"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Uus tee viib ratturi Haaberstist Nõmmele (0)
06. august 2012
Uus teelõik on kogu ulatuses valgustatud ja seda ääristab enam kui kümme puhkekohta.

Möödunud nädalal avas linn Vääna tänava ja Akadeemia tee vahel uue kergliiklustee lõigu, mis lubab mugavalt ja turvaliselt läbi kolme linnaosa sõita.

5,3 km pikkune teelõik ühendab Haabersti, Mustamäe ja Nõmme. Linnapea Edgar Savisaare sõnul võimaldab uus Lääne-Tallinna teelõik jalakäijatel, ratturitel, rulluisutajtel jt tervisespordist lugu pidavatel inimestel jõuda Nõmme parkmetsast Harkumetsa terviseradadele ning Saue ja Harku valla kergliiklusteedele. «Kergliiklustee on seni rajatutest laiem, paralleelselt teega kulgeb jooksurada, ja kogu teelõigu ulatuses rajatud istumiskohad teevad selle kasutuse meeldivaks ajaviitmise kohaks nii Haabersti, Mustamäe kui Nõmme linnaosa elanikele,» ütles linnapea.

Jooksjaile graniit-sõelmetega oma rada

Vastrajatud kergliiklustee laius on viis meetrit ja see on tähistatud liikumissuundadega, mille kõrval kulgeb 0,5 m laiune graniitsõelmetega kaetud jooksurada. Valminud 5,3 km pikkune teelõik on kogu ulatuses valgustatud, teel asub ka 14 puhkekohta. Kergliiklusteel on ainult kaks ristumiskohta sõiduteega, seda Tähetorni tänaval ja Kadaka teel. Paremaks orienteerumiseks on ristumised teiste jalgteede või terviseradadega varustatud suunaviitadega.

Teele juurdepääsuks rajati kolm parklat, neist suurim, umbes sajakohaline asub Vääna tänava ja Pärnu maantee ristmiku kõrval, väiksem Vääna tänava lõpus. Kolmas parkla asub kergliiklustee ja Tähetorni tänava ristmikul ja seda saavad kasutada ka Harkumetsa terviseradade kasutajad.

«Lääne-Tallinna ühendatud kergliiklustees kogupikkuseks on 30 kilomeetrit ja pärast lõplikku valmimist lubab see sõita sadamast Ülemiste keskuseni rattal või rulluiskudel ilma sõiduteele sattumata,» ütles abilinnapea Kalle Klandorf.

Klandorfi sõnul oli Lääne-Tallinna kergliiklustee seni valmis ehitatud kolmes lõigus: Pärnu maantee–Vääna tänav, Rocca al Mare–Kopli park ja kultuurikilomeeter.

SA Eesti Terviserajad juht Jaak Teppan loodab, et uus teelõik ergutab piirkonna sportlikku vaimu. «See sobib kõigile, eri eas ja eri huvidega inimestele, sest teelõik on ohutu ja autovaba,» rääkis Teppan. «Sobib nii lapsevankriga jalutajaile, jalgratturitele kui ka rulluisutajatele.»

Suusatajana plaanib Teppan rajal rullsuusatamist ja rulluisutamist proovida. «Teelõik ristub ka Nõmme suusaradadega, mis peaks tagama selle aktiivse kasutamise läbi aasta,» mainis ta.

Kergliiklustee hakkab ühendama kõiki linnaosi

Lääne-Tallinna ühendatud kergliiklustee Vääna tänava–Akadeemia tee lõigu projekti koostas AS K-Projekt, ehitas Lemminkäinen Eesti AS. Kergliiklustee ehitus toimus linna tellimusel lähivaldade koostööprojekti «Harjumaa kergliiklusteede võrgustiku rajamine» raames. Uue kergliiklustee maksumus on 1,57 miljonit eurot, töid rahastati 85% ulatuses Euroopa Liidu struktuurifondidest ja 15% ulatuses Tallinna linna poolt. Valminud kergliiklustee rajalõigu projekteerimist rahastas SA Eesti Terviserajad.

Linnapea Edgar Savisaare sõnul valminud lõiguga rattateede rajamine veel ei lõpe. «Järgmisena on kavas rajada lõigud Akadeemia teest Rocca al Mare rannapromenaadini ja Peeter Suure merekindluse raudteesillast Järvevana teeni,» ütles linnapea. «Siis oleksid kõik linnaosad kergliiklusteede abil ühendatud.»
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.