"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Tallinn investeerib tänavate remonti ja lasteaedadesse miljoneid eurosid (0)
27. november 2011
Tuleva aasta eelarves on Tallinna prioriteetideks lasteaiad ning Ülemiste liiklussõlme ümberehitus. Pildil Merko projektijuht Tiit Joosti Peterburi maantee ja Järvevana tee ühenduskoha ehitusel.

«Eriti märkimisväärne on kasv kahes valdkonnas – teede-tänavate rekonstrueerimine ja remont ning koolieelsed lasteasutused,» kommenteeris eelarvet linnapea Edgar Savisaar.

Linnapea sõnul kasvab eelarve maht peaaegu kõigis sektorites. Linna investeeringud kasvavad aga eelarve eelnõu kohaselt koguni viiendiku võrra (19,8%) ehk 95,5 miljoni euroni.

Lasteaiad saavad juurde 6,5 miljonit eurot, sellest 4,5 miljonit investeeringuteks ja kaks miljonit tegevuskuludeks. Investeeringud lähevad 26. lasteaia rekonstrueerimiseks, Läänemere gümnaasiumi algklasside maja lasteaiaks projekteerimiseks, lasteaedade remondiks ja õuealade korrastamiseks ning tulekustutussüsteemide korrastamise programmi «Tuleohutu lasteaed» jaoks.

Järgmisel aastal on plaanis avada 16 uut lastesõimerühma ning koostöös erasektoriga renoveerida Kolde lasteaed ja lasteaed Vikerkaar.

Teedele 96% rohkem raha

Linnapea toonitas, et investeeringud kvartalisisestele teedele suurenevad miljonilt eurolt 2,5 miljoni euroni. «Teedele-tänavatele kokku eraldatav summa kasvab kümne miljoni euro võrra ehk 67 miljoni euroni,» lisas ta.

Tee-investeerinud kasvavad võrreldes 2011. aastaga üle 96%. Olulisemad tööd on Männiku ja Ranna tee ning Pallasti, Soo, Vindi, Tedre tänavate rekonstrueerimine, samuti rekonstrueeritakse Väike-Õismäe sisering ning ehitatakse ja rekonstrueeritakse kvartalisiseseid teid.

«Järgmise aasta eelarve maht on tänavusest suurem vaatamata sellele, et laekumata jääb müügimaksu- ja koduomaniku maamaksu tulu,» tõdes Savisaar. «Ainuüksi müügimaksu kaotamise tõttu vähenevad linna tulud 16 miljoni euro võrra.» Linna tuludest tuleks kava kohaselt 233 miljonit eurot üksikisiku tulumaksust, 23 miljonit eurot maamaksust, 63 miljonit eurot kaupade ja teenuste müügist ja 105 miljonit eurot toetustest.

«Ühissõidukite piletihinnad uuel aastal ei tõuse,» kinnitas linnapea. Küll aga saab Tallinn juba tänavu Saksamaalt juurde 25 uut bussi, mis on praegustest ökonoomsemad ja ka kohaldatavad gaasikütusele.

Harju tänav ainult jalakäijatele

«Projekteerimisele läheb Harju tänava kujundamine jalakäijate tänavaks. Me oleme seal ühe väikese nurga selliseks teinud, aga tahaksime kogu Harju tänava muuta jalakäijate teeks,» rääkis Savisaar. «Siis veel Neitsitorni, Tallitorni ja nendega külgneva linnamüüri lõigu rekonstrueerimine. Aga ka mitmed teised kultuuriobjektid nagu Salme kultuurikeskuse renoveerimine ja selle parkla väljaehitamine, mida on kavandatud mitu aastat.»

Eelnõus on Tallinna tegevuskulude kogumahuks kavandatud üle 398 miljoni eurot, sealhulgas riigieelarve eraldised 68,7 miljonit. Kõige suuremad on kulutused haridusele (23%), transpordile (14%) ja sotsiaalhoolekandele (8%). Kulude kasv on ette nähtud hariduse, spordi, transpordi, ettevõtluse, sotsiaalhoolekande ja heakorra valdkonnas.

