalt 2243 häält. Ivi Eenmaa, Jüri Vilba, Jüri Mõis, Peeter Lepp ja Hardo Aasmäe ei kandideerinud.

Praegustest abilinnapeadest said väga tugeva toetuse Denis Boroditš (5896 häält) ja Yana Toom (4510 häält). Linnaosavanematest väärivad äramärkimist Viktor Vassiljev 1914 ja Rainer Vakra 1259 häälega. Kõik nad said mandaadi ka Riigikokku.

Alles nüüd võib kindel olla, et ka reformierakondlasest endine Nõmme linnaosa vanem Urmas Paet (10779 häält) ja endine Kesklinna vanem Keit Pentus (8784 häält) tegid samuti võimsa tulemuse. Kusjuures Paet sai kolmandiku oma häältest Mustamäelt ning teise kolmandiku e-häältena. Pentuse häältest olid aga ligi pooled antud e-häältena.

Eesti maapiirkondades kõvasti kasvanud sotsidele antud häälte arv kasvas Tallinnas siiski kaks korda vähem kui mujal Eestis. Kuigi just Eesti ainus suurlinn peaks olema sotsiaaldemokraatlikule ideoloogiale sobivaim kasvukeskkond, on ju siin palgatöötajate arv ja nende osakaal kõige suurem. Sotside toetus kasvas peamiselt maapiirkondades, kus oluline osa rahvast on ise enesele tööandja või ettevõtja. Aga muidugi peavad sotsid leidma ise vastuse, miks uus algus Tallinnas ei õnnestunud. Sotside tugevaimaks tulemuseks jäi Tallinnas Eiki Nestori 4003 häält.

Ministeeriumi tellitud kampaania aitas IRL-i

Isamaa ja Res Publica Liidu Tallinna häältemagneteiks osutusid eranditult respublikaanid Juhan Parts 6608, Ken-Marti Vaher 5412 ja Urmas Reinsalu 5055 häälega. Ilmselt oli neile abiks majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi toetatud massiivne reklaamikampaania.

Nende valimiste kurioosumiks tuleb pidada Maardus ülipopulaarset linnapead Georgi Bõstrovi, kes sai Tallinnas kandideerides vaid 204 häält. Samal ajal sai tema oma erakond Rahvaliit Maardus vaid 109 häält. Piltlikult öeldes tuli mees linna vargile, jättes samal ajal oma kodu hooleta. Bõstrovile tegi avalikult toetuskampaaniat Kalev Lillo Reformierakonnast – ikka lootuses Savisaare toetust Tallinnas natukenegi väiksemaks küünistada. Lillo ise ongi nüüd Riigikogus, Bõstrov aga ikka oma kodus.

Tallinna valimistulemused kinnitasid, et meie inimesed on linnas aetava poliitikaga rahul ning seda võib pidada ka umbusaldushääletuseks Toompeal seni aetud poliitikale.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.