"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Vanalinnapäevi kroonib keskaegne rüütliturniir (0)
22. mai 2011

30. vanalinnapäevadel panevad kõikide kirikute kellad ja tänavamuusikud linna rõkkama, rüütlid võtavad mõõtu keskaegsel turniiril ja daamid lilledest kleitide ilus.

Tänavused vanalinnapäevad on juubelihõngulised, sest kannavad juba 30. järjekorranumbrit. Vanalinnapäevade projektijuhi Indrek Sarapuu sõnul toob see kaasa nii mõndagi uuenduslikku. «Vanalinn on südamekujuline, seepärast on meil tunnuslause «Avatud südamega linn» ja südamekujuline logo,» rääkis Sarapuu. «Kutsusime kokku kõik kunagised vanalinnapäevade korraldajad ning panime neist kokku vanalinnapäevade nõukoja.»

Sarapuu kinnitusel suureneb vanalinnapäevade ürituste valik ja hulk iga aastaga. «Vanalinnapäevad on nagu Tallinn, mis kunagi valmis ei saa,» mainis ta. «Ürituste täpset arvu on raske öelda, neid võib olla 200 ringis. Oleme võtnud suuna algusaegade poole, palju on n-ö isetekkelisi üritusi, mille korraldamisel haaravad inimesed ise initsiatiivi.»

Kuna kava pidevalt kasvab ja muutub, leiab kõige täpsema ülevaate toimuva kohta vanalinnapäevade kodulehelt www.vanalinnapaevad.ee Festivali alguses jagavad erksates särkides vabatahtlikud vanalinnas ka kavu, samuti tulevad kavad teadetetulpadele. 90% üritustest on tasuta. Sisu paremaks eristamiseks on tänavune festival jaotatud teemapäevadeks.
———————————————

Kõikide kirikukellade koosmäng

Kirikupäevaks kuulutatud 29. mai algab Tallinna kirikukellade koosmänguga, mis kordub ka õhtul tund enne päikeseloojangut. Terve päeva toimuvad kirikutes ekskursioonid, loengud, kontserdid ja jumalateenistused. «Ainuüksi eri kontserte toimub igas kirikus viis,» ütles Sarapuu. «Ettevõtmises osalevad kõik vanalinna kogudused. Kirikud löövad suuremas mahus kaasa teist aastat ja mullu nad isegi kiitsid, et tänu linnale oli neil põhjus teha suuremat koostööd.»

Rammumeeste võistlused spordipäeval, 30. mail

Eesti professionaalsete rammumeeste ühing korraldab Raekoja platsil rammumeeste rahvavõistlused. «Kanname rahva ees suurt raudraami ja tõstame palki,» kirjeldas üks rammumeestest Janek Tobi. «Vanasti tõsteti pea kohale puust palk, meil aga on see suisa rauast. Rahvale meeldib ka suure traktoriratta kantimine, kuid veel ei tea, kas ka seda näidata saame.»

Spordiklubid korraldavad Raekoja platsil tasuta näidistreeninguid, Tornide väljakul toimub aga loengute ja treeningutega tervisepäev beebidele ja emadele.

Musikaalne luule teatripäeval, 31. mail

Raekoja platsil saab 31. mai õhtul näha Korea teatri esinemist. Pärast seda esitab rühmitus Cabaret Interruptus etteaste «Tallinna luul». «Bänd improviseerib ja luuletajad loevad kaks-kolm Tallinnale pühendatud luuletust,» tutvustas ettevõtmist rühmituse liige Martin Sookael. Etendusel luuletavad Gregor Elm, Jürgen Rooste, Birk Rohelend, Asko Künnap, Jan Kaus, Jaan Pehk ja Karl-Martin Sinijärv, musitseerivad Siim Aimla ja Mingo Rajandi.

Teatripäeval toimuvad ka mitmed teatriga seotud õpitoad.

Tallinnale kirjutatud etendus

Õhtul toimub traditsiooniline avarongkäik Vabaduse väljakult Raekoja platsile. «Kes soovivad, võivad selles osaleda, ja ka kostüümi selga tõmmata, et rongkäik oleks kirevam,» ütles Sarapuu.

Kultuurirühmitus Cabaret Interruptus korraldab vanalinnapäevade avaetenduse «Avatud südamega linn». «Lugu jutustab vaesest perest pärit Margareetast, kes armub rikkasse ja suursugusesse Hermanni,» selgitas etenduse lavastaja Martin Sookael. «Nende keelatud armastusest saab nurgakivi Tallinna vanalinna müüridele. Etendusest selgub, kas noorte armastus on määratud püsima jääma ja miks on Tallinna vanalinn südamekujuline.»

Armastajapaari Margareetat ja Hermanni mängivad näitleja Marilyn Jurman ja Trafficu solist Silver Laas. Jutustajarollis on suurim kohalik armastaja läbi aegade – Toomas Nipernaadi, keda mängib Tommyboy. Kaasa teevad veel El Mayonesa, Nele Kirsipuu, Marvi Vallaste, Hannes Mets, Kristo Veinberg ja Meelis Rondo.
 

Lapsed saavad raeapteegis martsipani valmistada

1. juunil ehk lastepäeval saavad lapsed igal päevasel täistunnil raeapteegis martsipani valmistada, lastekirjanduse keskus aga korraldab oma hoovis kasutatud lasteraamatute vahetamist. Ukraina kirikus (Laboratooriumi 22) õpetavad käsitöömeistrid kalligraafiat ning valmistama paberit, eri mänge ja leiba. Vanalinna lasteaia õuel (Lai 9) on avatud keskaja hoov.

2. juunil panevad üle kogu vanalinna esinevad tänavamuusikud vanalinna helisema. 3. juuni on muuseumipäev, 4. juuni rüütlipäev, mispuhul toimuvad ehtsad rüütliturniirid. Vanalinna päevadelõpetamisel 5. juunil seisab ees suur rattaparaad.

Spordipäeva, 30. mai hommikul korraldab MTÜ emakas.ee eakate südamepäeva. MTÜ liikme Gerly Kedelaugu sõnul toimub vanalinnas apteeker Melchiori ekskursioon algusega Raekoja platsilt. «Keskaegne apteeker viib eakad vanalinna umbes tunniajasele jalutuskäigule, rääkides nii keskaegsest kui ka tänapäevasest meditsiinist,» rääkis Kedelauk «See on nagu ajarännak endisesse Tallinna, mis toimub tänapäevas. Samal ajal on Raekoja platsil avatud tervisetelgid. Õhtul toimub sama ekskursioon teistele huvilistele, üks eesti, teine vene keeles.»

Toimub ka traditsiooniline RatRace ehk kontorirottide heategevuslik ja meelelahutuslik jooksuvõistlus vanalinnas. Kõik osalejad peavad olema riietatud ülikondadesse või rangetesse kontorikostüümidesse, osavõtutasu läheb vaesuses elavate lasterikaste perede toetamiseks.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.