Ettevõtluse valdkonnas on olulisel kohal turismi arendamine ja ettevõtluskeskkonna toetamine. Väikeettevõtjatele on kavandatud mitmeid toetusmeetmeid, sealhulgas uute töökohtade loomiseks. Jätkub ka soojusenergia hinnatõusu kompenseerimine vähekindlustatud isikutele.

«Linna võlakoormus on 57 protsenti ehk pisut vähem kui Tartu 57,2%,» ütles linnapea. «See jääb alla seadusega nõutud 60%.»

Mida tehakse Tallinnas järgmine aasta ära?

Sporditoetus suureneb, valmib uuenenud Pirita spordikeskus

Suureneb 4-19-aastaste harrastajate toetus. Aasta teises pooles avatakse Pirita spordikeskuse multifunktsionaalne spordihoone. Kokku on sporditegevuse toetuseks kavandatud 3,95 miljonit eurot, 12,3% enam kui 2011. aastal.

Valmivad majad lastekodulastele ja koduta inimestele

Valmis saavad 90 voodikohaga sotsiaalmajutusüksus Männiku teel ja kolme lastekodu peremaja Pirital. Linlaste sotsiaalse toimetuleku tagamiseks on eri toetuste maksmise näol ette nähtud üle 10 miljoni euro. Jätkuvalt toetatakse munitsipaalperearstikeskust, samuti ravikindlustuseta isikute ravikulude ning vähekindlustatud isikute ravimikulude kompenseerimist ja laste visiiditasust vabastamise toetamist.

Ülemiste liiklussõlm saab üle 35,5 miljoni euro

2012. aastal on suurimaks välisrahastusega investeerimisobjektiks Ülemiste liiklussõlme rekonstrueerimine summas üle 35,5 miljoni euro, millest Euroopa Liidu ühtekuuluvusfondi osa on 25 miljonit. Tallinna osalus on siin seega üle veerandi, ehkki fondi reeglite kohaselt piisaks ka 15 protsendist, kuid riik võttis osa raha ära muude projektide rahastamiseks.

Kiirabi maja ja linnasaunad korda

Tervishoiu valdkonnas alustatakse Tallinna Kiirabi peahoone renoveerimist. Käivitatakse linnasaunade projekt, mille käigus saab uueks Raua tänava saun ning koostatakse Valdeku 13 hoone rekonstrueerimisprojekt, kuhu on kavandatud ka munitsipaalsaun ja eakate päevakeskus. Samuti on linna-saun kavandatud Lasnamäe sotsiaalkeskuse juurdeehituse juurde.

Renoveeritakse Kullo, kavas uued spordikeskused

Suureneb toetus lauluväljakule. Kultuurikatlasse investeeritakse 2,4 miljonit eurot. Alustatakse loomaaia keskkonnahariduskeskuse ning Lasnamäele Varraku spordikeskuse ehitust. Eelarves leitakse raha ka Heleni kooli õpilaskodu uue hoone ehituseks, Kullo huvikeskuse peahoone renoveerimiseks ning Põhja-Tallinnas Sõle spordihoone projekteerimiseks. Veel näeb eelarve ette lemmikloomade krematooriumi ehituse.

Sotsiaaltoetuste maksmiseks kulub üle kümne miljoni euro

Selle raha eest jätkatakse sotsiaalse toimetuleku tagamiseks eri toetuste maksmist lastele, eakatele, puuetega isikutele ning teistele abivajajatele. Jätkub ka toimetulekuraskustes perede laste toitlustamine päevakeskustes, selleks nähakse ette 47 935 eurot. Kasvavad ka puuetega isikute transporditeenuste osutamiseks ja eakate eluasemete kohandamiseks eraldatavad summad. Jätkatakse munitsipaalperearstikeskuse toetamist, ravikindlustuseta isikute ravikulude ning vähekindlustatud isikute ravimikulude kompenseerimist ja laste visiiditasust vabastamise toetamist.
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.