"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Tablood näitavad peatuses ootajale bussi asukohta (0)
27. august 2012
Uued infotablood on veidi sarnased Viru bussiterminalis rippuvatega.

Esimesed kuus peatust saavad 15. oktoobriks infotablood, mis annavad teada, kus oodatav buss, tramm või troll parasjagu asub ja millal peatusse jõuab.

Lisaks on ühissõidukite liikumist siis võimalik jälgida ka mobiiltelefonist ja internetist. «Põhimõtteliselt tulevad need tablood samasugused, nagu praegu on Viru keskuse bussiterminalis,» selgitas Tallinna transpordiameti arenguosakonna peaspetsialist Anu Kalda. «Näiteks ilmub tabloole kiri, et 17. liini buss väljub Taksopargi peatusest autobussijaama poole nelja minuti pärast. Sõiduki lähenedes peatusele hakkavad minutid vastavalt vähenema.»

Kui aga peaks juhtuma midagi ootamatut, annab tabloo ka sellest teada. «Näiteks kui kuskil on toimunud avarii ja ka busside liikumine on selle tõttu häiritud, või on kuskil trammi- või trolliliin katki läinud, siis annab infosüsteem ka sellistest juhtumitest teada kuni selleni välja, et soovitab mõnda teist peatust või liini. Kiri tablool on oranžides toonides ning ka vaegnägijatele hästi nähtav,» tutvustas Kalda.

Kvaliteeti alla ei lastud

Tallinna linn on reaalaja infosüsteemi projekti teostamiseks vahendeid taotlenud mitmetest fondidest, kuid neid taotlusi ei rahuldatud. Antud reaalaja infosüsteemi projekti rahastatakse EL 7. raamprogrammi CIVITAS initsiatiivi MIMOSA projekti kaasabil. Kuna tegu on pilootprojektiga, siis piirdub linn esialgu vaid kuue peatuse varustamisega tabloodega.

«Rahaliselt pole projekti kaudu praegu rohkem võimalik tabloosid soetada,» rääkis transpordiameti peaspetsialist. «Tehniliselt on edaspidi võimalik koostöö suuremate kaubanduskeskustega, et nende infotabloodel näidata reaalaja infot ühissõidukite väljumiste kohta neile lähimatest peatustest.

Tablood on valitud erineva suurusega vastavalt vajadusele ehk suurus sõltub sellest, kui palju liine konkreetset peatust läbib.

Buss sõidab ka telefonis

Täpselt kõike sedasama, mida uutelt tabloodelt – ehk busside, trammide ja trollide liikumist reaalajas – saab alates 15. oktoobrist näha ka mobiiltelefonist ja internetist. «Selleks vajab inimene iPhone nutitelefoni või peab tema mobiilil olema android-süsteem,» selgitas AS Ühendatud Piletid tegevjuht Kristjan Konks. «Internetist saab ühissõidukite püsimist sõiduplaanis jälgida veebiküljel pilet.ee Peatustesse paigaldatavatele tabloodele ning telefonidesse ja internetti informatsioon on ühesugune, vaid väljundid on erinevad.»

Tabloode esimesed asukohad

 

Vabaduse väljak (Kaarli pst, väljuv suund),

Vabaduse väljak (Estonia pst, väljuv suund),

Estonia (Teatri väljak, väljuv suund),

Taksopark (Endla tänaval, linna suund)

Zoo (linna suund)

Lepistiku (linna suund)
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.