"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
MILJONID FIRMADELE: linna ettevõtlustoetused julgustavad uusi töökohti looma (0)
29. mai 2011
Linn toetab firmasid ka loomeinkubaatorite kaudu, kus teiste ettevõtjate seas on edukalt startinud rõivatootjad Tiina Reesen ja Inge Puhu firmast GreenEst OÜ.

Ettevõtlustoetusega kasvatavad firmad endale vajalikku oskustööjõudu. «Meie ettevõtte töö on tehniliselt küllalt keerukas ja otse tänavalt väljaõppimata mehi me tööpinke opereerima ei usalda,» rääkis lehtklaasi tootva OÜ W-Glass juhatuse liige Heiko Viks. «Me pole ka nii suur firma, et oma jõududega kaadrit koolitada, samas on meil väljaõppinud oskustöölisi vägagi tarvis.»

Järgmisel aastal kümnendat sünnipäeva tähistava W-Glass toodanguga on küllap kokku puutunud kõik linlased – mitmesuguste muster-klaaside ja peeglite kõrval toodab ettevõte ka karastatud turvaklaasi. See tähendab, et kui sellesse kivi visata, pudeneb see helmesarnasteks tükikesteks ega kriimusta kätt. Ettevõtte kaasaegne toodang nõuab ka kõigiti kaasaegset seadmeparki, mis omakorda nõuab teadmiste ja kogemustega töömehi.

Õpipoisist meistriks

«Klaasi lihvimisel, poleerimisel, avade ja erikujude puurimisel nõuab iga töölõik erioskustega mehi, aga meil endil oleks neid väga kallis välja õpetada,» rääkis Viks. «Linna toetusega saame tööle võtta nn õpipoisse ehk operaatorite assistente. Kui neil on tahtmist ja pealehakkamist, saavad nad aasta pärast juba ise operaatorina tööle asuda.»

Kokku on W-Glass linna ettevõtlustoetuse abil paari viimase aasta jooksul tööle võtnud kolmteist inimest, neist nii mõnigi töötab praegu ettevõttes väljaõppinud oskustöölisena juba täiskohaga. «Tänavuse lepingu viie uue töökoha loomiseks sõlmisime linnaga maikuus,» märkis Viks. «Ootame oma personali hulka asjalikke ja töökaid mehi!»

Töökohti igale maitsele

Ettevõtlustoetustest suurem osa, 890 000 eurot lähebki tänavu sotsiaal- sete töökohtade loomiseks. «Uute juba loodud töökohtade spekter on väga lai, puhastusteenindajaist ja haljastustöölistest õmblejate ja klaasitöötlejateni,» sõnas Tallinna abilinnapea Eha Võrk.

Praeguseks on viis eri ettevõtet asutanud kokku 33 uut töökohta, linn on selleks andnud toetust 101 263 eurot. OÜ W-Glass kõrval on uusi töökohti loonud rõivatootja Promodern OÜ, puhasteenuseid pakkuv ISS Eesti AS, kultuuriüritusi korraldav Lauluväljak SA ja Mustamäe Haljastus AS.

Toetust sotsiaalsete töökohtade loomiseks võivad küsida ettevõtted, kus töötab vähemalt 15 inimest ja kus soovitakse juurde luua 5–30 sotsiaalset töökohta. Uue meetmena toetab linn tänavu sotsiaalsete töökohtade loomist ka kolmandas sektoris.

«Toetame mittetulundusühingut ja sihtasutust, kus põhikohaga töötab vähemalt kaks inimest ja kes soovivad juurde luua vähemalt kolm töökohta,» lausus Võrk.

Suurem osa sotsiaalsetest töökohtadest on tänavu pakkuda heakorratöödel, sest see on üks neid valdkondi, millesse panustatud või siis tegemata tööd märkab igaüks. Ka uuringufirma Turu-uuringute AS linnaelanike küsitlus näitas, et linlased sooviksid pakutavate sotsiaalsete töökohtade seas näha rohkem just heakorra ja haljastustöödega tegelejaid. Linnaosavalitsuste juures on sel kevadel loodud ka ligi kümneliikmelised tööbrigaadid, kelle töömaaks saab olema haljastus ja heakord, samuti spordi- ja mänguväljakute atraktsioonide ning linnamööbli remont. Töökohti heakorratöödel vahendab kevadel enamus linnaosavalitsusi, Mustamäel näiteks on selles valdkonnas pakkuda 19 töökohta.

Sotsiaalseteks töökohtadeks tänavu 890 000 eurot

• Tallinn toetab sotsiaalsete töökohtade loomist eraettevõtetes, kus põhikohaga töötajate arv on vähemalt 15 ja kus soovitakse luua 5-30 sotsiaalset töökohta. Toetust saavad ka MTÜ-d ja sihtasutused, kus on vähemalt kaks põhikohaga töötajat ja soovitakse luua vähemalt kolm sotsiaalset töökohta. Omafinantseering on minimaalselt 1/3 abikõlblikest kuludest. Toetuse piirmäär ühe töötaja kohta on 278,02 eurot kuus, millele lisanduvad sotsiaalmaks ja töötuskindlustusmakse. Töötud, kellele töökoht luuakse, peavad olema registreeritud töötukassas ja registreeritud Tallinna elanikena vähemalt aasta.

• Töötajatega sõlmitakse tähtajalised töölepingud tähtajaga kuus kuni 12 kuud. Linna asutused ja ettevõtted pakuvad tööd ühissõidukite sisekoristusel, trammiteede puhastamisel, haljastus- ja heakorratöödel jm. Töötud, keda rakendatakse sotsiaalsetel töökohtadel, peavad olema registreeritud töötukassas vähemalt üks kuu ja olema rahvastikuregistris registreeritud Tallinna elanikena vähemalt aasta.

• Tänavu toetab Tallinn ettevõtjaid kokku 1 165 000 euroga ehk 18 miljoni krooniga.

Uute töökohtade loomiseks 192 000 eurot

Tallinna linn toetab eraldi ka uute töökohtade loomist kuni 250 töötajaga ettevõtetes alates kahe uue töökoha loomisest. Linn toetab põhivara soetamist ja toetuse ülemmäär on 19 173,49 eurot. Taotleja peab olema registreeritud Tallinnas. Eraisiku osakaalu nõue äriühingu omanikeringis on 51%. Omafinantseering on minimaalselt 50% projekti maksumusest.

Praktikajuhendaja toetusteks on linn tänavu kavandanud 19 000 eurot ja messitoetusteks 64 000 eurot.

Kokku on Tallinna linna uues linnaelanikele ja ettevõtjaile 2011-2012 aastaks kavandatud abipaketis üle 50 eri meetme.

Lisainfo: www.tallinn.ee

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.