"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Ka Tallinna ühistransport streigib õpetajate toetuseks (0)
04. märts 2012
8. märtsil jäävad oma koduplatsile seisma ka uued keskkonnasõbralikud sinised bussid.

8. märtsil kella neljast hommikul kuni 9. märtsini kella kaheni öösel streigivad õpetajate toetuseks ja valitsuse töölepinguseaduse vastu Tallinna ühistranspordi juhid.

Abilinnapea Taavi Aasa sõnul nõuavad ka trammi-, trolli- ja bussijuhid oma streigiga õpetajatele suuremat palka ja paremaid töötingimusi.

Valitsus taganes lubadustest

«Nii Tallinna autobussikoondise (TAK) kui ka trammi- ja trollibussikoondise (TTTK) ametühingud on otsustanud, et ka nemad streigivad 8. märtsi kella neljast hommikul kella kaheni 9. märtsi öösel,» rääkis Aas. «See tähendab, et ühistransport sel ajavahemikul ei liigu. Juhid, kes tööd tahavad teha, võivad seda teha, kuid graafikujärgseid sõite kindlasti ei toimu. Esmakordselt oleme jõudnud nii kaugele, et meil on nõudmiste saavutamiseks peaaegu üldstreik.»

Hinnanguliselt streigivad näiteks umbes pooled trammi- ja trollijuhid, nii need, kes kuuluvad ametühingusse, kui ka need, kes sinna ei kuulu. TTTK streigijuhi Aleksander Martynenko sõnul streigivad juhid õpetajate toetuseks ja samas ka mõnede seadusemuudatuste vastu. «Me ei streigi mitte oma tööandja vastu, vaid nõuame, et õpetajate töötasu alammäär tõuseks veel sel aastal 20% võrra,» rääkis Martynenko. «Soovime, et lasteaia- ja kooliõpetajatel oleks võrdsed palgad, tööajale oleks seatud 18-õppetunnine, liitklassides 16-õppetunnine piir ning õpetajatele hüvitataks nende ületunnitöö. Ka lasteaiaõpetaja puhkus võiks kesta 56 päeva.»

Kollektiivlepinguseadusesse tahavad juhid sisse viia ametiühingute muudatused, sest praegu on ettevõtetel võimalus sobival ajal kollektiivleping lihtsalt üles öelda. Töölepinguseaduse muudatustes ei meeldi ühistranspordi juhtidele, et valitsus kavatseb oma lubadustest taganeda. «Seadusesse sai 2008. aastal sisse kirjutatud, et 2013. aastal rakenduvad töötajatele lisatagatised, näiteks saaks hüvitist ka siis, kui töötaja lahkub töölt poolte kokkuleppel,» ütles Martynenko. «Nüüd tahab riik selle lubaduse seadusemuudatusega tagasi võtta.»

Autojuhid olgu tähelepanelikud

Õppeasutuste põhiline streik toimub 7. märtsil ning Vabaduse väljakul toimub õpetajate miiting 7. märtsil kell 12. Üle 20 Tallinna lasteaia streigib kaks päeva ning seda teevad ka paljud koolid. Samas on enamik õppeasutusi 8. märtsil siiski lastele avatud. See tähendab, et tänavatel on palju rohkem jala käivaid lapsi, kes lasteaeda või kooli lähevad. Nii paneb mupo liikluse poolest ohtlikumatesse paikadesse laste turvalisust valvama oma töötajad. «Kuna lapsi võib 8. märtsil olla liikumas tavapärasest rohkem, palume ka autojuhtidel olla sel päeval liikluses eriliselt tähelepanelik,» toonitas Aas.

Ka Tallinna linnapea toetab õpetajate streiki ning linnapea sõnul vajavad ülevaatamist ka Tallinna ühistranspordi töötajate ja kultuuritöötajate järgmise aasta palgad. Ta kinnitas, et on andnud vastavatele ametkondadele ülesande alustada selle üle ametiühingutega konstruktiivseid läbirääkimisi.

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.