"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Seni suletud hoovid avavad rahvale oma väravad kodukinode ja kohvikutena (0)
21. mai 2012
Skone staadioni rüütliturniiril on tänavu vastamisi üla- ja all-linna ratsarüütlid, turniiri võidupärja pärib tavapäraselt tugevam ja osavam.

31. vanalinnapäevad algavad 26. mail kell 12.30 rongkäiguga Vabaduse platsilt. Pidulik avatseremoonia toimub kell 13 Raekoja platsil ja sellele järgneb etendus «Balthasar ja põhjakonn», mille lavastas Sasha Pepeljajev ja kus muusikat teeb Metsatöll.

«Vanalinnapäevad on tänavu jagatud kaheksaks teemapäevaks, teatripäevast alustades ja traditsioonide päevaga lõpetades,» rääkis projektijuht Anne Velt. «Tavapäraste ettevõtmiste kõrval ootab ees ka palju uut ja põnevat. Näiteks koduõuede päev, mil ligi kolmkümmend vanalinna elanikku avavad oma koduväravad. Nii saavad huvilised uudistada tavapäraselt suletud hoove ja astuda näiteks kodukohvikusse või vaadata kodukino.»

Veldi sõnul tahab linn sel korral pakkuda rohkem võimalusi noortele klassikalise muusika harrastajaile. «Kui tulevastele poplauljatele pakutakse mitmesuguste staarikonkursside näol võistlusvõimalust pidevalt, siis noored klassikalise muusika tähed on pisut varju jäänud,» rääkis Velt. «Tahame selle vea parandada ja väärtustada ka klassikalist muusikat õppivaid lapsi.»

Noored klassikatähed varjust välja

Noori muusikuid saab kuulata kunstide päeval 30. mail, mil kell 12 annab Raekoja platsil avakontserdi Tallinna Muusikakooli puhkpilliorkester Valdo Rüütelmaa juhatusel. «Kontserdid on tasuta ja soovitan kõigil sinna tulla koos perega,» rääkis MTÜ Noor Muusik juhatuse esimees Märt Hunt. «Just eeskuju on ju see, mis nakatab. Kui mõni musikaalne noor näeb laval klaverit, viiulit või tšellot mängivat eakaaslast, tekib temalgi soov sama hästi mängida. Vanemad võiksid siin öelda, et harjuta aga tublisti, siis oskas ka sina nii hästi pilli mängida!»

Hundi sõnul ongi praeguses Eestis kõige suurem probleem selles, et virgad ja andekad noored pianistid või viiuldajad jäävad õigeaegse tunnustuseta. «Lausa kuritegu, et neid noori muusikuid ei näita televisioon ja ka muu meedia vaatab neist peaaegu et mööda,» rääkis Hunt. «Praegu on pigem nii, et noored, kes paar laulu selgeks õppinud ja sellega laulukonkursi võitnud, saavad tuntuks üleöö, kuid juba viieaastaselt ja iga päev mitu tundi harjutanud noor andekas muusik võib jäädagi tähelepanuta.»

Temperamentne
Itaalia turg

Hundi hinnangul on selline ükskõiksus juba halba vilja kandma hakanud ning meie noored rahvusvahelistel konkurssidel lätlastele, venelastele ja soomlastele oma senist edumaad loovutamas.

Mustpeade majas saab järgmisel kolmapäeval alates kella 13 kuulata järjest nelja igal täistunnil algavat noorte muusikute kontserti. Neist nooremad on kaheksa- ja vanimad 17-aastased.

Ajateater ja Tammsaare teater aga elustavad igihalja üla- ja all-linna vastasseisu, kus omavahel võitlevad kaks eri klanni, rääkis Velt. «Rüütliturniiril võitlevad Mustpeade maja ja Toompea aadlisuguvõsade ratsarüütlid, kes proovivad jõudu ja osavust nii mõõgavõitluses kui vibulaskmises,» lisas ta.

Kokku saadakse 2. juunil kell 12 Raekoja platsil ning sealt viib tee Skone bastioni lähedasele võitlustandrile.

Märksa rahulikumat meeleolu pakuvad külalised Itaaliast. «Linna saabub 56 itaallast, kes kutsuvad 29. mai südapäeval itaalia turule,» rääkis Velt. «Elavat Itaalia folkloori, laulu ja tantsu saab kogeda 18. sajandi turumelu kaudu, kust ei puudu vihmavarjutegijad, kingsepad, lille- ja jäätisemüüjad. Turuliste rongkäik algab Viru väravate juurest kell 11 ja edasi liigutakse Raekoja platsile, kus turg kestab kuni kella 13.»

Muinasjutulised kleidid

Vanalinnapäevade raames toimub ka lilleball, kus modellidena esinevad tuntud naised saavad endale selga ehtsatest lilledest kleidid. Tänavune lilleball on juba kolmeteistkümnes. Aastaid on kuulunud lilleballi žüriisse omanimelise modelliagentuuri omanik Beatrice Fenice-Kuusik, kes on lillekleidis üles astunud modellinagi. «Korra olen teinud lillekleidi ka ise, mis oli väga huvitav ja hariv kogemus. See andis tarkust juurde žüriiliikmenagi, sest kleidi valmistamise tehnoloogia sai tuttavaks. Lillekleidi tegemine on kindlasti aega ja kannatlikust nõudev töö, kuid ennelõike tuleb hinnata loomingulisust ja head maitset!»

«Lillekleidile võib sõltuvalt tehnikast ja ideest kuluda tuhandeid õisi, lillekleidi ilu aga säilib tänu fotojäädvustusele igavesti,» ütles ürituse peakorraldaja, MTÜ Lillepall projektijuht Heiti Põder. «Tegelikus elus peab aga lillekleit vastu pidama ühe õhtu, selles ongi tema eksklusiivsuse võlu. Mälestustesse jäävad kõige ilusamad hetked. Lillekleit on valmistatud alati üheks õhtuks, see on nagu muinasjutus, kus Tuhkatriinu peab südaööseks kodus olema!»

Lilleballi õiteilu saab nautida 1. juunil Raekoja platsil, kus kell 19 algab rahvusvaheline konkurss «Lillekleit». «Tänavusele festivalile on saabumas ka Euroopa 2011. aasta meister-florist Natalia Zizko, samuti teisigi tuntud inimesi Venemaalt, Valgevenest ja Ukrainast,» lisas Põder. «Kokku on praegu registreerunud 20 võistkonda, kes esitavad lilleballil kolmeminutilise muusikalise show. Tingimuseks on, et kleit koosneks vähemalt kolmveerandi ulatuses taimsest materjalist.»

Enamasti on lilled pärit Hollandist, kuid näha saab ka meie lõvilõugadest ja lillhernestest liimitud, teibitud või traadiga kinnitatud kleite.

Vanalinnapäevade põhjaliku kavaga saab tutvuda aadressil www.vanalinnapaevad.ee

Vanalinnapäevade teemad

26. mai teatripäev

27. mai kirikupäev

28. mai teadusepäev

29. mai tervisepäev

30. mai kunstide päev

31. mai koduõuede päev

1. juuni mängude päev

2. juuni traditsioonide päev
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.