"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Toomas Annus: Kapo tahab hävitada ka Keskerakonna (0)
04. märts 2012
Toomas Annus.

«Ilmselt polnud kapol võimalik 2007. aasta aprillirahutusi ära hoida, sest siis oldi ametis Merko ja Rahvaliidu jälitamisega, » ütles Merko suuromanik Toomas Annus maadevahetuse protsessil.

«Kapost lühidalt, pikalt ei julge,» lausus Harju maakohtus kolmapäeval lõppsõnaga esinenud Annus, kelle hinnangul on kapo ja prokuratuur eesmärgipäraselt tegelenud Merko ja Rahvaliidu hävitamisega ning selle nimel teadlikult vassinud. «Ilmselt polnud kapol võimalik 2007. aasta aprillirahutusi ära hoida, sest tipa-tapa osakonna, kes meil järel käib, kõik 70 töötajat olid siis ametis Merko ja Rahvaliidu jälitamisega ning muuks enam inimesi ei jätkunud. Täna on kapo hõivatud Keskerakonna jälitamisega 500-eurose annetuse pärast. Ma kardan, et aprillisündmused võivad korduda.»

Annuse sõnul ei näe ta rikutud maine tõttu enam varianti, et võiks ettevõtjana jätkata. «Ka Rahvaliitu sisuliselt enam ei ole. Kapo ei jäta ka Keskerakonda enne rahule, kui sellega ollakse ühel pool,» lisas ta.

Prokuratuur korraldas meediašõu

Annuse sõnul kaasnes kogu protsessiga meediašõu, mille eesmärk oli valemõtlemise kujundamine, milleks rakendati «kasulikke idioote» ehk ajakirjanikke, keda kapo ära kasutab ilma, et need sellest aru saaks.

«Ajakirjanduses väideti, et maadevahetus tekitas riigile kahju, mis ei vasta tõele. Täielikult on maha vaikitud, et riik sai maadevahetustest hoopiski kasu,» rääkis Annus. «Seda nimetati sajandi protsessiks, pandi uskuma, et kui süüdistus on kogunud 40 000 lehekülge materjali, siis põhjuseta keegi nii suurt tööd tegema ei hakka. Kohtumenetluses aga kasutas prokuratuur vaid 2000 lehte. Prokuratuur ühtegi meedias ilmunud valeväidet ümber ei lükanud. Ajakirjandus on mõnitanud kõiki protsessi osalisi: süüaluseid, advokaate, kohtunikku, ainult mitte prokuröre.»

Kõige põhjalikumalt saidki Annuse käest vatti prokurörid ja nende töö – süüdistus. «Advokaadid on prokuröridega võrreldes lausa kirikuõpetajad. Ei tohi uskuda prokuratuuri väiteid tunnistajate ütluste kohta, neid tunnistusi tuleb ise lugeda. Kõik need väited, mis välistavad prokuratuuri kontseptsiooni, on jäetud protokollimata, ära on jäetud nii küsimus kui ka vastus,» toonitas Annus.

Otsene võltsing

«Minu ütluses Villu Reiljanile: «Leidsime mingi firmavärgi» on sõna «mingi» asendatud sõnaga «sulle» – see on otsene võltsing.» Maakleri ühes kõneluses, milles räägitakse kellestki Toomasest, on sellest tehtud kohe Annus, küsimata minult või maaklerilt, millise Toomasega on tegemist,» pahandas Annus.

Süüdistuse üks drastilisemaid apse oli ka see, et prokuratuurile pinnuks silmas oleva maa-ameti eksjuhi Kalev Kanguri korter Lossi tänav 18-13 väideti olevat kesklinnas. Tegelikult asub kesklinnas Lossi plats, Lossi tänav aga Nõmme linnaosas.

Annus kinnitas, et pubis Kamikaze lindistatud nn pensionisamba kõneluses polnud teemaks Villu Reiljanile mingist firmast mingi osa andmine. Annus rääkis, et andis 2000. aastal Swedbankile ja SEB-le investeerimiseks ühele 50 000 ja teisele 60 000 krooni. 2010. aastaks oli SEB-il alles 87% ja Swedbankil 63% rahast. «See, kes 2000. aastal pani Merko tütarfirmasse AS E.L.L. Kinnisvara sada krooni, sai sealt 2010. aastal tagasi 600, ja kes panustas sama palju Merko Ehitusse, sai tagasi tuhat krooni. Pole midagi imestada, et Reiljan targa mehena tahtis sinna investeerida,» rääkis Annus.

Täielikuks valeks nimetas Annus süüdistuse väidet, nagu oleks maid vahetatud maalt Tallinna kesklinna. «Meil ei olnud ühtegi sellist vahetust, küll aga oli neid meie konkurentidel,» kinnitas Annus.

Protsess jätkub esmaspäeval, kui lõppsõnaga esinevad endine keskkonnaminister Villu Reiljan, endine põllumajandusminister Ester Tuiksoo ja maa-ameti eksjuht Kalev Kangur. Prokuratuur on nõudnud kohtualustele reaalset vangistust.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.