"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Rahandusministeerium soovitab Tallinnal tõsta maamaksumäär 2,5%-ni (0)
05. juuni 2011
Rahandusminister Jürgen Ligi.

«Tallinnal on võimalik suurendada tulusid maamaksu laekumisest,» andis rahandusministeerium linnale nõu, kuidas omatulusid suurendada. «Tallinnas on maamaksumäär 1,5%, kuid seadus võimaldaks neil seda suurendada 2,5%-ni,» seisab Jürgen Ligi juhitava rahandusministeeriumi selgituskirjas.

Möödunud aastal pöördus Tallinn halduskohtusse nõudega haridus- ja teadusministeeriumi vastu seoses uue põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse (PGS) rakendamise ja sellega kaasnevate kohustuste rahastamise nõudega, mis Tallinnale tähendavad miljonite eurode suurust lisaväljaminekut. Omavalitsused peavad lisaks endistele kohustustele uue PGS-i nõuete kohaselt katma muu hulgas ka näiteks erakoolide halduskulud, samuti leidma raha tööõpetuseks ja huvitegevuseks vajalike vahendite soetamiseks.

Ministeerium kiitis linna finantsseisu

Tallinna nõue lükati aga kohtus tagasi põhjendusega, et linna tulubaas on piisav, et PGS-iga seatud lisakohustust täita. Kuna aga omavalituste tulubaas on viimastel aastatel tegelikult oluliselt vähenenud, küsis Tallinn rahandusministeeriumilt selgitust, kus nemad näevad võimalust PGS-is nõutud kuluartiklitele katte leidmiseks.

Oma selgituses kiitis rahandusministeerium Tallinna rahalist seisu. «Tallinna finantsseis on 2010. aasta kokkuvõttes hea,» seisab selgituses. «Linna põhitegevuse tulem on kõigi aegade paremuselt teine (ainult 2007. aastal oli see parem). Seega on 2010. aastal linn saavutanud suurema finantsvõimekuse investeeringute tegemiseks ja kohustuste teenindamiseks.»

Soovitus – tõstke makse

Selgituses küll mööndi, et linna tulud on kolme aasta taguse ajaga võrreldes märkimisväärselt ehk 13% kahanenud. Samas tõdeti, et linn on ka kulutusi kõvasti vähendanud ja tuleb seega hästi toime.

«Linna head finantsvõimet iseloomustab suutlikkus kasvatada linna reserve 2010. aastal 0,3 miljardi krooni võrra,» öeldakse selgituses. «2011. aasta eelarve on linn vastu võtnud ülejäägiga.»

Edasi märgitakse selgituses, et omavalitsusüksuse tulud ei pea ju koosnema üksnes riiklikest toetustest ja maksude laekumistest: «KOV-il on võimalik leida täiendavaid lisatulusid. Näiteks on Tallinna linnal võimalik suurendada tulusid maamaksu laekumisest. Tallinnas on maamaksumäär 1,5%, kuid seadus võimaldaks neil seda suurendada 2,5%-ni.»

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.