"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Lugeja küsib (0)
23. aprill 2012

Meil on väike, kuue korteriga maja, milline hoone haldamise vorm oleks meie jaoks parim?

Raimo Jõgeva, korteriühistute liidu Tallinna ja Harjumaa büroo juhataja:

Praegu on teil reaalne võimalus valida ühisuse või ühistu vahel. Põhimõtteliselt on küll olemas ka kolmas võimalus, hooneühistu, kuid seda on kasutatud enamasti vaid mitteeluruumide puhul.

Kuigi väikeste kortermajade elanikel on praegu võimalik luua ka korteriühisus, on sel siiski mitmed miinused. Näiteks pole korteriühisus juriidiline isik ja seepärast pole tal isegi oma arveldusarvet. Elanikud peaksid sel juhul maksete tegemiseks, nt hooldusfirmale, kasutama kellegi korteriomaniku arvet.

Parimaks maja haldamise vormiks võib pidada korteriühistut, ükskõik kui suur või väike, uus või vana maja ka pole. Juriidilise isikuna esindab korteriühistu oma liikmete ühiseid huve ning majandab hoonet ja seda ümbritsevat maatükki. Ühistu põhikiri reguleerib kõik õigussuhted: paneb paika üldkoosoleku, juhatuse ja selle kompetentsi ning korteriomanike õiguskohustused.

Juhatuse ülesanne on ette valmistada maja arengukava ja esitada üldkoosolekule kinnitamiseks aastaaruanded. Kõik maja tähtsamad asjad, sh laenuküsimused jt raha-asjad, otsustatakse üldkoosolekul. Tavapäraselt võtab üldkoosolek vastu eelarve ja majanduskava ning juhatus asub neid täitma. Omapäi tegutsemise õigus on juhatusel vaid avariioludes, mis nõuavad kiireid otsuseid. Igapäevase majandustegevuse korraldamiseks võib ühistu palgata ka kinnisvarahaldusfirma.

Kui aga juhatus on võtnud mõne küsimuse kohta korteriomanike kirjaliku seisukoha, pole tarvis üldkoosolekut kokku kutsuda. Kuid kirjalikku otsust ilma üldkoosolekut kokku kutsumata saab teha vaid siis, kui selles osalevad kõik ühistuliikmed ja kõik on ka otsuse poolt.

Juhatuse tegevuse kontrollimiseks võib üldkoosolek määrata revisjoni või audiitorkontrolli, kel on voli tutvuda kõigi dokumentidega ja kes esitab tulemuste aruande üldkoosolekule.
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.