"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
180 000 Tallinna peret pääsevad maamaksust (0)
12. juuni 2011

• Linn teeb elanikele umbes 100 miljoni kroonise maksukingituse. Et leevendada linnarahvale hindade ja elukalliduse tõusu, otsustas Tallinn vabastada umbes 180 000 koduomanikku järgmisest aastast maamaksust.

«Linnavolikogule saadetud määruse eelnõu kohaselt vabastatakse tallinlaste kodualune maa juba alates 1. jaanuarist 2012 maamaksust kuni 1500 m2 ulatuses,» selgitas Tallinna linnavalitsuse otsust abilinnapea Eha Võrk.

Pealinlaste maksukoormuse kergendamine on Võrgu sõnul tingitud väga kõrgest elukallidusest. «Toidukorv on väga kallis. Valitsuse mitmed otsused on tõstnud kodukulud lakke – soojuse ja palju muu eest tuleb järjest enam maksta, samas on reaalpalk langenud,» ütles Võrk, viidates jätkuvale hinnarallile.

Statistikaameti andmetel on 2007. aastaga võrreldes kulutused eluasemele suurenenud 26%, sealhulgas on soojuse hind kerkinud 40%, elektri hind 24% ja gaasi hind 33%.

Avaldus esitada 10. jaanuariks

Kodualuse maa maksust vabastamisega võidavad umbes 180 000 Tallinna koduomanikku, kokku teeb linn oma elanikele umbes saja miljoni kroonise maksukingituse. «Kindlasti laieneb maksuvabastus kõigile korteriomanikele, sest Tallinnas ei ole sellist korterelamut, mille juurde kuuluks nii palju maad, et see maksuvabastust ei võimaldaks,» rääkis Tallinna linnavaraameti maa hinna osakonna juhataja Tormi Tabor.

Maksuvabastuse saamiseks tuleb esitada avaldus, sest seda nõuab praegu riigi poolt kehtestatud maamaksu seadus, mida Tallinnal tuleb täita. «Teeme avalduse esitamise inimestele maksimaal-selt lihtsaks, kuid see vajab suurt eeltööd. Septembri alguseks saame valmis eeltäidetud avalduse vormi ning seda avaldust saab esitada nii elektrooniliselt kui ka paberil,» rääkis Tabor. «Enne seda aga tasuks kontrollida, kas kinnisturaamatus ja elanikeregistris on kõik andmed korrektsed, et maksuvabastust saada.»

Avaldus tuleb esitada vaid üks kord ja selleks on aega 10. jaanuarini 2012.

Abilinnapea Võrk usub, et seda eelnõu toetab volikogus ka opositsioon. «On ju ka Reformierakonna ning Isamaa ja Res Publica Liidu saadikud seda meelt, et kodualune maamaks peaks kaduma. Erinevus on vaid selles, et me ei kavatse kodualuse maa maksust vabastamisest lõputult rääkida, vaid tahame selle kehtestada juba aastast 2012,» ütles Võrk.

Alates 1. jaanuarist 2012 muudetakse ka Tallinnas kehtivat maamaksumäära, et tagada rahalised võimalused linna põhimäärusest tulenevate kohustuste täitmiseks. Eelnõu kohaselt on järgmisest aastast maamaksumääraks Tallinnas 2,5% maa maksustamishinnast aastas.

«Tasub meelde tuletada, et valitsuse otsuste tulemusel on omavalitsuste tulubaasi tunduvalt vähendatud ning kaotatakse ka osa kohalikke makse,» tõdes Võrk ja juhtis tähelepanu sellele, et maamaksu määra tõstmist soovitas ka rahandusministeerium oma kirjas Tallinna halduskohtule. «Näiteks on Tallinnal võimalik suurendada tulusid maamaksu laekumisest. Tallinnas on maamaksumäär 1,5%, kuid seadus võimaldaks neil seda suurendada 2,5%-ni,» soovitas ministeerium.

Abikaasad võidavad

Mis aga saab seoses maksumäära tõusuga inimestest, kellel kodualust maad üle 1500 m2? «Tallinnas on 2262 üle 1500 m2 suurust 100% elamumaa sihtotstarbega maatükki keskmise pindalaga 2084 m2. Kui krundi pindala on näiteks 1600 m2, siis avalduse alusel saab 1500 m2 maksuvabaks, saja ruutmeetri eest aga tuleb senise 1,5-protsendilise maksumäära asemel maksta 2,5% määra alusel. Igal juhul on seda vähem, kui praeguse maksukorralduse juures,» selgitas Tabor. «Võtame näiteks 3000 m2 suuruse elamumaa kinnistu, mille kaasomanikeks on abikaasad, kelle elukohaks on sellel kinnistul asuv maja.

Tallinna 2012. aastal rakendatav elukoha maamaksuvabastus võimaldab seega abikaasadel avalduse alusel maamaksust vabaks saada kogu ulatuses (1500+1500 = 3000 m2).»

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.